لامپ خلأ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ساختار یک لامپ خلأ سه قطبی-فیلمن گرما ایجاد می‌کند که با کاتد (قطب منفی) یکی شده و آند قطب مثبت است.
یک لامپ خلأ قدیمی ساخت شرکت ان ایی سی
خازن لامپ خلأ ثابت

لامپ خلأ[۱] (به انگلیسی: vacuum tube) در آمریکای شمالی تیوب الکترون، یا لامپ ترمیونیک یا لامپ، وسیله‌ای است که حرکت الکترون‌ها را در محیط نزدیک به خلأ تشدید می‌کند یا تغییر می‌دهد یا سیگنال الکترونیک در حرکت الکترون‌ها بوجود می‌آورد.

به زبان ساده لامپ خلأ، وسیله‌ای است که جریان الکتریکی را کنترل (تقویت یا کاهش) می‌کند. معایب لامپ‌های خلأ، اندازه بزرگ آن‌ها و عد م اطمینان و گرمای زیادی است که هیتر یا فیلمن داخل آن ایجاد می‌کند.

لامپ‌های خلأ در پیدایش فناوری الکترونیک که باعث تجارتی شدن رادیو، تلویزیون، رادار، دستگاه‌های تقویت صوت، شبکه‌های بزرگ تلفنی، گونه‌های مدرن کامپیوترهای دیجیتالی و پردازشگرهای صنعتی شد نقش مهمی داشتند. در بسیاری از کاربردها، عناصر حالت جامد مانند ترانزیستورها و عناصر نیمه‌هادی دیگر، جایگزین لامپ‌های خلأ شده‌اند.

لامپ‌های خلأ در دو حالت دیود و ترایود هستند.

ترایود[ویرایش]

ترایودها در واقع لامپ خلأی هستند که یک اتصال الکتریکی که گاهی به صورت یک مشبکه فلزی است با ورودی دلخواه به آن وارد می‌شود. اگر به این اتصال قطب منفی وصل شود جریان را کاهش و اگر قطب مثبت متصل شود جریان الکتریکی افزایش میابد و بدین صورت جریان الکتریکی کنترل می‌شود.

استفاده در کامپیوترهای اولیه[ویرایش]

لامپ خلأ درکامپیوترهای اولیه به عنوان سویچ استفاده می‌شد به این معنی که ماژول یا بخشی را روشن و خاموش می‌کرد.

منابع[ویرایش]

  1. واژهٔ مصوب فرهنگستان در حوزهٔ فیزیک هم‌ارزِ vacuum tube (انگلیسی)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر حسن حبیبی، «فارسی»، در (۱۳۷۶-۱۳۸۵)، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۷-۱ (ذیل سرواژهٔ لامپ خلأ) 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Vacuum tube»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ مه ۲۰۰۸).