پرش به محتوا

تیم ملی بسکتبال زنان ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Iran
عضویت در فیبا۱۹۴۷
ناحیه فیباآسیا
فدراسیون ملیفدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران
بازی‌های المپیک
سابقه حضور۰
نشان‌ها۰
جام جهانی
سابقه حضور۰
نشان‌ها۰
قهرمانی آسیا
سابقه حضور۱
نشان‌ها۰
بازی‌های آسیایی
سابقه حضور۱
نشان‌ها۰
میزبان jersey
Team colours
میزبان
مهمان jersey
Team colours
مهمان

تیم ملی بسکتبال زنان ایران، یکی از تیم‌های ملی کشور ایران در رشتهٔ بسکتبال است. که قهرمان این تیم آریا مرادی است. قد 1۷۰ سانت دارد و کلاس هشتم است

تاریخچه[ویرایش]

تأسیس تیم و نخستین مسابقه[ویرایش]

پاییز سال ۱۳۴۴ (۱۹۶۵ میلادی), نخستین تیم ملی بسکتبال بانوان ایران تشکیل شد. تا در راستای افزایش ارتباطات اجتماعی و فرهنگی با همسایهٔ شمال غربی، عازم ترکیه گردد. فریدون شریف‌زاده در مقام سرپرست و آقای کریم زاده (داور بین‌المللی بسکتبال ایران) به عنوان مربی، همراهان تیم ایران بودند. بر پایه برنامه از پیش تعیین شده، آنها می‌بایست به سه شهر کینه، بلو و استانبول سفر نموده و در هر یک از شهرها، یک مسابقه دوستانه برگزار نمایند. اولین تیم ملی ایران شامل ۱۲ دختر بسکتبالیست از باشگاه‌های شریف، تهران‌جوان، تاج، انجمن و آرارات بودند. اعضای این تیم عبارتند از زیبا افلاطون، ایرن نیکوغوسیان، نینا زرگر صالح، مینا محبی، مهشید نونهالی، لیلا امامی، اعظم اسکندری (کاپیتان)، فریدون شریف (مربی)، عصمت احمد خانی، فرشته گلستانه، ساتیک دومانیان، مینا رکنی و سیمین شفیقی بودند.[۱]

نخستین مسابقهٔ تیم ملی بسکتبال بانوان ایران در ساعت ۹ شب سه شنبه ۲ آذر ۱۳۴۴ در سالن ورزشی و سر پوشیده شهر کینه در مقابل تیم ترکیه برگزار شد. اولین ترکیب تیم ملی ایران شامل اعظم اسکندری (کاپیتان)، ایرن نیکوغوسیان، نینا زرگر صالح، مینا رکنی، فرشته گلستانه بود. اولین امتیاز تیم ملی ایران را مینا رکنی به‌دست‌آورد. این مسابقه با نتیجه ۳۰ بر ۲۳ به سود ترکیه به پایان رسید.[۱]

مسابقات قهرمانی آسیا ۱۹۷۴ - کره‌جنوبی[ویرایش]

تیم ملی بسکتبال ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در کره‌جنوبی در سال ۱۹۷۴ (۱۳۵۳ شمسی). به‌ترتیب از راست: نامعلوم، ژنیک شهبازیان، دیانا آوانسیان، سهیلا روحانی، زیبا افلاطون (کاپیتان) و اولین آواکیان.[۲]
تیم ملی بسکتبال زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در کره‌جنوبی ١٩٧٤. نشسته از راست: آیلین ملکیان، سهیلا روحانی، ژنیک شهبازیان، پری نقی‌پور، استلا مددیان، مهین کوره‌چیان، زیبا افلاطون و مارو آوانسیان. ایستاده از راست: مهوش طباطبایی، اِولین آواکیان، هوسیک غوکاسیان، شیرالیو (مربی رومانیایی)، وزیر ورزش کره جنوبی، محمود عدل، حسن ذوالفقاری، پروانه بدراصفهانی و فرزانه نوربخش.

این اولین و آخرین حضور ایران در مسابقات قهرمانی آسیا بود. تیم ایران در مرحله گروهی با دو پیروزی برابر ویتنام‌جنوبی و هنگ‌کنگ و یک شکست برابر کره‌جنوبی به دور نهایی راه یافت. در مرحله نهایی با شکست برابر تیم‌های ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان به مقام چهارمی آسیا رسید.[۳] از بازیکنان این تیم می‌توان از ژنیک شهبازیان، دیانا آوانسیان، سهیلا روحانی، زیبا افلاطون (کاپیتان) و اولین آواکیان نام برد.[۴][۲]

مسابقات آسیایی ۱۹۷۴ - تهران[ویرایش]

تیم ایران با ۴ شکست در این مسابقات به مقام پنجمی رسید.[۵] از بازیکنان این تیم می‌توان از سهیلا روحانی نام برد.[۴]

پس از انقلاب[ویرایش]

مسئله حجاب[ویرایش]

پس از انقلاب ۵۷ تیم ملی بسکتبال بانوان ایران به دلیل حجاب اسلامی اجازه حضور در میدان‌ها بین‌المللی را نداشت. فدراسیون جهانی، بازی با شلوار و استفاده از کلاه را غیرقانونی می‌داند. بر این اساس، آخرین حضور ایران در بازی‌های آسیایی، در دوره پهلوی و در سال ۱۳۵۳ بود.[۶] بهمن ۱۳۹۳ فدراسیون جهانی بسکتبال فرصتی دو ساله برای حضور آزمایشی بانوان ایرانی در مسابقات بین‌المللی داد که طولانی شدن تدارک فدراسیون بسکتبال ایران برای شرکت در مسابقات بین‌المللی انتقاداتی را در پی داشته‌است.[۷]

عدم فعالیت بین‌المللی تیم ملی[ویرایش]

تا پیش از سال ۱۳۹۵، آخرین اعزام تیم ملی در سال ۱۳۸۷ صورت گرفت و تیم ملی راهی سوریه شد تا با غلبه بر عراق و دو شکست از لبنان و سوریه به عنوان چهارم غرب آسیا برسد. تیم ملی برای سال‌ها از طرف فدراسیون بسکتبال به ریاست محمود مشحون به هیچ مسابقاتی اعزام نشد و طی این مدت حتی میزبانی ایران در مسابقات غرب آسیا لغو شده و فدراسیون بسکتبال دلیل این امر را حضور مربیان و داوران مرد در تیم‌های خارجی دانسته.[۸]

در سال ۱۳۹۵ یک تیم سه نفره با هزینه شخصی به نمایندگی از ایران در رقابت چند جانبه ترکمنستان زیر نظر فدراسیون جهانی شرکت کرد و موفق به کسب پیروزی در مقابل قزاقستان نیز شدند. دلارام وکیلی، سعیده علی، گلاره کاکاون‌پور، سحر نجفی و آزاده معینی از ستارگان زن بسکتبال ایران بودند که با تیم گاز هم به مقام قهرمانی لیگ برتر رسیدند. آنها با سرمربیگری فرانک طیاری عازم عشق آباد شدند.[۹]

مسابقات غرب آسیا ۲۰۱۹[ویرایش]

تیم ایران پس از قبول کردن مسابقه با حجاب اسلامی توسط فدراسیون بسکتبال توانست در سال ۱۳۹۸ در مسابقات بسکتبال غرب آسیا شرکت کند تا برای اولین بار پس از انقلاب ۱۳۵۷ به صورت رسمی در یک رقابت بین‌المللی شرکت کرده باشد.[۱۰][۱۱] پیش از این، این مسابقات با حضور دیگر کشورهای اسلامی که بدون حجاب مسابقه می‌دادند برگزار می‌شد.[۱۲] در این مسابقات نیز دیگر کشورهای اسلامی بدون حجاب مسابقه می‌دادند.[۱۳] تیم ایران در این مسابقات با ۲ شکست برابر لبنان و سوریه و دو پیروزی برابر اردن میزبان توانست در بین چهار تیم به مقام سوم و مدال برنز برسد.[۱۴][۱۵][۱۰][۱۶] اعضای تیم ایران در این مسابقات عبارت بودند از: فائزه شهریاری، کیمیا یزدیان طهرانی، دلارام وکیلی، گلشید امیدیان، روژانو محمودی، ادنا عیسائیان، شادی عبدالوند، شیدا شجاعی، عسل پورحیدری و مریم ایزدبین از تهران، مژگان خدادادی از قزوین و معصومه اسماعیل‌زاده از اصفهان، به سرمربی‌گری شایسته متشرعی.[۱۷] ادنا عیسائیان، معصومه اسماعیل‌زاده، دلارام وکیلی و شادی عبدالوند از تاثیرگذارترین بازیکنان ایران در این مسابقات بودند.[۱۶][۱۰]

رقابتها[ویرایش]

بازی‌های المپیک[ویرایش]

سال رتبه بازی برد باخت
کانادا ۱۹۷۶ تا ژاپن ۲۰۲۰ حاضر نبود - - -
فرانسه ۲۰۲۴
مجموع

جام‌جهانی بسکتبال زنان[ویرایش]

سال رتبه بازی برد باخت
شیلی ۱۹۵۳ تا اسپانیا ۲۰۱۸ حاضر نبود - - -
روسیه ۲۰۲۲
مجموع

جام بسکتبال قهرمانی زنان آسیا[ویرایش]

سال رتبه بازی برد باخت
کره جنوبی ۱۹۶۵ تا تایوان ۱۹۷۲ حاضر نبود - - -
کره جنوبی ۱۹۷۴ چهارم ۷ ۳ ۴
هنگ کنگ ۱۹۷۶ تا هند ۲۰۱۷ حاضر نبود - - -
هند ۲۰۱۹
مجموع ۱/۲۷ ۷ ۳ ۴

بازی‌های آسیایی[ویرایش]

سال رتبه بازی برد باخت
ایران ۱۹۷۴ پنجم ۴ ۰ ۴
تایلند ۱۹۷۸ تا اندونزی ۲۰۱۸ حاضر نبود - - -
چین ۲۰۲۲ - - - -
مجموع ۱/۱۱ ۴ ۰ ۴

بسکتبال قهرمانی غرب آسیا[ویرایش]

سال مکان بازی برد باخت
پیش از این حضور نداشت
اردن ۲۰۱۹ سوم ۴ ۲ ۲
مجموع ۴ ۲ ۲

دو دوره در سال ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ هم در غرب آسیا شرکت کرده بود. قبل از آن دو دوره مسابقات همبستگی زنان اسلامی هم در ایران شرکت کرده بود.

ویلیام جونز[ویرایش]

 1. اولین حضور ۲۰۲۳

دوستانه[ویرایش]

۲۰۲۳[ویرایش]

 1. ایران ۷۱ - ۴۵ اردن ۲۱ جولای ۲۰۲۳ اردن [۱۸]
 2. ایران ۵۷ - ۵۴ اردن ۲۲ جولای ۲۰۲۳ اردن [۱۹]
 3. ایران ۶۲ - ۵۵ اردن ۲۴ جولای ۲۰۲۳ اردن [۲۰]
 4. ایران ۵۹ - ۵۸ اردن ۲۵ جولای ۲۰۲۳ اردن [۲۱]

ترکیب کنونی[ویرایش]

بازیکنان دعوت شده به اردوی آماده سازی تیم ملی بسکتبال بانوان ایران جهت حضور در رقابت‌های قهرمانی بانوان غرب آسیا در لبنان:

شماره نام بازیکن نقش قد
1 فائزه شهریاری PG ۱۷۵
2 آنیتا فتح الهی
3 دلارام وکیلی PF ۱۸۵
4 کیمیا یزدیان طهرانی SF ۱۸۰
5 گلشید امیدیان C ۱۹۱
6 شادی عبدالوند PG ۱۷۲
7 آتنا جعفرزاده
8 نرگس اشرفی
9 نگین رسولی‌پور PF ۱۷۵
10 شیدا شجاعی SG
11 آیدا گل محمدی C ١٩۴
12 زینب غفاری
13 آناهیس خداوردیان PG ۱۶۹
14 مهلا عابدی
15 ناهیده اسدی
16 ایلناز مظهری
17 غزل محسنی
پست نام
سرمربی ندا عسگرنیا
آنالیزور مژگان خدادادی
سرپرست بلقیس عادلی
مدیر فریده هادوی

اسامی بازیکنان تیم ملی بسکتبال سه نفره[ویرایش]

دعوت شدگان به اردوی آماده‌سازی تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان جهت حضور در بازی‌های همبستگی اسلامی ۲۰۲۱ عبارت است از:

شماره نام بازیکن باشگاه
۱ آناهیس خداوردیان شیمیدُر قم
۲ شادی عبدالوند شیمیدُر قم
۳ ناهیده اسدی شهرداری گرگان
۴ فاطمه آقازادگان شورا و شهرداری قزوین
۵ نگین رسولی‌پور بهمن تهران
۶ کیمیا یزدیان طهرانی شهرداری گرگان
۷ زینب غفاری شورا و شهرداری قزوین
۸ آیدا گل‌محمدی تیروژ کردستان
۹ غزل محسنی اکسون
سرمربی: افسانه حسن نایبی
مربی: شادی عادلی
سرپرست: صنم کوهی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «نخستین تیم ملی 1344». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۶-۱۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۱۲.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ iranianuk.com (۲۰۱۹). «تصویری از تیم بسکتبال زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در کره‌جنوبی - سال۱۹۷۴». iranianuk.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۱-۰۳.
 3. "1974 ABC Championship for Women". Wikipedia (به انگلیسی). 2017-03-11.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «سهیلا روحانی». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۲-۲۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۹-۰۱.
 5. "Basketball at the 1974 Asian Games". Wikipedia (به انگلیسی). 2018-09-24.
 6. «درخشش بسکتبال زنان ایران بدون حمایت فدراسیون». web.archive.org. ۲۰۱۷-۰۴-۲۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ آوریل ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۵.
 7. «انتظار بسکتبال بانوان 18 ماهه شد!». ورزش۳. ۱۱ خرداد ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۸ می ۲۰۱۶.
 8. «بسکتبال زنان در ایران؛ سال‌های دور از مسابقه». web.archive.org. ۲۰۱۶-۱۱-۱۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۵.
 9. «درخشش بسکتبال زنان ایران بدون حمایت فدراسیون». رادیو فردا. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۵ آوریل ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۵.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ ۱۰٫۲ «تاریخ سازی تیم ملی بسکتبال بانوان | www.IranBasketball.org». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷.
 11. «نخستین اعزام بین‌المللی بسکتبال زنان بعد از انقلاب - ایرنا». archive.ph. ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷.
 12. "Lebanon's Riyadi win West Asian women's basketball title". Jordan Times (به انگلیسی). 2016-03-26. Retrieved 2019-08-27.
 13. «گزارش تصویری مسابقه تیم‌های ملی ایران و سوریه در مسابقات غرب آسیا | www.IranBasketball.org». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷.
 14. «پیروزی بزرگ تیم ملی بانوان ایران مقابل اردن | www.IranBasketball.org». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷.
 15. «بسکتبال قهرمانی غرب آسیا؛ تیم ملی دختران نتیجه را به لبنان واگذار کرد | www.IranBasketball.org». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷.
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ «تیم بسکتبال زنان ایران راهی دیدار رده‌بندی غرب آسیا شد | www.IranBasketball.org». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷.
 17. «دختران ملی پوش بسکتبال ایران راهی اردن شدند | www.IranBasketball.org». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۸-۲۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۲۷.
 18. https://www.isna.ir/news/1402050302301/چهارمین-برد-پیاپی-زنان-بسکتبال-ایران-مقابل-اردن
 19. همان
 20. همان
 21. همان

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Iran women's national basketball team». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۲.