جامعه و بازار مشترک کارائیب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Caribbean Community

پرچم جامعه و بازار مشترک کارائیب
پرچم
سبز تیره: اعضای دایم کاریکوم. سبز لیمویی: اعضای همکار کاریکوم. سبز پسته ای: ناظر.
سبز تیره: اعضای دایم کاریکوم.
سبز لیمویی: اعضای همکار کاریکوم.
سبز پسته ای: ناظر.
صندلی منشی سازمانگویان Georgetown, Guyana
بزرگترین citiesIn Member States
هائیتی Port-au-Prince, Haiti
زبان رسمیانگلیسی، فرانسوی، هلندی، اسپانیایی
Working languageEnglish
نوعسازمان بین‌المللی
اعضای عضو
حاکمان
H.E. جوونیل نویس
ایروان لاروکه
بنیان‌گذاری
۴ ژوئیه ۱۹۷۳
• خزانه داری ذخیره چاواروگاماس
۲۰۰۱
مساحت
• کل
۴۵۸٬۴۸۰ کیلومترمربع (۱۷۷۰۲۰مایل‌مربع)
جمعیت
• برآورد سال ۲۰۱۷
۱۸٬۰۹۵٬۲۰۱[۲]
• تراکم
۳۴٫۸ /به ازای هر کیلومترمربع (۹۰٫۱ /مایل‌مربع)
تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP)برآورد ۲۰۱۷ 
• کل
$۱۳۵٫۱ میلیارد
• سرانه
$۷٬۴۶۴٫۰۹
تولید ناخالص داخلی (GPD) (اسمی)برآورد ۲۰۱۷ 
• کل
$۷۲٫۱۸۸ میلیارد
• سرانه
$۳٬۹۸۹ (۶۷)
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۶) ۰٫۷۶۵[۳]
وبگاه رسمیCARICOM.org

جامعه و بازار مشترک کارائیب (کاریکوم) از طریق امضای معاهده «چاگواراماس» در ترینیداد در سال ۱۹۷۳ میلادی به عنوان جنبشی در راستای ایجاد در حوزه کارائیب شکل گرفت و جایگزین نهاد تجارت آزاد کارائیب شد که در سال ۱۹۶۵ تأسیس شده بود. در دهه ۹۰ تجدید نظر در معاهده چاگواراماس به منظور نهادینه‌سازی گسترده‌تر همگرایی منطقه‌ای و ایجاد اقتصاد و بازار واحد کارائیب آغاز شد و در ژوئیه ۲۰۰۱ اتمام یافت. کشورهای عضو این اتحادیه عبارتند از: آنتیگوآ و باربودا، بهاماس، باربادوس، بلیز، دومنیکا، گرانادا، گویان، جامائیکا، مونتسرات، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، ترینیداد و توباگو. با این که تعداد اعضا زیاد است، اما جمعیت ۱۳ عضو اتحادیه ۶ میلیون نفر است که کمتر از سه کشور دیگر حوزه دریای کارائیب یعنی هائیتی، کوبا، و جمهوری دمنیکن می‌باشد.[۴]

فعالیت عمده جامعه و بازار مشترک کارائیب

یکپارچه سازی اقتصادی کشورهای عضو با استفاده از بازار مشترک حوزه کارائیب صورت می گیرد . در طول دهه هشتاد میلادی، مشکلات اقتصادی اعضاء مانع از توسعه تجارت بین کشورهای منطقه شد. مسئله دیگر، مشکل به‌کارگیری قانون مبدأ توسط اتحادیه بود که برابر آن کالاهای وارداتی باید از طریق کشورهای عضو عرضه شده باشد. در نتیجه عوامل فوق، این اتحادیه در طول حیات خود عمدتاً فاقد تحرک عمده ای بود، اما در اجلاس ژوئیه سال ۱۹۹۰، اعضا موافقت کردند تا یکپارچه سازی را سرعت بخشند.

نگرانی‌های جامعه و بازار مشترک کارائیب

کشورهای عضو اتحادیه همچنین نگران دفاع از موقعیت تجاری خود هستند که از سال ۱۹۸۴ مورد توجه قرار گرفت و مطابق آن محصولات صادراتی غیر سنتی اعضا بدون پرداخت عوارض به بازار ایالات متحده عرضه می‌گردید. با توجه به موافقت نامه تجارت آزاد بین ایالات متحده و مکزیک، اهمیت کالاهای صادره از این کشورها کاهش یافت. با توجه به وضعیت جدید، اعضا درخواست کردند تا آن‌ها نیز همانند کشور مکزیک مورد توجه قرار گیرند.

ارکان جامعه و بازار مشترک کارائیب (کاریکوم)

کنفرانس سران دولت‌ها

این کنفرانس منبع معتبر و موثق جامعه کشورهای حوزهٔ کارائیب است و سیاست کاری آن را تعیین می‌کند. این کنفرانس مسئول عقد پیمان‌ها از طرف جامعه و همچنین مسئول ایجاد روابط بین جامعه و سازمان‌های بین‌المللی و کشورها است.

شورای وزیران جامعه

این شورا مسئول پیشبرد برنامه‌ریزی راهبردی جامعه و ایجاد هماهنگی در زمینه یکپارچگی اقتصادی، همکاری عملی و روابط خارجی است.

شورای وزارتی

ارکان‌های اصلی جامعه برای انجام کارهایشان از سوی نهادهای ذیل یاری می‌شوند. این شوراها مسئول تنظیم سیاست‌ها، ارتقای شیوه‌های اجرایی همکاری نظارتی در زمینه‌های مربوطه هستند.

دیوان دادگستری

در فوریهٔ ۲۰۰۱، رهبران این سازمان توافق کردند که در ۲۰۰۲ دادگاه دادگستری کارائیب را در ترینیداد تشکیل دهند. این دادگاه به حل اختلاف‌های اعضای بازار و اقتصاد واحد کارائیب می‌پردازد و به منزلهٔ دادگاه فرجام نهایی به جای هیئت مشاورین سلطنتی انگلستان در دسترس اعضای کاریکوم قرار دارد.

دبیرخانه

دبیرخانه نهاد اصلی اداری جامعه کشورهای حوزهٔ دریای کارائیب است.
وظایف دبیرخانه عبارتند از:
ارائه خدمات به جلسات جامعه و کمیته‌های آن. به عمل آوردن اقدام‌های پیگیری در مورد تصمیم‌های متخذه در جلسات. انجام مطالعات و بررسی در خصوص مسایل همکاری اقتصادی و عملیاتی مربوط به منطقه با توجه به موضوعات مربوط به دستیابی به اهداف جامعه کارائیب.

منابع