اونی (فولکلور ژاپنی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اونی یا اُنی (انگلیسی Oni، کانجی 鬼، هیراگانا おに و کاتاکانا オニ) نوعی یوکای، دیو، اورک، غول یا ترول در فولکلور ژاپنی است. اونی‌ها بیشتر به خاطر طبیعت خشن و شیطانی شان و تمایل به قتل و آدم‌خواری شناخته می‌شوند اما نمی‌توان از آنها به سادگی به عنوان شیطان نام برد. آنها به‌طور معمول با چهره‌هایی حجیم با یک یا چند شاخ در حال رشد از سر خود به تصویر کشیده شده اند. به طور کلیشه‌ای، آنها را قرمز، آبی، سیاه، زرد یا سفید رنگ تصور می‌کنند که لباس‌هایی از پوست ببر می‌پوشند و چماق‌های آهنی کانابو دارند. موجوداتی که ترس و خطر را با رفتارهایی وحشیانه و عجیب و قدرت هایی خطرناک نشان می دهند.[۱] آنها شخصیت هایی محبوب در هنر، ادبیات و تئاتر ژاپنی هستند و در افسانه‌های معروفی مانند موموتارو (پسر هلو) به‌عنوان شخصیت های شرور حضور دارند. اگرچه اونی به عنوان موجودی ترسناک توصیف شده است، اما آنها در فرهنگ مدرن به موجودی رام شده تبدیل شده اند، زیرا مردم داستان های ترسناک کمتری در مورد آنها می گویند.[۲]

ظاهر[ویرایش]

اونی غول پیکر، دارای ناخن‌های تیز، موی ناآراسته، و دو شاخ بلند است. اندامش تقریباً مانند اندام آدمیزاد است، ولی گاهی صفاتی غیرطبیعی مانند فرد بودن تعداد چشم‌ها (یک یا سه) یا انگشت و پنجه‌های پای بیش از اندازه یا اضافی در آن مشاهده می‌شود. آنها عمدتا مرد هستند، اما می توانند به دلیل احساساتی بودن یا حسادت زن باشند.

در فرهنگ سنتی ژاپن[ویرایش]

برخی روستاها سالانه (بالخصوص در فصل بهار) جشن می‌گیرند تا اونی را از روستایشان برانند. هنگام جشن گرفتن عید ستسوبون (節分)، مردم دانه‌های سویا را خارج از خانه‌هایشان می‌اندازند و داد می‌زنند:
دیو بیرون! خوشبختی تو !
!"鬼は外!福は内"
" !Oni wa soto! Fuku wa uchi"
با این حال امروزه در فرهنگ مدرن، اونی نه تنها برخی صفات بد را از دست داده بلکه از آن به عنوان محافظ و دور کننده بدشانسی یاد می‌شود.

در فرهنگ عام[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.

  1. “Oni.” Handbook of Japanese Mythology, by Michael Ashkenazi, ABC-CLIO, 2003, pp. 230–233.
  2. Lim, Shirley; Ling, Amy (1992). Reading the literatures of Asian America. Temole University Press. p. 242. ISBN 978-0-87722-935-3.