دانشگاه صنعتی ارومیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۳۹′۰۸″ شمالی ۴۴°۵۸′۴۶″ شرقی / ۳۷.۶۵۲۱۶۳° شمالی ۴۴.۹۷۹۴۵۲° شرقی / 37.652163; 44.979452


دانشگاه صنعتی ارومیه
ساختمان دانشگاه
ساختمان دانشگاه
تأسیس ۱۳۸۴ خورشیدی
نوع سراسری (دولتی)
رئیس دکتر قادر رضازاده

http://scholar.google.com/citations?hl=en&user=xcXjCPUAAAAJ&view_op=list_works&sortby=pubdate

هیأت علمی 100نفر
مکان ارومیه، آذربایجان غربی،  ایران
تلفن ۰۴۴۱-۳۵۵۴۱۸۰-۸۱
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران
وب‌گاه www.uut.ac.ir

دانشگاه صنعتی ارومیه از دانشگاه های معتبر و مهم استان آذربایجان غربی که در شهر ارومیه واقع شده است، این مجموعه صنعتی در سال ۸۵-۱۳۸۴ تاسیس شده است.

تاریخچه تأسیس دانشگاه[ویرایش]

هیئت موسس دانشگاه صنعتی ارومیه در تابستان ۱۳۸۴ تشکیل و شروع بکار نمود. پیرو اخذ موافقت اصولی تأسیس دانشگاه صنعتی ارومیه با عنایت ویژه رئیس جمهور محترم و با پیگیری مسئولین امر، ردیف بودجه مستقلی برای این دانشگاه با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی ایران ایجاد گردید.

با کسب مجوز شروع فعالیتهای آموزشی-پژوهشی در سه رشته مهندسی، دانشگاه صنعتی ارومیه در اسفند ماه ۱۳۸۵ رسماً شروع بکار نمود.

اهداف تأسیس دانشگاه[ویرایش]

 • اعتلای فرهنگ و موقعیت علمی استان و نقش موثر آن در کشور
 • توسعه آموزش عالی استان و بهبود شاخص دانشجو
 • افزایش سهم دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی
 • تقویت ارتباط بخش صنعت و معدن با بخش آموزش عالی
 • تسریع و تسهیل توسعه بخش صنعت استان و تربیت نیروی انسانی متخصص
 • عملی کردن سیاستهای محرومیت زدایی در منطقه
 • کمک به تبدیل استان از یک اقتصاد نهاده محور به یک اقتصاد بهره ور محور

چشم اندازهای توسعه دانشگاه[ویرایش]

 • دستیابی به سطح دانشگاههای توسعه یافته در تمامی شاخص‌ها
 • دستیابی به آخرین یافته‌های علمی و تکنولوژیکی و پژوهش محور نمودن جریان تصمیم گیریهای فنی
 • ارائه تمام رشته‌های مورد نیاز بخش صنعت و معدن شمالغرب کشور و فعال نمودن پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی
 • ارتقای دانشگاه صنعتی ارومیه به یک دانشگاه بین‌المللی و فراملّی و جذب دانشجو از کشورهای خارج و ارائه خدمات علمی و پژوهشی به کشورهای همسایه

در چشم انداز جمعیت دانشجویی دانشگاه صنعتی به ۱۰ هزار نفر با ۱۰ دانشکده خواهد رسید که ۶۰ درصد از جمعیت دانشجویی به تحصیلات تکمیلی تعلق خواهد داشت.

رشته‌های دانشگاهی[ویرایش]

در حال حاضر رشته‌های ذیل در دانشگاه دایر می‌باشد وهر ساله بر اساس مجوز وزارت علوم رشته‌های جدیدی به مجموعه ذیل اضافه خواهد شد...

کارشناسی ناپیوسته[ویرایش]

مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید گرایش ماشین ابزار

کارشناسی[ویرایش]

مهندسی فناوری اطلاعات
مهندسی مکانیک گرایش جامدات
مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات
مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید(کارشناسی ناپیوسته)
مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی
مهندسی شیمی گرایش صنایع پتروشیمی
مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی
مهندسی معدن گرایش اکتشافات
مهندسی برق گرایش الکترونیک
مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار
مهندسی اپتیک و لیزر
مهندسی هوافضا

کارشناسی ارشد[ویرایش]

مهندسی صنایع گرایش صنایع
مهندسی صنایع گرایش سیتمهای اقتصادی و اجتماعی
مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی
مهندسی عمران گرایش سازه
مهندسی فناوری اطلاعات
ریاضی کاربردی گرایش معادلات دیفرانسیل
مهندسی معدن گرایش استخراج
مهندسی شیمی گرایش پدیده‌های انتقال
مهندسی برق گرایش کنترل

دکتری[ویرایش]

فیزیک گرایش ذرات بنیادی
مکانیک گرایش تبدیل انرژی

حوزه معاونت آموزشی[ویرایش]

در عرصه فعالیتهای آموزشی، دانشگاه صنعتی ارومیه تلاش نموده تا متناسب با برنامه‌های تصویبی خود فعالیتهای آموزشی را گسترش دهد. در نتیجه تلاش مستمر و پیگیر مجموعه مدیریتی، دانشگاه صنعتی ارومیه در عرصه فعالیتهای آموزشی موفق شده است با جذب همکاران هیئت علمی به تعداد 83 نفر و ۳۲ نفر بورسیه و نیز جلب موافقت متخصصین و فرهیختگان بومی، رشته‌های مهندسی را در مقاطع مختلف تحصیلی تأسیس نماید. معاون آموزشی : دکتر محمد سیروس آذر(دکترای مهندسی شیمی) مدیر امور آموزشی: دکتر آرش افغان ( دکترای شیمی آلی) مدیر تحصیلات تکمیلی: دکتر مهدی بهبودنیا ( دکترای فیزیک )

حوزه معاونت پژوهشی[ویرایش]

این دانشگاه با تکیه بر پتانسیل بالای پرسنل خود توانست در موعد کمتر از یک سال با افزایش جمعیت دانشجویان خود به بیش از سه برابر، طبق برنامه تعریف شده قبلی به موفقیت چشمگیری در اجرای فعالیتهای آموزشی و پژوهشی نائل گردد. معاونت پژوهشی دانشگاه بمنظور تحرک بخشیدن به فعالیتهای پژوهشی، با اهتمام ویژه‌ای نسبت به تصویب طرحهای پژوهشی پیشنهادی اعضای هیئت علمی خود اقدام نمود. همکاران هیأت علمی این دانشگاه موفق شده‌اند تا کنون بیش از یکصد مقاله علمی و پژوهشی در مجلات معتبر علمی و کنفرانسهای بین‌المللی و داخلی ارائه نمایند. سقف قراردادهای پژوهشی دانشگاه با بخش صنعت کشور نیز به مرز ۵ میلیارد یال رسیده است. معاون پژوهشی: دکتر محمد سیروس آذر( دکترای مهندسی شیمی) مدیر امور پژوهشی: دکتر محمد پورمحمودآقابابا(دکترای مهندسی برق- کنترل)

توسعه عمرانی دانشگاه[ویرایش]

در ششم اسفند ماه ۱۳۸۵ دانشگاه صنعتی ارومیه در زمینی به مساحت ۲ هکتار در ۲/۵ کیلومتری شهر ارومیه و در امتداد جاده بند و رودخانه شهرچای بصورت رسمی شروع به فعالیت نمود. ساختمان موجود در محوطه با متراژی در حدود ۱۵۰۰ مترمربع قبلاً توسط سازمان آب منطقه‌ای استان و با نام ساختمان مطالعات و تحقیقات «برف و یخ» احداث گردیده بود. افزایش دانشجو و نیاز مبرم به فضاهای آموزشی و اداری، مسئولان دانشگاه را برآن داشت تا عملیات احداث اولین دانشکده در شهریور سال ۸۶ آغاز گردد. فاز اول دانشکده مهندسی شیمی در زمینی به مساحت ۹۰۰ مترمربع و با زیربنای ۲۵۰۰ مترمربع در مهر ماه ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید. نیاز به سالن مطالعه و سایت رایانه مجهز با عث گردید همزمان با احداث فاز اول دانشکده مهندسی شیمی، کلنگ طرح توسعه ساختمان اداری توسط استاندار محترم در اردیبهشت سال ۱۳۸۷ به زمین زده شودکه با طرحی بسیار زیبا توسط پیمانکاران مجرب و با متراژ ۸۵۰ مترمربع احداث گردید. رشد میزان جذب دانشجو باعث شد تا احداث فاز دوم دانشکده مهندسی شیمی نیز در فروردین ماه سال ۱۳۸۸ آغاز شود. این طرح ضمن اتصال به ساختمان مرکزی و فاز اول دانشکده مهندسی شیمی، باعث بوجود آمدن ساختمانی واحد با ویژگی‌های منحصربه‌فرد گردید. واگذاری مالکیت شهرک فناوری الکترونیک و صنایع غذایی به دانشگاه صنعتی ارومیه از جمله دستاوردهای ارزشمند دور سوم سفر محترم جمهور و هیئت دولت به استان آذربایجان غربی بشمار می‌رود. این واگذاری ثمره تلاشهای خستگی ناپذیر مسئولین دانشگاه و مساعدت مقامات استان بوده و با هدف پربارتر نمودن تعامل نخبگان صنعت و دانشگاه صورت گرفته است. برج دانشگاه صنعتی ارومیه که شامل دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات و دانشکده مهندسی صنایع و مدیریت می‌باشد با زیربنای ۳۵ هزار مترمربع و در ۱۷ طبقه در ضلع شمالی دانشگاه در دست طراحی می باشدکه یکی از پروژه‌های منحصربه‌فرد شهر ارومیه خواهد بود.

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه[ویرایش]

دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه با هدف بالابردن توان علمی و اجرایی دانشجویان در رشته‌های فنی مهندسی و همچنین رفع نیازهای علمی-صنعتی و ایجاد تعاملی سازنده و هدفدار بین صنعتگران و دانشگاهیان تأسیس گردید. هم اکنون این دفتر با برگزاری دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان و هماهنگی بازدیدهای علمی از واحدهای صنعتی و برقراری ارتباط با صنایع مختلف در زمینه پروژه‌های صنعتی-تحقیقاتی تلاشی مضاعف در اعتلای دانش و صنعت کشور عزیزمان ایران دارد. دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه ضمن عقد قرارداد همکاری با سازمان گسترش و نوسازی و صنایع نوین وزارت صنایع و معادن گامهای موثری را در عملی نمودن ارتباط صنعت و دانشگاه برداشته و درنظر دارد طرحهایی در سطح ملی و منطقه‌ای را با وزارت مزبور به مرحله اجرا درآورد.

اداره روابط عمومی و بین‌الملل[ویرایش]

روابط عمومی از دل نیاز جامعه به نهادی که پاسخگو باشد و بین مصالح فردی و منافع اجتماعی و سازمانی وفاق ایجاد کند سر بر آورده است. لذا باید آیینه تمام نمای سازمان نام گرفته است.

تصویب قانون قرار گرفتن روابط عمومی در تشکیلات دولتی زیر نظر بالاترین مقام دستگاه مربوطه در کشورهای پیشرفته و در این راستا در سال ۱۳۶۴ در کشور عزیزمان ایران از جمله نشانه‌های اهمیت روابط عمومی در سازمان‌ها می‌باشد. این مطلب بیانگر این است که اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل امری حاشیه‌ای نبوده و نهادی بنیادی در نظام مدیریتی می‌باشد.

روابط عمومی به طور عام و روابط عمومی و امور بین‌الملل به طور خاص در واقع رابط بین مخاطبان و مجریان یک سازمان است؛ و ماموریت انعکاس و انتقال دیدگاه‌ها و نظرات مسئولان و مخاطبان به یکدیگر را دارد. به این معنی که اطلاع رسانی و اطلاع یابی در سازمان و محیطش بر عهده این اداره می‌باشد.

در تفسیر بیان فوق می‌توان گفت ماموریت اصلی روابط عمومی عبارت است از: ساختن و بهبود روابط اعم از درون و برون سازمانی و این هنری است که مدیر روابط عمومی والد آن است. شناخت افکار عمومی، نحوهٔ شکل گیری آن و راه‌های اثر گذاری و تغییر آن از دغدغه‌های اصلی مدیر این اداره می‌باشد. و این تغییر و اثر گذاری می‌بایست به دور از مبالغه و کذب بر روی مخاطب صورت پذیرد. لذا روابط عمومی نوین از یک سو بر ایجاد ارتباطی صمیمی میان کارکنان سازمان با یکدیگر و با مدیران آن و برقراری جو سرشار از تفاهم و از دیگر سو به ایجاد ارتباط با مخاطبان همراه با اعتماد متقابل می‌اندیشد.

روابط رکن دنیای مدرن در عصر حاضر ارتباطات می‌باشد و توانسته جایگاه مناسبی در تمام سازمان‌های جهانی و دولتی برای خود پیدا کند. امروزه آز روابط عمومی به عنوان عامل شکوفایی و نوآوری در هر مجموعه‌ای یاد می‌شود و انتظار بنیانگذاری کارآفرینی سازمانی از این اداره بیشتر مورد توجه مدیران سازمان می‌باشد.

اطلاع یابی و اطلاع رسانی در دنیای مدرن به عنصری توانمند در تقویت و جهت دهی برنامه‌های سازمانی تبدیل شده است و دستیابی عمومی و تخصصی به زوایای پنهان عملکرد یک مجموعه، از مهم ترین مقاصد و اهداف ارگان‌های وابسته به آن مجموعه و سازمان به شمار می‌رود و این امر به عنوان یک اصل اساسی در مدیریت جهانی پذیرفته شده است.

ماموریت‌های بیان شده در دنیای کنونی بر عهده روابط عمومی گذاشته شده تا به عنوان زنجیری، حلقه‌هایی از فرایندهای ممتد، متوالی، همیشگی و طرح و برنامه ریزی شده دارد؛ موجبات تفاهم و جذب پشتیبانی مخاطبان سازمان و سازمان را فراهم آورد. به عبارتی دیگر روابط عمومی می‌بایست نقش قلب تپنده، دست اجرا، پای پیشرفت، گوش شنوا، چشم بینا و زبان گویا در قالب یک مغز متفکر را ایفا نماید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]