آزادشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آزادشهر
کشور  ایران
استان گلستان
شهرستان آزادشهر
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی شاه پسند
مردم
جمعیت ۳۹،۹۷۹ نفر سال ۱۳۹۰ [۱]
اطلاعات شهری
شهردار سیدمنصورباقری رامیانی
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۷۴
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهرستان آزادشهر خوش آمدید

آزادشهر شهری است در استان گلستان ایران. این شهر مرکز شهرستان آزادشهر این استان است. جمعیت شهرستان آزادشهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۹۱۷۶۷ نفر بوده‌است [۳].

نام قدیم این شهر "قره تیکان" می باشد که قریه ای کوچک بوده و گسترش می یابد. بعدها در زمان پهلوی اول نام این شهر را «شاه‌پسند» می نامند؛ گفته می‌شود در اوایل حکومت رضاشاه وقتی وی از این منطقهٔ خوش آب وهوا و جنگلی عبور مینموده ضمن آنکه دستور احداث یک پاسگاه ژاندارمری را در این محل -که اکنون در میدان مرکزی شهر قرار گرفته است می‌دهد و ازین پس این محل را شاه پسند نامیدند و کم کم رو به توسعه نهاد. پس از انقلاب ۵۷ نام این شهر به آزادشهر تغییر یافت. جمعیت شهر آزادشهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۵۰٬۳۷۴ نفر بوده‌است. از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می توان بقعهٔ امامزاده محمد بن زید ( آق امام )، پارک جنگلی و پارک زیتون تپه را نام برد.

فرآورده‌ها[ویرایش]

مرکبات -آلوجات (:-غلات - توتون - سیگار - کنجد[نیازمند منبع] غلات - گندم - جو - برنج- کلزا-برنج

موقعیت[ویرایش]

محل تلاقی مسیر ارتباطی ۳ شهر بزرگ گنبد کاووس و گرگان و شاهرود بوده و مسیر ارتباطی شمال کشور به مشهد از این شهر می‌گذرد. به نحوی که از شمال به شهرستان گنبد کاووس، از غرب به مرکز استان (گرگان)، از شرق به شهرستان مینودشت و استان خراسان واز جنوب هم به شهرستان شاهرود و استان سمنان محدود میشود. گرچه شواهد تاریخی بازمانده اندکند، اما می توان انتظار داشت به سبب همین موقعیت تاریخی از دیرباز آزادشهر محل سکونت بوده باشد؛ خاصه از آن رو که در نزدیکی آن امام زاده و زیارتگاه است و اصولا چنین زیارتگاهی در اماکن مسکونی بنا می شود و محل اجتماع است. به نظر می رسد آنجاها که در متون تاریخی کهن از «دروازه ی جرجان» یاد می شود، اشاره به نام روستایی باشد که هسته ای اولیه ی همین آزادشهر کنونی است. مثلا گفته شده است که محمد بن جعفر صادق، فرزند امام ششم شیعیان در «باب جرجان» کشته، و به خاک سپرده شد.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  2. «۱۴ قومیت ساکن در شهرستان آزادشهر ، نمونه وحدت و همدلی هستند». تیتر آزاد، ۱۱ / اسفند / ۱۳۹۱. 
  3. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.