لامپ خلاء

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از لامپ خلأ)
پرش به: ناوبری، جستجو
ساختار یک لامپ خلاء سه قطبی-فیلمن گرما ایجاد میکند که با کاتد (قطب منفی) یکی شده و آند قطب مثبت است.
یک لامپ خلاء قدیمی ساخت شرکت ان ای سی
خازن لامپ خلاء ثابت

لامپ خلاء[۱] (به انگلیسی: vacuum tube)، در آمریکای شمالی تیوب الکترون، یا لامپ ترمیونیک یا لامپ، وسیله‌ای است که حرکت الکترون‌ها را در محیط نزدیک به خلأ تشدید می‌کند یا تغییر می‌دهد یا سیگنال الکترونیک در حرکت الکترون‌ها بوجود می‌آورد.

به زبان ساده لامپ خلاء، وسیله ای است که جریان الکتریکی را کنترل (تقویت یا کاهش) می کند.معایب لامپ های خلاء،اندازه بزرگ آن ها و عد م اطمینان و گرمای زیادی است که هیتر یا فیلمن داخل آن ایجاد میکند.

لامپ‌های خلاء در پیدایش فناوری الکترونیک که باعث تجارتی شدن رادیو، تلویزیون، رادار، دستگاه‌های تقویت صوت، شبکه‌های بزرگ تلفنی، گونه‌های مدرن کامپیوترهای دیجیتالی و پردازشگرهای صنعتی شد نقش مهمی داشتند. در بسیاری از کاربردها، عناصر حالت جامد مانند ترانزیستورها و عناصر نیمه‌هادی دیگر، جایگزین لامپ‌های خلأ شده‌اند.

لامپ های خلاء در دو حالت دیود و ترایود هستند.

ترایود[ویرایش]

ترایود ها در واقع لامپ خلاءی هستند که یک اتصال الکتریکی که گاهی به صورت یک مشبکه فلزی است با ورودی دلخواه به آن وارد می شود.اگر به این اتصال قطب منفی وصل شود جریان را کاهش و اگر قطب مثبت متصل شود جریان الکتریکی افزایش میابد و بدین صورت جریان الکتریکی کنترل می شود.

استفاده در کامپیوترهای اولیه[ویرایش]

لامپ خلاء درکامپیوترهای اولیه به عنوان سویچ استفاده می شد به این معنی که ماژول یا بخشی را روشن و خاموش می کرد.

منابع[ویرایش]

  1. واژهٔ مصوب فرهنگستان در حوزهٔ فیزیک هم‌ارزِ vacuum tube (انگلیسی)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر حسن حبیبی، «فارسی»، در (۱۳۷۶-۱۳۸۵)، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۷-۱ (ذیل سرواژهٔ لامپ خلاء) 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Vacuum tube»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ مه ۲۰۰۸).

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ لامپ خلاء موجود است.