آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Color icon blue.svg

رنگ آبی یکی از رنگ‌های اصلی است که با نور مرئی با طول موج بین ۴۴۰ تا ۴۹۰ نانومتر متناظر است. این رنگ از رنگ‌های زبان اچ‌تی‌ام‌ال (HTML) است و می‌توان آن را با درج نام انگلیسی آن (blue) در صفحات وب به کار برد.

هم خانواده های مشهور رنگ آبی[ویرایش]

رنگ آبی آسمانی،رنگ آبی نیلی،رنگ سرمه ای،رنگ افلاطونی (کبود روشن)

در فرهنگ ها[ویرایش]

رنگ روز چهارشنبه آبی است. مصریان باستان از رنگ لاجورد برای نشان دادن بهشت و آسمان استفاده می کردند. آبی مظهر حضرت مریم می باشد.یک رنگ مقدس بخصوص در فرهنگ اسلامی چون گنبد آبی مساجد،آسمان آبی که جایگاه فرشتگان و خدا و موجودات پاک است دارای تقدس و احترامی خاص است.امام جعفر صادق(ع)خطاب به مفضل می فرمایند : تفکر شما در رنگ آسمان خداوند که موافق ترین رنگها است دیده و نور بصر را تقویت می کند.رنگ انگشترهای فیروزه ای در دنیا مشهور هستند.در طی چندین قرن آبی منفورترین رنگ در اروپا بود.امروزه رنگ آبی از محبوب ترین رنگها در اروپا است ولی در گذشته در یونان باستان مردم نه تنها رنگ آبی رو دوست نداشتند،بلکه افرادی را که چشم آبی داشتند،مسخره میکردند.بتدریج رنگی شد برای افراد خوب و پرهیزکار.در اواسط قرن نوزدهم و در دوره ی رمانتیک ،رنگ آبی رنگ شعر شد.و رنگ رویاهاو نکته ی قابل توجه اینکه تمام فرهنگ ها بدون در نظر گرفتن تفاوتهایشان به رنگ آبی اهمیت و احترام قائلند.( anya hurlbert)

در ورزش[ویرایش]

آبی رنگ اصلی پیراهن تیم فوتبال استقلال تهران است.

تاثیر رنگ آبی بر بدن[ویرایش]

طبق بررسیهای دانشمندان در دانشگاه هاروارد که تاثیر نور رنگها را بر هورمون و درجه حرارت بدن واینکه نور چگونه بر میزان هوشیاری و هیجان تاثیر میگذارد ، به نتیجه رسیدند که رنگ آبی مغز انسان را تهیج کرده و انسان را فعال میکند. و معتقد هستند که نور آبی مهمترین عامل در هشیاری مغز است.نور آبی مستقیماً" باعث افزایش سطح هوشیاری و کارایی مغز میشود.نور آبی بر روی غده هیپوتالاموس تاثیر میگذارد.هیپوتالاموس غده ای در مغز است که تولید هورمون ملاتونین را تنظیم میکند.همان هرمونی که باعث خواب آلودگی ما میشود.بنا بر این نور آسمان آبی باعث میشود که هورمون ملاتونین در طول روز کمتر تولید شود و ذهن و بدن هشیار و فعالتر بماند. (Steve lockley-neuroscientist:Harvard medical shool)

نگارخانه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

رنگ‌های وب سیاه نقره‌ای خاکستری سفید سرخ آلبالویی بنفش سرخابی سبز مغز پسته‌ای زیتونی زرد نارنجی آبی سرمه‌ای سبز دودی آبی دریایی