سنگ پا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمونه پوکه بسیار متخلخل از آتشفشان Teide در تنریف، جزایر قناری. تراکم نمونه تقریباً ۰.۲۵ گرم در سانتی‌متر مکعب ؛ مقیاس بر حسب سانتی‌متر

سنگ پا یا پوکه معدنی [۱] نوعی سنگ آذرین است که از سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی شکل می‌گیرد. وجه تسمیهٔ سنگ‌پا این است که به دلیل قابلیت بالای سایندگی اش از آن برای زدودن (از بین بردن) لایه‌های سفت مردهٔ ی پوست در پاشنه پا استفاده می‌شود. در گذشته تنها از چنین سنگ‌های آذرینی که متخلخل بوده استفاده می‌شد، اما امروزه انواع پلاستیکی آن نیز موجود است. سنگ پا از انواع پوکه‌های معدنی است.

پوکه معدنی از گدازه‌های آتشفشانی تشکیل شده که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه‌های ریز و درشت درآمده که سطح آن حبابی و دارای سوراخ‌هایی است. نام علمی آن پومیس (Pumice) است. از بارزترین ویژگی‌هایش استحکام بالا و سبکی آن است. پوکه معدنی یک نوع سنگ آتش فشانی بسیار سبک و متخلخل است‌. این نوع سنگ آتش فشانی زمانی ساخته می‌شود که گاز گدازه‌های شیشه ای که در حال سرد شدن هستند به سرعت خارج می‌شوند. محل استخراج فقط در مناطق آتشفشانی است. پوکه معدنی دارای وزن پایین و مقاومت و سختی بالایی است؛ بدین در صنعت ساختمان سازی از پوکه معدنی برای شیب بندی کف و سقف استفاده می‌شود و آن به جهت سبک سازی سازه است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. محمد (۲۳ آبان ۱۴۰۱). «پوکه معدنی».