بیماری خواب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تریپانوزومیاز آفریقایی
Trypanosoma forms in a blood smear
آی‌سی‌دی-۱۰ B56
آی‌سی‌دی-۹ 086.5
دادگان بیماری‌ها 29277 13400
مدلاین پلاس 001362
ای‌مدیسین med/2140
پیشنت پلاس بیماری خواب
سمپ D014353

بیماری خواب (به انگلیسی: Sleeping sickness)یا تریپانوزومیاز آفریقایی (به انگلیسی: Human African trypanosomiasis) با یک پارازیت پروتوزوآ پیش می‌آید که پشه تسه‌تسه حامل آن است. نشانه‌های بیماری خواب شامل تب بالا و غدد متورم است.

بیماری زایی[ویرایش]

بعد از یک دوره نهفتگی (Incubatian Priod) چهار تا شش هفته پس از گزش پشه آلوده این بیماری بروز می‌کند.این بیماری ایجاد یک خواب درازمدت و التهاب مغز (انسفالیت) و مننژ (مامبران‌هائی که مغز و طناب نخاعی را می‌پوشانند) را سبب می‌شود و در نواحی گرمسیری آفریقا شایع است.

بیماری خواب بر اثر گزش مگس تسه‌تسه‌ی آلوده عارض می‌شود، ناحیه‌ای که پشه آنجا را گزیده است قرمز، دردناک و متورم می‌شود و پارازیت‌ها داخل خون می‌شوند و در آن جا و همچنین در غدد لنفاوی زیاد می‌شوند و تب، سردرد، تعریق و تورم غدد لنفاوی را سبب می‌شوند. سرانجام بعد از یک دوره‌ی طولانی، پارازیت‌ها به سیستم اعصاب مرکزی CNS مغز هجوم می‌کنند که تولید تغییرات وسیع رفتاری، اضطراب و حرکات هیجانی جلوعقب Mood Swing = to and fro می‌شود. در پی این علائم، سردرد، تب و خستگی عمومی ظاهر می‌شود. یک نوع از پروتوزوآ تولید التهاب عضلات قلب گهگاه نارسائی کامل قلبی در عرض ۶ ماه را سبب می‌شود. نوع دیگری از پارازیت پریود طولانی تر ۲ ساله دارد و سیستم اعصاب مرکزی را بالاخره گرفتار می‌کند که نشانه‌های این نوع بخصوص از بیماری خواب شامل خواب آلودگی در طول روز است که پیشرفت می‌کند و به کمای کامل می‌انجامد.[۱]

تشخیص و درمان[ویرایش]

بیماری خواب درمان نشده تقریباً همیشه کشنده است. قبل از اینکه سیستم اعصاب مرکزی و مغز مبتلا شوند، ممکن است جان شخص مبتلا را نجات داد. کنترل حشره تسه تسه ممکن است از انتشار بیماری خواب جلوگیری می‌کند.تشخیص بیماری خواب بافت خون، آسپیراسیون غدد لنفاوی و تست‌های دیگری برای تعیین هویت پارازیت مولد بیماری می‌باشد.آزمایش‌های بالینی ممکن است علائم التهاب مننژ، مغز و طناب شوکی را نشان دهد. داروهای آنتی پروتوزوآ که برای درمان بیماری خواب به کار می‌روند عبارتند از: پنتامیدین، Melarsoprol, Suramin.

جستارهای وابسته[ویرایش]

مگس تسه‌تسه

تریپانوزومیاز

منابع[ویرایش]

  1. Maya JD, Cassels BK, Iturriaga-Vásquez P, et al (2007). "Mode of action of natural and synthetic drugs against Trypanosoma cruzi and their interaction with the mammalian host". Comp. Biochem. Physiol., Part A Mol. Integr. Physiol. 146 (4): 601–20.

پیوند به بیرون[ویرایش]

بیماری سورا در شتر (به فارسی)