دانشگاه صنعتی امیرکبیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۲′۱۴.۹۳″ شمالی ۵۱°۲۴′۳۸.۵۴″ شرقی / ۳۵.۷۰۴۱۴۷۲° شمالی ۵۱.۴۱۰۷۰۵۶° شرقی / 35.7041472; 51.4107056


دانشگاه صنعتی امیرکبیر
(پلی تکنیک تهران)
AKUT.svg
تأسیس ۱۳۳۷
نوع سراسری (دولتی)
رئیس سید احمد معتمدی [۱]
دانشجویان ۸۴۰۰
مکان تهران
وب‌گاه www.aut.ac.ir

دانشگاه صنعتی امیرکبیر یا پلی‌تکنیک تهران، اولین دانشگاه صنعتی ایران و یکی از باسابقه‌ترین مؤسسات آموزش عالی ایران در زمینه فنی و مهندسی است. این دانشگاه در آبان ۱۳۳۵ معادل ۱۹۵۸ میلادی، توسط مهندس حبیب نفیسی و به‌دستور محمدرضا شاه پهلوی تأسیس شد.[نیازمند منبع]

اولین دوره دانشجویان این دانشگاه در سال ۱۳۳۶ از طریق آزمون داخلی پذیرفته‌شدند و از سال ۱۳۳۷ فعالیت آموزشی پلی‌تکنیک تهران، به‌طور رسمی با پنج رشته مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی نساجی، مهندسی شیمی و مهندسی راه و ساختمان آغاز شد.

از سال ۱۳۵۷ خورشیدی، این مجموعه آموزشی به "دانشگاه صنعتی امیرکبیر" تغییر نام داد و با گسترش و الحاق سه پردیس بندرعباس، گرمسار و ماهشهر به آن، هم‌اکنون حدود ۸۴۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشگاه به‌‎تحصیل مشغولند. این دانشگاه از حیث نسبت اعضای هیأت علمی به‌دانشجو و نیز در زمینه ارتباط با صنعت در رده اول کشور قرار دارد.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر که به عنوان پیشتاز در توسعه پایدار در بین دانشگاه‌های ایران شناخته می‌شود[۲] دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر [۱] را در تیر سال ۱۳۹۰ تأسیس نمود. هدف از تشکیل این دفتر نظام‌دهی و حمایت فعالیت‌های کلیه استادان، کارکنان، دانشجویان و دانشکده‌های مختلف دانشگاه در جهت رسیدن به‌اهداف توسعه پایدار است.

دانشکده‌ها و واحدهای آموزشی دانشگاه[ویرایش]

دانشگاه تفرش قبلاً وابسته به دانشگاه صنعتی امیرکبیر بود.

در حال حاضر این دانشگاه دارای 16 دانشکده و ۳ واحد آموزشی در شهرهای بندرعباس و ماهشهرو گرمسار، به شرح زیر است:

سردر جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر (در حال ساخت)

کلینیک صنعت و معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر[ویرایش]

کلینیک صنعت و معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف حل مشکلات فنی و تخصصی صنایع کوچک در سال ۱۳۸۸ با حمایت شرکت شهرک‌های صنعتی تهران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) تاسیس شد. رسالت این مرکز حل مشکلات فنی و تخصصی واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک می‌باشد و این مرکز توانسته در طی فعالیت خود به موفقیت‌های چشمگیری در ایجاد ارتباط میان صنعتگران و دانشگاهیان نائل شود. یکی از برنامه‌های این مرکز در راستای تقویت نقش تحقیق و توسعه در صنایع، تعریف پروژه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در کلیه زمینه‌های فنی و مهندسی و ارائه فناوری‌های نوین جهت ارتقاء کمی و کیفی محصولات تولیدی و افزایش بهره وری می‌باشد. اکنون این مرکزبا حمایت شرکت شهرک‌های صنعتی تهران و شرکت شهرک‌های صنعتی البرز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

دانش آموختگان سرشناس[ویرایش]

تندیس خوارزمی در روبرو دانشکده ریاضی دانشگاه امیرکبیر

سعد مودت - دبر شورا عال

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ دانشگاه صنعتی امیرکبیر موجود است.