تک‌شاخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
La Dame à la licorne اثری از قرن ۱۵ میلادی
Vogel Unter.png

تک‌شاخ (به لاتین: Unicornis) نام موجودی اساطیری و افسانه در فرهنگ اروپای کهن و قرون وسطی است. با اینحال اسب تک شاخ در اساطیر دیگر فرهنگ‌ها نیز دیده شده است.[۱][۲]

تک‌شاخ موجودی افسانه‌ای به شکل اسب با یک شاخ روی سر است. بر پایه افسانه‌ها، تک شاخ‌ها را نمی‌توان به آسانی شکار کرد زیرا بسیار چابک هستند ... آن‌ها زنان و دختران را به مردان ترجیح می‌دهند ... البته بعضی گویند که آن‌ها فقط توسط زنان رام می‌شوند.

شکل ظاهری[ویرایش]

اسب تک شاخ اسبی سفیدو زیبا با یال‌های بلند است که در افسانه‌های اکثر نقاط اروپا از آن یاد شده است. این موجود تخیلی بدنی به شکل اسب و شاخی در بالای سر خود دارد که غالباً به شکل مارپیچ است. تک شاخ‌ها در ابتدای کره بودنشان طلایی رنگند و پس از آن در سیر بلوغ به رنگ نقره‌ای در می‌آیند و بعد از بلوغ کامل سفید رنگ می‌شوند ... آن‌ها عموماً از اسب‌های عادی لاغر تر ولی بلند ترند.

ریشه تصور تک شاخ‌ها[ویرایش]

ریشه اصلی تولد این موجود افسانه مشخص نیست. بعضی می‌گویند که این افسانه از یونان نشات می‌گیرد اما به خاطر گستردگی داستان هایی با شخصیت تک شاخ در کل اروپا و به خصوص شمال اروپا نمی‌توان آن را کاملاً جز اساطیر یونان نام برد.

این احتمال نیز می‌رود که افسانه تک‌شاخ از ناروال، گونه‌ای نهنگ ساکن آب‌های قطب شمال، سرچشمه گرفته باشد.[۳]

ریشه تک شاخ کنونی[ویرایش]

تندیسی از تک‌شاخ در ایرلند

تک شاخ‌های کنونی با تک شاخ‌های افسانه‌های گذشته اروپا بسیار متفاوت است. تک شاخ‌های سفید و بزرگی که شاخی چند متری بر سر داشتند و صورتشان کمی گرد تر از اسب بود در طول زمان دستخوش تغییراتی شدند که آن‌ها را به صورت اسبی سفید و لاغر با شاخی مارپیچ و کوتاه و یال‌های بلند در آورد.

ریشه این تک شاخ‌های کنونی هم مشخص شده نیست اما گمان می‌رود این تک شاخ از دانمارک و اسکاندیناوی ریشه می‌گیرد.[نیازمند منبع]

در افسانه‌های عامیانه روسی تک‌شاخی وجود دارد به نام ایندریک که نام ایندریک نیز از واژه روسی ادینوروگ Единорог گرفته شده که معنای تک‌شاخ می‌دهد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Unicorns in Prehistory - All About Unicorns
  2. Unicorns in Ancient History - All About Unicorns
  3. Shirihai H., Jarrett B. (۲۰۰۶). Dolphins and other Marine Mammals of the World. Princeton University Press. ۹۷-۱۰۲. ISBN 978-0-691-12757-6. 
  1. ^  جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها اثر جی کی رولینگ و ترجمه ویدا اسلامییه
  2. ^ Wikipedia contributors, "Unicorn," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Unicorn&oldid=190752981 (accessed February 12, 2008).
  3. ^  جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها اثر جی کی رولینگ و ترجمه ویدا اسلامییه
  4. ^  موجودات خیالی اثر خورخه لوییس بورخس و ترجمه احمد اخوت