نوکنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برای روستایی به این نام به نوکنده (ساری) رجوع نمائید.
نوکنده
کشور  ایران
استان گلستان
شهرستان بندر گز
بخش نوکنده
مردم
جمعیت ۷٫۶۰۷
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۷۳۳۷۸
وبگاه نوکنده شهر کهن

نوکَنده یکی از شهرهای شهرستان بندر گز در استان گلستان است.

شهر نوکنده در جنوب غربی بندر گز واقع شده.[۱] این شهر به علت موقعیت خاص جغرافیایی و وجود جنگلهای انبوه جهان مورا در جنوب آن و داشتن آب و هوای معتدل و خاک مساعد، از پیشرفت نسبتاً خوبی برخوردار است. ناهمواری‌های نوکنده همانند سایر مناطق اطراف شامل دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای می‌باشد. قسمت کوهستانی آن، بخشی از رشته کوه البرز است که دارای پوشش گیاهی جنگلی انبوه و مراتع مختلف است و به نام جنگل‌های جهان مورا نامیده می‌شود. نوکنده در قدیم دهی بود از دهستان انزان بخش بندر گز شهرستان گرگان. محصولات سنتی آن برنج و غلات و پنبه و کنجد و شغل مردمش زراعت و پارچه بافی و چادرشب بافی بوده‌است.[۲] دکتر هراتی در پایان نامه دکترای خویش در خصوص نوکنده می نویسد محل قدیم و باستانی نوکنده محلیست در جنوب شرقی نوکنده فعلی که به کافرتپه معروف است. کافر تپه در حقیقت از زمان قبل از اسلام به یادگار مانده است. پس از اسلام مردمی که به اسلام روی آوردند از شهر قدیم کوچ کرده و در محل فعلی شهری جدید بنا کردند که «شهر نو» نامیدندش. بعد از مدتی شهر قدیم زدتشتی بر اثر زلزله تخریب می شود که هنوز هم باقیمانده آثار آن در حوالی منبع آب فعلی شهر وجود دارد. از خاندانهایی که بومی این شهر می باشند می توان به شربتی،ملاح،کاویان،نظری،مردانی و ... اشاره نمود. ضمن اینکه مهاجران بسیاری از منطقه هزارجریب که از قدیم برای کار به روستاهای پایین دست در رفت و آمد بودند اقامت گزیدند که خیلی از آنها از فامیلیهای ساکنین نوکنده برای نام فامیلی خود استفاده کرده اند، البته طبق قانون ملزم به اضافه کردن پسوند شدند که غالبا از پسوند نوکنده پس از فامیلی استفاده نموده اند. روستاهای بنفش تپه، مزنگ، لیوان شرقی، لیوان غربی، کهنه کلباد از توابع نوکنده می باشند. از اماکن دیدنی نوکنده می توان به جنگل نوکنده، دریای نوکنده و امام زاده حبیب اله نوکنده اشاره نمود. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٫۶۰۷ نفر بوده است

روستاهای بنفش تپه، مزنگ، لیوان شرقی، لیوان غربی، کهنه کلباد از توابع نوکنده می باشند. از اماکن دیدنی نوکنده می توان به جنگل نوکنده، دریای نوکنده و امام زاده حبیب اله نوکنده اشاره نمود. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٫۶۰۷ نفر بوده است [۳].

منابع[ویرایش]

  1. لغتنامه دهخدا، سرواژهٔ نوکنده
  2. از فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۳.
  3. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.