تیم ملی فوتبال جوانان ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تیم ملی فوتبال زیر ۲۰ سال ایران

[[پرونده:|100px|آرم پیراهن/لوگوی فدراسیون]]

فدراسیون فدراسیون فوتبال ایران
کنفدراسیون ای‌اف‌سی
سرمربی پیروانی
ورزشگاه خانگی ورزشگاه شهید دستگردی
کد فیفا IRN
Team colours
Kit body Iranhomenew.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Team colours
Kit body Iranawaynew.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم
نخستین بازی ملی
بهترین پیروزی
بدترین شکست
جام جهانی
حضور ۲ (نخستین ۱۹۷۷)
بهترین نتیجه ۱۹۷۷، ۲۰۰۱ (مرحله اول)
نام منطقه‌ای آسیا
حضور ۲۰ (نخستین ۱۹۶۹)
بهترین نتیجه قهرمان در:۱۹۷۳، ۱۹۷۴، ۱۹۷۵، ۱۹۷۶

تیم ملی فوتبال زیر ۲۰ سال ایران یا تیم ملی فوتبال جوانان ایران نماینده فوتبال کشور ایران در مسابقات جوانان آسیا و بین‌المللی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال ایران فعالیت می‌کند.

رقابتهای قهرمانی جوانان آسیا از سال ۱۹۵۹ پایه‌گذاری شد و یکی از قدیمی‌ترین مسابقاتی است که کنفدراسیون فوتبال آسیا آن را برگزار می‌کند. سی و ششمین دوره این مسابقات امسال در چین برگزار می‌شود. روال برگزاری مسابقات تا سال ۱۹۷۸ هر سال بود و پس از ان به دو سال یک بار تغییر کرده است.

۱۳۴۸: تیم ملی جوانان به رهبری رایکوف در مسابقات که در تایلند برگزار می‌شد، حضور یافت و پس از شکست مقابل میزبان در نیمه نهایی، در بازی رده‌بندی اسرائیل را شکست داد و به مقام سومی دست یافت.

۱۳۴۹: این دوره در فیلیپین برگزار شد و تیم ملی جوانان دوباره با رایکوف راهی مسابقات شد. حضور علی پروین ۲۴ ساله در ترکیب تیم ملی جوانان جالب بود! ایران در مرحله یک چهارم نهایی به کره جنوبی باخت و حذف شد. پروین یک ضربه پنالتی را از دست داد.

۱۳۵۰: تیم ملی جوانان به رهبری پرویز ابوطالب در مسابقات ژاپن حاضر شد و بازهم در مرحله یک چهارم نهایی به کره جنوبی باخت. این بار بازی ۱–۱ مساوی شد و اما ایران در کرنر شماری به کره باخت! این هم قوانین جالب آن زمان فوتبال آسیا!

۱۳۵۱: مسابقات در تایلند برگزار شد و ایران دوباره با پرویز ابوطالب در تورنمنت حاضر شد. ایران در بازی رده‌بندی تایلند را ۳- صفر برد و برای دومین بار سوم شد.

۱۳۵۲: مسابقات برای اولین بار در تهران برگزار شد و ایران با حشمت مهاجرانی برای اولین بار قهرمان آسیا شد. ایران در فینال ژاپن را ۲- صفر برد.

۱۳۵۳: تیم ملی جوانان برای دومین سال متوالی با مهاجرانی قهرمان آسیا شد و این بار در تایلند با هند در فینال ۲–۲ مساوی کرد و بطور مشترک قهرمانی را تجربه کرد.

۱۳۵۴: سومین قهرمانی متوالی تیم ملی جوانان در کویت رقم خورد. ایران در فینال با عراق مساوی کرد و دوباره قهرمانی مشترک!

۱۳۵۵: تایلند دوباره میزبان قهرمانی جوانان آسیا شد و تیم ملی ایران با مهاجرانی چهارمین و آخرین قهرمانی خود را تجربه کرد. ایران در فینال با کره شمالی در فینال بدون گل مساوی کرد و مشترکاً قهرمان شدند.

۱۳۵۶: تهران برای دومین بار میزبان قهرمانی جوانان آسیا شد. ایران در این مسابقات با مربیگری یاگوودیچ در فینال و در یک بازی دراماتیک ۴–۳ به عراق باخت و نایب قهرمان شد.

۱۳۵۷: تیم ملی جوانان به رهبری محمود یاوری در مسابقات که در بنگلادش برگزار می‌شد، شرکت کرد. ایران در مرحله یک چهارم نهایی کویت را ۱- صفر برد، اما به دلیل چند بازیکن صغر سنی تیم ملی را محروم و از مسابقات اخراج کرد.

۱۳۷۱: پس از چندین سال غیبت در عرصه مسابقات جوانان آسیا، تیم ملی با مربیگری محمود یاوری در امارات حضور یافت، ولی در مرحله گروهی حذف شد.

۱۳۷۵: تیم ملی جوانان با مربیگری بهمن صالح نیا در مسابقات کره جنوبی حضور یافت و با ۳ تساوی و یک باخت در مرحله گروهی حذف شد.

۱۳۷۹: تهران پس از سالها میزبان مسابقات شد و جوانان ایران با مربیگری مهدی مناجاتی در مرحله نیمه نهایی در ضربات پنالتی به عراق باختند و در رده‌بندی نیز پس از باخت به چین چهارم شد.

۱۳۸۳: ایران با مربیگری مجید جلالی در مالزی با یک برد، یک مساوی و یک باخت در مرحله گروهی حذف شد.

۱۳۸۵: مسابقات این دوره در هند برگزار شد و تیم ملی جوانان با رهبری دی اولیویرای برزیلی در مرحله گروهی و به دلیل تفاضل گل حذف شد.

۱۳۸۷: این بار نناد نیکولیچ کرووات سرمربی تیم ملی جوانان بود و تیم ملی در عربستان با یک برد و ۲ باخت حذف شد.

۱۳۸۹: ایران با مربیگری علی دوستی مهر مقابل تیمهای کره جنوبی و استرالیا به ترتیب دو بر صفر و سه بر صفر شکست خورد و حذف شد.

۱۳۹۳:تیم ایران در این دوره از مسابقات که در بحرین برگذار می‌شد با قبول شکست ۲ بر ۱ برابر تایلند و باخت ۱ بر صفر در مقابل یمن در بازی سوم با نتیجه ۲ بر صفر میانمار شکست اما با ۲ شکست و تفاضل گل پایین‌تر در گروه خود چهارم و از گرونهٔ رقابت‌ها حذف شد

ایران در سالهای ۱۳۶۱، ۱۳۶۷، ۱۳۶۸، ۱۳۷۳، ۱۳۷۷ و ۱۳۸۱ نیز در مسابقات مقدماتی شرکت کرده است، اما موفق به حضور در مرحله نهایی نشده است.

تیم ملی جوانان کشورمان در سال ۱۳۵۲ با حشمت مهاجرانی در این مسابقات مسابقات برای اولین بار که در تهران برگزار شد با حشمت مهاجرانی برای اولین بار قهرمان آسیا شد. ایران در فینال ژاپن را ۲- صفر برد.

تیم ملی جوانان با حشمت مهاجرانی در سال ۵۳ برای دومین سال متوالی با مهاجرانی قهرمان آسیا شد و این بار در تایلند با هند در فینال ۲–۲ مساوی کرد و بطور مشترک قهرمانی را تجربه کرد؛ و در سال ۵۴ سومین قهرمانی متوالی تیم ملی جوانان در کویت رقم خورد. ایران در فینال با عراق مساوی کرد و دوباره قهرمانی مشترک! و در سال ۵۵ تایلند دوباره میزبان قهرمانی جوانان آسیا شد و تیم ملی ایران با مهاجرانی چهارمین و آخرین قهرمانی خود را تجربه کرد. ایران در فینال با کره شمالی در فینال بدون گل مساوی کرد و مشترکاً قهرمان شدند.

در این ۴ دوره جوانان صاحب نامی چون نظری، برزگری، قاسمپور در تیم تیم ملی جوانان بازی می‌کردند.

مربیان پیشین[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Iran national under-20 football team»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲ دسامبر).