اوداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوداری
پادشاه لمباردها
Nuremberg chronicles f 150r 1.jpg
سلطنت۵۸۴ – ۵۹۰
پیشینحکومت دوک‌ها
جانشینآگیلولف
زادهمیلادی۵۴۰
درگذشته۵ سپتامبر ۵۹۰
پاویا
همسر(ان)تئودلیندا
پدرکلف
دین و مذهبآریانیسم

اوداری (انگلیسی: Authari; حدود ۵۴۰ – ۵ سپتامبر ۵۹۰) پادشاه لمباردها از ۵۸۴ میلادی تا زمان درگذشتش بود اوداری فرزند کلف، پادشاه لمباردها بود. هنگامی که پدرش در سال ۵۷۴ میلادی درگذشت، اشراف لومبارد از انتصاب جانشین امتناع ورزید و در نتیجه برای ده سال منجر به دوره موسوم به دوره حکومت دوک‌ها انجامید.

در سالهای ۵۷۴ و ۵۷۵ میلادی لمباردها به پرووانس حمله کردند، سپس بخشی از پادشاهی بورگوندی را مورد حمله قرار دادند. گونترام پادشاه دولت اخیر با همدستی خواهرزاده خود پادشاه اوستریا شیلدبرت دوم با حمله به ایتالیا شمالی به این حمله پاسخ داد. ارتش او از دره آدیجه پایین آمد و ترنتو را در دست گرفت. امپراتور بیزانس، تیبریوس دوم، شروع به مذاکره برای اتحاد با فرانک‌ها کرد، و بنابراین لمباردها، از ترس، پادشاه دیگری را برگزیدند.

در سال ۵۸۴، آنها دوک اوداری را انتخاب کردند و به عنوان پایتخت پاویا و همچنین نیمی از دامنه‌های دمنه را نیز به او واگذار کردند. وی تمام سلطنت خود را در جنگ با فرانک‌ها، بیزانس‌ها و شورشیان لومبارد گذراند. اولین آزمایش عمده وی، برکناری دوک شورشی دورکتولف بود که با رومیان متحد شده و دره پو را اداره می‌کرد. وی با اخراج وی، بیشتر شش سال دیگر به پادشاهی خود ادامه داد و با پادشاهان راوانا، اسماراگدوس یا پادشاهان مرونژین جنگید. گوترام و شیلدبرت هنوز از موفقیت‌های خود در ایتالیا راضی نبودند و بارها و بارها تهدیدهای خود را ادامه دادند. در ۵۹۰، عمو و برادرزاده دو ارتش خود را متحد و به سمت آلپ حرکت کردند، فرانکها در عملیاتشان موفقیت نسبی به دست آوردند اوداری در ۱۵ مه ۵۸۹در ورونا با تئودلیندا، دختر دوک باواریایی گاریبلد اول ازدواج کرد. او که یک کاتولیک بود، بخاطر فضایلش، در لمباردها تأثیر زیادی داشت. پل دیوون مورخ قرن هشتم شرح مفصلی از این موضوع را بعدها در کتابش شرح داده‌است و بیان نموده‌است که این ازدواج نوعی اتحاد سیاسی بود که به منظور تحکیم موقعیت سلطنتی اوداری طراحی شده بود. علاوه بر این، تئودلیندا به دلیل روابط دیرینه بین لمباردها و باواریایی‌ها و همچنین خصومت متقابل آنها با فرانک‌ها انتخاب شد. او همچنین ادعای پیوستگی با خط سلطنتی باستانی لومباردها را داشت اوداری در سال ۵۹۰ میلادی در پاویا بعد از این که به وی سم خورانیدند درگذشت

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]