محمدمهدی تندگویان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمّد مهدی تندگویان
عضو شورای اسلامی شهر تهران
اطلاعات شخص
زاده ۲۳ خرداد ۱۳۵۳
تهران
ملیت  ایران
حزب سیاسی اصلاح طلب
دیگرعضویت‌های سیاسی ائتلاف شاهدان انقلاب اسلامی
شغل سیاست‌‍مدار
مذهب اسلام شیعه

محمدمهدی تندگویان (زاده ۲۳ خرداد ۱۳۵۳، تهران)، عضو شورای اسلامی شهر تهران و سخنگوی فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر است.[۱] او در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل رشته مدیریت گرایش اطلاعات و ارتباطات و در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت شهری خوانده است و از اعضای منتخب چهارمین دوره شورای شهر تهران (دوره کنونی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) است که تحت عنوان فهرست اصلاح طلبان به شورای شهر راه پیدا کرد.[۲][۳] او فرزند محمدجواد تندگویان (وزیر نفت ایران در کابینهٔ محمدعلی رجایی) است.[۴] وی بیشتر فردی اجرایی است تا سیاسی[۵][۶] در چهارمین انتخابات شورای شهر تهران در سال ۱۳۹۲ او ابتدا نامش در فهرست ردصلاحیت‌شدگان بود. علت ردصلاحیت، امضای او پای «بیانیهٔ جمعی از فرزندان شهدا» بوده است که در حوادث انتخابات سال ۱۳۸۸ منتشر شد؛ ولی یک روز مانده به زمان تبلیغات شوراها توانست تأیید صلاحیت بگیرد. او با ۱۵۴ هزار و ۹۲۱ پانزدهم شد و توانست به شورا راه یابد.[۷] او در این انتخابات به عنوان یک اصلاح‌طلب و در از طرف ائتلاف شاهدان انقلاب اسلامی شرکت کرده بود.[۸]

وی کارشناس حوزه بهبود زندگی شهری است[۹] و برای مدتی نیز عضو هیئت مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران بوده است.

دیدگاه‌ها[ویرایش]

تندگویان خواهان اصلاح و افزایش اختیارات شوراهای شهر است.[۱۰] او از منتقدان در درسترس نبودن امکانات رفاهی و فرهنگی در سطح شهر تهران است و کوچ ساکنین پایین شهر به بالای شهر را از معضلات تهران می‌داند.[۱۱]

تندگویان از حامیان فضای سبز و حفط باغات تهران است.[۱۲] و معتقد است تخلفات گسترده نهادهای ذی‌نفوذ در خصوص قطع درختان باعث از بین رفتن بسیاری از باغات تهران شده است.[۱۳] وی معتقد است شورای شهر نباید در موضوعات سیاسی دخالت کند و باید به ساخت و ساز و کسب و کارهای تجاری رسیدگی کند.[۱۴] عمده تأکید او در حوزه مدیریت شهری موضوع معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی[۱۵][۱۶][۱۷]، نما و منظر شهری[۱۸]، ایمنی ساختمان[۱۹] است.

او القای امنیت از طریق حضور نیروهای انتظامی در سطح شهر و معابر را مؤثر و کارامد نمی‌داند.[۲۰] وی همچنین در نامه‌ای به ضرغامی از حذف قسمت‌هایی از سریال جاودانگی که به زندگی شهید تندگویان اختصاص داشت اعتراض کرده است. در متن این نامه آمده است: احتراماً همان‌طور که مستحضرید سریال جاودانگی مربوط به زندگینامهٔ آزاده شهید تندگویان از ابتدای محرم امسال در شبکه سوم سیما پخش می‌شد و طبق توافق به عمل آمده قرار بود که در ۲۰ قسمت پخش شود که متأسفانه به دلایلی که هنوز برای بنده نامعلوم است به تعداد ۱۶ قسمت، تبدیل شد. با توجه به اعتراض بنده در جلسه حضوری مورخ ـ ۲۰ آذر ماه ۹۰ ـ در گروه فیلم و سریال شبکه سه و همچنین با حضور قائم مقام شبکه جناب آقای مقیسه برگزار شد قرار شده با نظارت مستقیم خانواده این سریال تا حداقل چهار قسمت دیگر ادامه یابد ولی امشب بدون هیچ علتی شبکه علیرغم میل خانواده و بدون اطلاع قبلی مبادرت به پخش آخرین قسمت کرد که باعث تحریف فراوان در سریال زندگینامه این شهید غریب شد. از جنابعالی تقاضا دارم ضمن دستور رسیدگی موضوع، جلوی این توهین‌ها و هتک حرمت از شهداء گرفته شود و همچنین دستور پخش باقیمانده سریال را تا انتهای کار بفرمایید.»[۲۱][۲۲][۲۳][۲۴]

وی در گفتگو با خبر گزاری مهر دربارهٔ ائتلاف شاهدان انقلاب اسلامی می‌گویید:انتخابات هدف غائی ما نیست. بلکه ما بر این اعتقادیم که موضوع انتخابات شوراهای شهر در برابر ائتلاف شاهدان انقلاب اسلامی اصلاً محلی از اعراب ندارد. چون خط فکری شهدا نه حزبی بود، نه جناحی و نه گروهی بلکه قصه، قصه خدمت بود. بر این اساس است که می‌گوییم این موضوع فراتر از انتخابات است چون در انتخابات‌ها یک رسم بدی وجود دارد چون تقریباً همه کاندیداهای شرکت کننده دارای مواضع خاصی هستند و متأسفانه برخی نان را به نرخ روز می‌خورند. ائتلاف شاهدان انقلاب اسلامی آمده است که نان را به نرخ قبلی اش به مردم بدهد. ما نیامده‌ایم که شعار بدهیم و مانند برخی احزاب و گروه‌ها در مواقع مختلف رنگ عوض کنیم و نام دیگری را بر خود نهیم. ما پیوندمان چیز دیگری است و ائتلاف کرده‌ایم تا همه افراد با سلایق، اندیشه‌ها و رویکردهای مختلف تحت عنوان فرزندان شاهد دور یکدیگر جمع شوند و نظرات خود را مطرح کنند. قرار نیست سلایق سیاسی در این ائتلاف تأثیرگذار باشد بلکه درد ما درد مشترک با مردم است.

همچنین وی دربارهٔ رئوس برنامه‌های ائتلاف شاهدان انقلاب اسلامی گفته است که:در سطح تهران هم با توجه به این که در نهادها و سازمان‌های مختلفی که در بخش شهری فعالیت می‌کنند حدود ۱۵۰۰ فرزند شهید مشغول به کار در این حوزه‌ها داریم از همین بدنه ما نقاط ضعف و مشکلات مردم که در طی این سال‌ها ایجاد شده و عمدتاً دردهایی هستند که مردم به آن دچار شده‌اند، مشخص کرده‌ایم و متخصصین هر حوزه را مشخص کرده و با آن‌ها پیوند خورده‌ایم. در حال حاضر جزئیات کاملی از مشکلات شهری تهران جمع‌آوری کرده‌ایم و برای هر کدام از آنها پاسخی داریم و در آینده هم برای شهر تهران حرف و مطلب داریم.

در حال حاضر بافت‌های مختلف شهر تهران را شناسایی کرده‌ایم، از مردم آمارسنجی کرده‌ایم و معتقدیم که لزومی ندارد وقتی دربارهٔ آینده حرف می‌زنیم بهینه سازیمان مبتنی بر تخریب وجود داشته است باشد. بلکه می‌شود با حفظ بومیت بافت و ارزش‌ها در سطح شهر تهران اقداماتی صورت داد که در نهایت منجر به ایجاد آرامش برای مردم شود. موضوع ترافیک و آلودگی هوا یکی از دغدغه‌های اساسی و همیشگی مردم است همه امیدوارند که روزی فرارسد که در شهری سالم زندگی کنیم. البته نهادهایی در این حوزه متولی هستند که ما ممکن است در شورای شهر زیاد ذی نفوذ در آن‌ها نباشیم ولی حداقل از لحاظ تئوریک و تحقیقات پر از مطلب و ایده هستیم که می‌توانیم آن را در اختیار نهادهای مسئول قرار بدهیم. حتی برای ایجاد آرامش روانی در شهر تهران که یکی از دغدغه‌های فعلی مردم تهران هست ایده و برنامه داریم حتی آمادگی داریم که مقالات و تحقیقات خود را در اختیار رسانه‌ها و جراید قرار دهیم.[۲۵]

محمدمهدی تند گویان با اشاره به منطقه دوازده و بهسازی محله‌های آن معتقداست منطقه دوازده بومیت خود را ازدست‌داده است و همین مسئله این سؤال را ایجاد می‌کند که با هزینه‌هایی که می‌شود درنهایت چگونه می‌توان محله را تحویل شهروندان تهرانی داد و امکان استفاده از امکانات آن را برای آن‌ها فراهم نمود، این‌همه درحالیست‌که هم‌اکنون (در آبان ۱۳۹۴) افراد غیربومی و حاشیه‌نشین‌ها به بسیاری از محلات منطقه دوازده هجوم آورده‌اند زیرا یک سری خدمات رایگان در این منطقه ارائه می‌شود و حتی قرار است تسهیلات بیشتری نیز داده شود که همین مسئله تبعات اجتماعی بسیاری دارد چراکه در بحث در رابطه با منطقه ۱۲ شهر تهران دربارهٔ یک تافته جدا بافته بحث نمی‌شود بلکه بحث فوق در رابطهٔ با یک منطقه در دل یک کلان‌شهر است.[۲۶]

سمت‌ها[ویرایش]

عضو موظف هیئت مدیره معاونت طرح و برنا مه ۱۳۸۴–۱۳۸۲

مدیریت برنامه ریزی مجتمع شهید اشرفی اصفهانی

عضو هیئت مدیره شرکت اکسدانه (غیر موظف) ۱۳۹۰–۱۳۹۱

عضو هیئت مدیره شرکت روغن نباتی جهان (غیر موظف) ۱۳۹۱

عضو هیئت مدیره شرکت مخازن ساحل (غیر موظف) ۱۳۹۱

عضو هیأت مدیره صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ۱۳۹۳

عضو هیأت مدیره شرکت مهندسی و ساختمان صبا نفت ۱۳۹۳

برگزاری نمایشگاه صنعت پلاستک اروپا وآسیا استانبول ترکیه ۱۳۹۱–۱۳۹۰

رگزاری نمایشگاه بزرگ اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای چین ۱۳۸۹

ریاست ستاد اکسپو ایران ۱۳۸۵[۲۷]

خانواده[ویرایش]

پدرش (محمدجواد تندگویان) وزیر نفت ایران بوده است.[۲۸] او تنها فرزند پسر محمدجواد تندگویان است[۲۹] و سه خواهر نیز دارد که خواهر کوچکترش در زمان اسارت پدر متولد شده.[۳۰] وی در سال ۱۳۷۵ با خانم زهرا حاج محمدی از خانواده‌ای مذهبی ازدواج نمود و ثمره‌ای این ازدواج، دو فرزند به نام‌های محمد جواد و منا می‌باشد.

منابع[ویرایش]

 1. [۱] حکیمی پور رئیس و تندگویان سخنگوی فراکسیون اصلاح طلبان شدند،انتخاب
 2. [۲] اصلاح طلبان و حامیان قالیباف شورای شهر تهران را در اختیار گرفتند/ شکست مطلق دولتی‌ها، آفتاب نیوز
 3. [۳] مسجدجامعی به جای تبلیغ، وقتش را صرف ائتلاف کرد، ائتلاف اصلاح طلبان
 4. «اعتراض فرزند شهید تندگویان به ضرغامی». آفتاب، ۲۱ آذر ۱۳۹۰. 
 5. تجربه‌های کاری
 6. «ائتلاف متخصصان ورزش و مدیریت شهری». 
 7. «همه می‌خواهند شهردار شوند». وفا نیوز، 9 مرداد، 1392. 
 8. «تندگویان و مفتح در شورای شهر تهران». وفا نیوز، 27 خرداد، 1392. 
 9. «شورای چهارم کجا پا می‌گذارد». روزنامه بهار، 92/04/17. 
 10. «ساختار فعلی شورای شهر پاسخگوی نیازهای جامعه شهری نیست». فرازنیوز، ۱۳۹۲/۳/۱۹. 
 11. «غفلت از معضل کوچ درون‌شهری در تهران/ لزوم ظرفیت‌سازی برای استفاده از شب‌های تهران». ایلنا، 1392-03-21. 
 12. «Fars News Agency : منطقه یک را از دست داده‌ایم/ به کسی که درخت قطع می‌کند پروانه ساخت ندهیم». بازبینی‌شده در 2017-01-25. 
 13. «Fars News Agency : تندگویان: تخلفات گسترده نهادهای ذی‌نفوذ در خصوص قطع درختان/ ورود قوه قضائیه». بازبینی‌شده در 2017-01-25. 
 14. «تندگویان: شورای شهر فضای بهره‌برداری سیاسی نیست». ایسنا، ۲ شهریور ۱۳۹۲. 
 15. «تجلی اصول اسلامی در معماری ایرانی». بازبینی‌شده در 2017-01-25. 
 16. «Fars News Agency : تعریف دقیقی از معماری ایرانی و اسلامی نداریم/ هویت‌بخشی باید از ساختمان‌های دولتی آغاز شود». بازبینی‌شده در 2017-01-25. 
 17. «نسخه چاپی - الگویی مشخص برای معماری ایرانی اسلامی وجود ندارد /تعریف واحدی بنام معماری ایرانی اسلامی در دانشگاه های علمی کاربردی». بازبینی‌شده در 2017-01-25. 
 18. «اصلاح لایحه ضوابط نما و منظر شهری». بازبینی‌شده در 2017-01-25. 
 19. خبرگزاری ایسنا. «مهلت تندگویان برای شرکت‌های مشاور ایمنی ساختمان». http://www.isna.ir/news/95061006539/. ۹۵/۰۶/۱۰. 
 20. «دعوای امروز مسئولان برای ماندن در قدرت است/ می‌خواهیم رقابت کم‌هزینه و سالم را نشان دهیم». خبرگزاری مهر، ۱۳۹۲/۲/۳۰. 
 21. [۴] اعتراض فرزند شهید تندگویان به ضرغامی، آفتاب نیوز
 22. [۵] پایگاه خبری تابناک
 23. [۶] عبرت نیوز
 24. [۷] خبر فارسی
 25. [۸] فرزندان شهیدان باقری و تندگویان در گفتگو با مهر
 26. «طرح ضربتی در محله هرندی موجب شد؛ هجوم معتادان به پارک‌های پایتخت». صفحه نخست - خبرآنلاین. ۲۰۱۵-۱۱-۰۶. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۱-۰۶. 
 27. http://www.20chist.ir/About.aspx?id=11
 28. «مادر شهید محمدجواد تندگویان وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران درگذشت.». افق، ۱۸ فروردین ۱۳۹۱. 
 29. «دکترینی که امام بنیان نهاد/ گفتگو با محمدمهدی تندگویان». پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، ۱۶ خرداد ۱۳۹۲. 
 30. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام .D8.AA.D8.A8.DB.8C.D8.A7.D9.86 وارد نشده‌است.