دامنه دینامیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دامنه دینامیک یا دینامیک رنج (به انگلیسی: Dynamic range) یا محدوده دینامیکی عکس عبارت است از تفاوت مقدار روشنایی بین تاریک‌ترین نقاط و روشن‌ترین نواحی عکس که دارای جزئیات قابل تشخیص باشند. در برخی عکس‌ها نواحی تاریک یا روشن بعضاً دارای جزئیات هستند و در برخی قسمتها فاقد جزئیات یا بافت قابل تشخیص. محدوده دینامیکی عکس در واقع مشخص می‌کند که در عکس چه طیفی از روشنایی بین تاریک‌ترین قسمتهای حاوی جزییات تا روشن‌ترین قسمتها وجود دارد. هر چقدر این فاصله بیشتر باشد، عکس دارای محدوده دینامیکی بیشتری است و در آن نواحی بیشتری در قسمتهای تاریک و روشن دارای جزییات قابل تشخیص هستند. واحد سنجش دینامیک رنج، EV یا Exposure Value است. این مقدار محدوده دینامیکی در وسایل و مدیاهای مختلف، متفاوت است. مثلاً دوربین‌های عکاسی دیجیتال SLR دارای دینامیک رنج حدود ۶-۸ و چشم انسان دارای دینامیک رنج ۱۴EV است.

با تعریف فوق مشخص می‌شود که در بسیاری موارد دوربین قادر نیست عکسی بگیرد که کل نواحی عکس، چه نواحی تاریک و چه نواحی روشن، دارای جزئیات باشند و قابل دیدن شوند. راهی که برای حل این مشکل وجود دارد این است که چند عکس با نورسنجی‌های مختلف بگیریم و سپس از پردازش تلفیقی آن‌ها، به یک عکس برسیم که دارای دینامیک رنج بالا است و در آن همه نواحی دارای جزئیات قابل نمایش باشد. این مسئله اساس روش عکاسی HDR را تشکیل می‌دهد.

محدوده دینامیکی و ادراک انسان[ویرایش]

عامل (قدرت)(به انگلیسی: (Factor (power) دسی بل (به انگلیسی: Decibels) توقف (به انگلیسی: Stops)
۱ ۰ ۰
۲ ۳٫۰۱ ۱
۳٫۱۶ ۵ ۱٫۶۶
۴ ۶٫۰۲ ۲
۵ ۶٫۹۹ ۲٫۳۲
۸ ۹٫۰۳ ۳
۱۰ ۱۰ ۳٫۳۲
۱۶ ۱۲٫۰ ۴
۲۰ ۱۳٫۰ ۴٫۳۲
۳۱٫۶ ۱۵ ۴٫۹۸
۳۲ ۱۵٫۱ ۵
۵۰ ۱۷٫۰ ۵٫۶۴
۱۰۰ ۲۰ ۶٫۶۴
۱ ۰۰۰ ۳۰ ۹٫۹۷
۱ ۰۲۴ ۳۰٫۱ ۱۰
۱۰ ۰۰۰ ۴۰ ۱۳٫۳
۱۰۰ ۰۰۰ ۵۰ ۱۶٫۶
۱ ۰۰۰ ۰۰۰ ۶۰ ۱۹٫۹
۱ ۰۴۸ ۵۷۶ ۶۰٫۲ ۲۰
۱۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۸۰ ۲۶٫۶
۱ ۰۷۳ ۷۴۱ ۸۲۴ ۹۰٫۳ ۳۰
۱۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۱۰۰ ۳۳٫۲
صحنه‌ای با دامنه دینامیک بالا.

انسان قادر به شنیدن و دیدن دامنه دینامیک بسیار بالایی است که به‌طور حدودی دامنهٔ دینامیکی شنیداری انسان در شرایط عادی ۱۰۰ دسی بل تخمین زده می‌شود و دامنهٔ دینامیکی دیداری او در روز روشن به‌طور حدودی ۹۰ دسی بل تخمین زده می‌شود. برای مثال در برخی عکس‌ها نواحی تاریک یا روشن بعضاً دارای جزئیات هستند و در برخی قسمتها فاقد جزئیات یا بافت قابل تشخیص. محدوده دینامیکی عکس در واقع مشخص می‌کند که در عکس چه طیفی از روشنایی بین تاریک‌ترین قسمتهای حاوی جزییات تا روشن‌ترین قسمتها وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]