تئودوریک بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تئودوریک بزرگ
Teodorico re dei Goti (493-526).png
مدال‌های تئودوریک ضرب‌شده ۴۹۱-۵۰۱ میلادی.
با توجه به مدل مو و سبیل ژرمنی.
سلطنت۴۷۵–۵۲۶
پیشینتئودمیر
جانشینآتالاریک
زاده۴۵۴
۵۲۶ (۷۱–۷۲ سال)
همسر(ان)آمالاسونثا
همسران
پدرتئودمیر
مادرایرلئووا

تئودوریک بزرگ(به گوتیک:Þiudareiks، لاتین:Flāvius Theodericus، یونانی:، Θευδέριχος، انگلیسی باستان:Þēodrīc، نروژی باستان:Þjōðrēkr یا Þīðrēkr، فرانسوی:Théodoric)(زادهٔ ۴۵۴/۴۵۵ میلادی- مرگ ۳۰ اوت ۵۲۶) پادشاه استروگوت‌ها، فرمانروای ایتالیا، نایب‌السلطنهٔ ویزیگوت‌ها بود.

تئودوریک، با نام دیتریک، قهرمان افسانه‌های ژرمن است.

ریشه‌شناسی نام[ویرایش]

Þiudareiks در زبان گوتیک به معنای فرمانروای مردمان است.

زندگی[ویرایش]

مقبرهٔ تئودوریک بزرگ در راونا.

تئودوریک در نزدیکی دریاچه نویزیدلر زاده شد. پدرش تئودمیر شاه استروگوت‌ها بود. وی را در نوجوانی به عنوان گروگان به قسطنطنیه فرستادند. او در دربار امپراتوری روم شرقی آموزش‌هایی دید. در ۴۸۴ در نزد رومیان به مقام کنسولی رسید و به زودی به نزد مردمان خویش برگشت. در ۴۸۸ او پادشاه استروگوت‌ها شد.

استروگوت‌ها نیاز به سرزمینی برای زندگی داشتند، از این رو زنون -امپراتور روم شرقی- آنان را تحریک کرد تا در ۴۸۸ میلادی به مرزهای امپراتوری روم غربی بتازند. تئودوریک در ۴۹۳ میلادی شهر راونا را گشود. در همان سال با اودوآکر پادشاه روم غربی پیمان صلحی را بست. به شادباش این پیمان جشنی برپاشد؛ در میانهٔ همین بزم بود که تئودوریک اودکر را در حالی که به سلامتیش باده می‌نوشید با دستان خویش کشت.

وی با خواهر کلوویس یکم پادشاه فرانک‌ها ازدواج کرد و بدین‌سان با آنان متحد شد. در ۵۲۳ او بخش جنوبی بورگونی را نیز به مرزهای خود افزود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Theodoric the Great," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Theodoric_the_Great&oldid=439196192 (accessed July ۱۶، ۲۰۱۱).