ماهیچه‌های سرینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماهیچه‌های سرینی
Muscles of the gluteal and posterior femoral regions. Gluteus minimus and the origins and insertions of medius and maximus labeled
ماهیچه سرینی بزرگ
جزئیات
بخش‌هاماهیچه سرینی بزرگ، ماهیچه سرینی متوسط و ماهیچه سرینی کوچک
سرخرگ‌هاSuperior و inferior gluteal arteries
سیاهرگ‌هاSuperior و inferior gluteal veins
عصب‌دهیSuperior و inferior gluteal nerves (L4، L5، S1 و S2 nerve roots)
شناسه‌ها
FMA64922

ماهیچه‌های سُرینی یا عضلات گلوتئال (انگلیسی: Gluteal muscles) گروهی از سه ماهیچه هستند که ناحیه باسن را تشکیل می‌دهند. این ماهیچه‌ها از نوع مخطط بوده و نقش مهمی در دویدن، ایستادن و راه رفتن ایفا می‌کنند.

در ناحیه لگن ماهیچه‌های سرینی بزرگ، سرینی متوسط، و سرینی کوچک قرار دارند و برجستگی باسن به علت وجود آنهاست. این ماهیچه‌ها ران را از حالت خم شده به حالت مستقیم درمی‌آوردند؛ یعنی، در امتداد تنه قرار می‌دهند و در ایستادن و راه رفتن مؤثر هستند.

ماهیچه‌های سرینی دو دسته‌اند: طبقه سطحی و طبقه عمقی؛

طبقه سطحی عضلات این ناحیه از سه عضله تشکیل شده‌است:

طبقه عمقی: ۱- ماهیچه گلابی‌شکل (پیریفورمیس)؛ ۲- ماهیچه دوقلوی بالایی؛ ۳- ماهیچه سدادی درونی (عضله ابتراتور داخلی)؛ ۴- ماهیچه دوقلوی پایینی؛ ۵ - ماهیچه مربع رانی؛ ۶- ماهیچه سدادی خارجی (عضله ابتراتور خارجی).

آمپول‌های داخل عضله‌ای را معمولاً در باسن تزریق می‌کنند زیرا ماهیچه سرینی بزرگ، همان طورکه از نامش پیداست بزرگ است و تزریق دارو در آن درد کمتری ایجاد می‌کند. آمپول‌هایی را که دردناک نیستند معمولاً در ماهیچه‌های دالی و سه‌سر بازو تزریق می‌کنند؛ زیرا در زیر ماهیچه سرینی بزرگ عصب سیاتیک قرار دارد که به همه اندام تحتانی می‌رود و رفتن سوزن به داخل این عصب خطر صدمه زدن به آن را دربردارد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]