سرمایه (کتاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سرمایه
Zentralbibliothek Zürich Das Kapital Marx 1867.jpg
نویسنده کارل مارکس
عنوان اصلی Das Kapital, Kritik der politischen Ökonomie
کشور آلمان
زبان آلمانی، سپس به بسیاری از دیگر زبان‌ها
موضوع اقتصاد سیاسی
ناشر Verlag von Otto Meisner
تاریخ انتشار
۱۸۶۷, ۱۸۸۵, ۱۸۹۴
متن سرمایه در ویکی‌نبشته

سرمایه؛ نقادی اقتصاد سیاسی (به آلمانی: Das Kapital; Kritik der Politischen Ökonomie) نام اثری‌ست از کارل مارکس، فیلسوف قرن نوزدهم که جلد نخست آن در سال ۱۸۶۷ منتشر شد. این کتاب به تحلیل قواعد اقتصادی تولید نظام سرمایه داری می‌پردازد.

دربارهٔ این که مضمون کتاب، اقتصاد سیاسی است یا نه، جای بحث است. به عنوان مثال در نخستین ترجمهٔ این اثر به فارسی، عنوان فرعی کتاب، یعنی «نقادی اقتصاد سیاسی» در جلد درج نشده بود، ولی برخی بر آنند که کتاب بیش‌تر نقادی ایده‌ئولوژی است.[۱]

گروهی دیگر معتقدند این کتاب در زمینه کندوکاو انتقادی نظام سرمایه‌داری، پیامدهای اقتصادی آن و نظریات اقتصاددانان دربارهٔ سرمایه‌داری است. مارکس نتوانست قبل از مرگ جلد دوم و سوم سرمایه را کامل کند اما فردریش انگلس دوست و همکارش پس از مرگ او جلد دوم و سوم را بر اساس دستنوشته‌های مارکس به ترتیب در سال‌های ۱۸۸۵ و ۱۸۹۴ منتشر کرد.

ترجمه به فارسی[ویرایش]

سه جلد سرمایه؛ نقدی بر اقتصاد سیاسی نخستین بار از سوی ایرج اسکندری از اعضای حزب تودهٔ ایران به فارسی ترجمه و توسط انتشارات حزب تودهٔ ایران منشر شد. انتقاداتی در زمینهٔ اعمال عقاید حزبی در ترجمه بر اسکندری وارد شده‌است.[نیازمند منبع] در سال‌های اخیر، حسن مرتضوی ترجمهٔ دیگری از جلدهای اول و دوم و سوم[۲] کتاب ارائه داده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. «ابن‌خلدون و علوم اجتماعی: وضعیت علوم اجتماعی در تمدن اسلامی»، جواد طباطبایی
  2. http://asemandailynews.net/?p=168676

پیوند به بیرون[ویرایش]