پرش به محتوا

تک‌شاخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تک‌شاخ
تک‌شاخ در آپادانای داریوش یکم
گروهاسطوره
موجوات مشابهپگاسوس، Qilin, Re'em, ایندریک، Shadhavar, Camahueto, کرگدن (موجود افسانه‌ای)
فولکلورجهانی
نام(های) دیگرMonocerus
La Dame à la licorne اثری از قرن ۱۵ میلادی

تک‌شاخ یا یونیکورن (به لاتین: Unicornis) نام موجودی اساطیری و افسانه‌ای در فرهنگ ایران و سپس اروپای کهن و قرون وسطی است. با این وجود اسب تک شاخ در اساطیر دیگر فرهنگ‌ها نیز دیده شده است.[۱][۲]

تک‌شاخ موجودی افسانه‌ای به شکل اسب با یک شاخ روی سر است و بعضی از آنها نیز دارای بال هستند. بر پایه افسانه‌ها، تک شاخ‌ها را نمی‌توان به آسانی شکار کرد، زیرا بسیار چابک هستند. آن‌ها زنان و دختران را به مردان ترجیح می‌دهند و برخی می‌گویند که آن‌ها فقط توسط زنان رام می‌شوند. در افسانه‌ها آمده است که تک‌شاخ‌ها توانایی درمان هر بیماری را دارند.

ویژگی‌های ظاهری[ویرایش]

اسب تک‌شاخ اسبی سفید و زیبا با یال‌های بلند است که در افسانه‌های اکثر نقاط اروپا از آن یاد شده است. این موجود تخیلی بدنی به شکل اسب و شاخی در بالای سر خود دارد که غالباً به شکل مارپیچ است. تک‌شاخ‌ها در ابتدای کره بودنشان، طلایی رنگند و پس از آن در سیر بلوغ به رنگ نقره‌ای در می‌آیند و بعد از بلوغ کامل سفید رنگ می‌شوند. آن‌ها عموماً از اسب‌های عادی لاغرتر ولی بلندترند. تک‌شاخ‌ها بر باورهای قدیمی بوی شیرین‌مانندی می‌دهند و بسیار گرم و لطیف هستند.

ریشه تصور تک‌شاخ‌ها[ویرایش]

ریشه اصلی تولد این موجود افسانه‌ای مشخص نیست. برخی می‌گویند که این افسانه از یونان سرچشمه می‌گیرد، اما به خاطر گستردگی داستان‌هایی با شخصیت تک‌شاخ در کل اروپا و به خصوص شمال اروپا نمی‌توان آن را کاملاً جز اساطیر یونان نام برد.

این احتمال نیز می‌رود که افسانه تک‌شاخ از شبه‌نهنگ تک‌شاخ، گونه‌ای نهنگ ساکن آب‌های قطب شمال، سرچشمه گرفته باشد.[۳]

ریشه تک‌شاخ کنونی[ویرایش]

تندیسی از تک‌شاخ در ایرلند

تک‌شاخ‌های کنونی با تک شاخ‌های افسانه‌های گذشته اروپا بسیار متفاوت است. تک‌شاخ‌های سفید و بزرگی که شاخی چند متری بر سر داشتند و صورتشان کمی گرد تر از اسب بود در طول زمان دستخوش تغییراتی شدند که آن‌ها را به صورت اسبی سفید و لاغر با شاخی مارپیچ و کوتاه و یال‌های بلند درآورد.

ریشه این تک‌شاخ‌های کنونی هم مشخص شده نیست اما گمان می‌رود که این تک‌شاخ از دانمارک و اسکاندیناوی ریشه می‌گیرد. [نیازمند منبع]

در افسانه‌های عامیانه روسی تک‌شاخی وجود دارد به نام ایندریک که نام ایندریک نیز از واژه روسی ادینوروگ Единорог گرفته شده است که معنای تک‌شاخ می‌دهد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Unicorns in Prehistory - All About Unicorns
  2. Unicorns in Ancient History - All About Unicorns
  3. Shirihai H. , Jarrett B. (۲۰۰۶)، Dolphins and other Marine Mammals of the World، Princeton University Press، ص. ۹۷–۱۰۲، شابک ۹۷۸-۰-۶۹۱-۱۲۷۵۷-۶
  1. ^  جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها اثر جی کی رولینگ و ترجمه ویدا اسلامییه
  2. ^ Wikipedia contributors, "Unicorn," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Unicorn&oldid=190752981 (accessed February 12, 2008).
  3. ^  جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها اثر جی کی رولینگ و ترجمه ویدا اسلامییه
  4. ^  موجودات خیالی اثر خورخه لوییس بورخس و ترجمه احمد اخوت