کافه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کافی شاپ)
دو شخصیت در کافه آتن نوول محل اجتماع هنرمندان و نقاشان

کافِی شاپ (به فرانسوی: Café) محلی است عمومی؛ که در آن نوشیدنی غیرالکلی و گاه غذاهای سبک عرضه می‌شود. کافه در برخی از کشورها جایی برای معاشرت و گفتگوی مردم است.
کافه و کافی شاپ در کلمه کاملا شبیه به هم هستند؛ اما نباید کافه را با کافی‌شاپ اشتباه کرد. کافی‌شاپ محل عمومی آمریکایی است که در آن معمولاً فقط قهوه عرضه می‌شود.

از سال ۱۳۶۰، کافی‌شاپ‌ها جای چایخانه‌ها را تنگ کرد. در چایخانه‌های ایران به‌جای سرو قهوه، بیش‌تر چای و انواع غذاهای سنتی ایرانی با موزیک زندهٔ ایرانی ارائه می‌شود.


اصطلاح های معمول در کافی شاپ ها

‌‏۱. اسموتی : نوشیدنی غلیظ از میوه‌های مختلف ‏ ۲. کوکتل : آب‌ میوه و آب‌ گازدار (سودا) ‏ ۳. آفوگادو : قهوه داغ روی بستنی ۴. دتاکس : میوه‌ای که در آب نگهداری شده ‏ ۵- پانچ : آب‌میوه گازدار و میوه ‏ ۶. شیک : بستنی و شیر و خامه ‏ ۷. فراپه : قهوه، شکر، آب با قالب‌های یخ ۸. کرپ : موز، شکلات داخلِ نان نازک سرخ شده ‏ ۹. پنینی : ساندویچ گریل مرغیا گوشت ‏ ۱۰. آلفردو : پاستا و سُس آلفرد (درست شده از کره و خامه) ۱۱. کاربونا : پاستا رشته نواری همراه گوشت یا مرغ ‏ ۱۲. آمریکانو : آب و اسپرسو ‏ ۱۳. لاته : اسپرسو، کف شیر، شیر جوشیده ۱۴. موکا : خامه، شیر جوشیده، پودرشکلات، اسپرسو ‏ ۱۵. کاپوچینو: اسپرسو، شیر جوشیده، کف شیر‏ ۱۶. اسپرسو : نوعی درست کردن قهوه با فشار زیاد آب جوش

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]