مانیفست حزب کمونیست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مانیفست کمونیست)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بیانیه ی حزب کمونیست
The Communist Manifesto
Communist-manifesto.png
چاپ اول، در آلمان
نویسنده(گان) کارل مارکس و فریدریش انگلس
برگرداننده ساموئل مور
کشور انگلستان
زبان آلمانی
تاریخ انتشار اواخر فوریه ۱۸۴۸

بیانیه ی حزب کمونیست (به آلمانی: Manifest der Kommunistischen Partei) اثری سیاسی است که در قرن نوزدهم توسّط کارل مارکس و فردریک انگلس نوشته شده‌است. این کتاب اوّلین بار در ۲۱ فوریه ۱۸۴۸ منتشر شد و از آن هنگام تاکنون یکی از تأثیرگذارترین متن‌های سیاسی دنیا به‌شمار می‌رود.[۱][نیازمند منبع] اکثریت قریب به اتّفاق کمونیست‌های دنیا این کتاب را پرچم و برنامهٔ خود می‌دانند. بیانیه بلافاصله پس از انتشار به زبان آلمانی؛ به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی، هلندی و دانمارکی هم منتشر شد و در سال‌های بعد به تمامی زبان‌ها ترجمه شد.[۲]

این بیانیه در واقع برنامهٔ اتحادیه کمونیست‌ها بود که توسط مارکس و انگلس منتشر شد. تز اصلی این برنامه چگونگی سرنگونی سرمایه‌داری با عمل انقلابی پرولتاریا و حرکت به‌سوی جامعه‌ای بی‌طبقه است.

جمله‌های معروف[ویرایش]

در قسمت بالایی مقبره، نوشتهٔ «کارگران تمام سرزمین‌ها متّحد شوید» به چشم می‌خورد.

بسیاری از این جمله‌های کتاب شعار بسیاری از کمونیست‌ها هستند. برای مثال جملهٔ آغازین آن: «شبحی بر فراز اروپا در گشت و گذار است … شبح کمونیسم» و جملهٔ پایانی آن: «کارگران تمام کشورها متحد شوید!» که نه تنها شعار احزاب کمونیستی مختلف و فیلم‌های و سرودهای مختلف بوده‌است که بر مقبرهٔ کارل مارکس در هایگیت نیز درج شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. Seymour-Smith, Maerin (1998). The 100 Most Influential Books Ever Written: The History of Thought from Ancient Times to Today. Secaucus, NJ: Citadel Press.
  2. مانیفست (بیانیهٔ حزب کمونیست) کتاب‌نیوز

پیوند به بیرون[ویرایش]