جسم صلب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

عبارت صلب به این مقاله تغییرمسیر شده‌است که «صُلب» به جسم صلب و «صَلب» به چارمیخ مراجعه کنید.

جسم صُلب (به انگلیسی: Rigid body) به سیستمی گفته می‌شود که شامل تعداد زیادی ذرات ثابت هست که فاصلهٔ ذرات از یکدیگر همواره ثابت است. این فاصله حتی در صورتی که به جسم نیرو وارد شود و یا حرکت کنید نیز ثابت می‌ماند. دنیای پیرامون ما سرشار از اجسام صلب می‌باشد. از پایه‌های پل گرفته تا دندانه‌های یک چنگال همگی اجسام صلب هستند. در واقع به جسمی که فاصله بین نقاط آن تغییر نکند، جسم صُلب گفته می‌شود.[۱]

تعریف عملی جسم صلب[ویرایش]

تعریف بالا یک تعریف تئوری و ایده‌آل می‌باشد زیرا در بهترین حالت نیز اجسام تحت تاثیر نیروهای مختلف دارای ارتعاشات می‌باشند. با این وجود و با چشم پوشی از جزئیات اجسام ثابت و جامد معمولاً صلب گفته می‌شوند.

در حقیقت هر جسمی هر اندازه که سفت باشد، باز هم صلب نیست و نقاط آن نسبت به یکدیگر کمی جابجا می‌شوند؛ بنابراین جسم صلب ایده‌آل وجود ندارد؛ ولی گاهی حرکت نسبی نقاط جسم نسبت به حرکت کلی آن خیلی کوچک هستند و یا در نظر گرفتن این جابجایی‌ها، تأثیری در مسأله نمی‌گذارد. در این شرایط، برای سادگی در مدل‌سازی، جسم، صلب در نظر گرفته می‌شود.

حرکت جسم صلب[ویرایش]

با توجه به پیکربندی سیستم یک مرکز جرم تعریف می‌شود، به گونه‌ای فرض می‌شود که کلیه نیروها و گشتاور نیروهای خارجی که از بیرون بر سیستم اثر می‌کند، بر مرکز جرم وارد می‌شود؛ بنابراین مرکز جرم نماینده سیستم بوده و حرکت آن بیانگر سیستم است.

منابع[ویرایش]

  1. Engineering Mechanics-Dynamics, R. C. Hibbeler, Pearson Prentice Hall, 11th edition, 2007, pp 172.

جستارهای وابسته[ویرایش]