قروه درجزین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قروه درجزین
کشور  ایران
استان همدان
شهرستان رزن
بخش قروه درجزین
نام(های) دیگر قروه
سال شهرشدن ۱۳۴۴
مردم
جمعیت ۹٬۵۴۰ نفر(۱۳۹۵)
رشد جمعیت ۷٪- (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۷۳۵
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۳۰۰میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۹۰–۱۱۰روز
اطلاعات شهری
شهردار مهدی اسفندیاری صالح
ره‌آورد سیمان، فرش، گردو، انگور، کشمش، عسل طبیعی، سیب، گندم، شیره انگور…
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۱–۳۶۴۶
وبگاه www.ghorvedarjazincity.ir
شناسهٔ ملی خودرو  ایران28
کد آماری ۱۴۷۰
تابلوی خوش‌آمد به شهر

شهر قروه درجزین /قُرْوِه دَرْجَزیٓنْ/ مرکز بخش قروه درجزین شهرستان رزن در استان همدان ایران است. این شهر در فاصله ۸۵ کیلومتری از مرکز استان می‌باشد. قروه درجزین دارای دو شهر به نام‌های قروه درجزین و کرفس و ۲ دهستان (بنام‌های درجزین علیا (شاهنجرین) و درجزین سفلی (درجزین)) و 48 آبادی می‌باشد.

اکثر اهالی بخش قروه درجزین به کشاورزی مشغول بوده و محصولاتی از قبیل گندم، جو، انگور و… کشت می‌گردد. و همچنین اکثر شهروندان شهر قروه درجزین کاسب و دارای مغاره بوده و باقی اهالی کارمندان و کارگران کارخانه بزرگ سیمان هگمتان اند .از نکات قابل توجه این شهر، وسعت بازار نسبت به جمعیت آن می‌باشد و دلیل اصلی این گستردگی و رونق وجود دهستان‌ها و آبادی‌های ذکر شده می‌باشد.

در لغت‌نامه دهخدا توصیف این شهر به شرح ذیل بیان گردیده‌است:

رسانه

شهر قروه فاقد نشریه مکتوب می‌باشد؛ ولی رسانه‌های مجازی سیزوبیز ، فعالیت خبری تحلیلی دارند.

قروه[ویرایش]

قروه . [ق ُرْ وِ] (اِخ) قصبه‌ای از دهستان درجزین بخش رزن شهرستان همدان واقع در ۱۲۰۰۰ گزی جنوب خاوری رزن و ۹۰۰۰ گزی خاور شوسهٔ رزن به همدان. موقع جغرافیایی آن جلگه و سردسیر مالاریائی است. سکنهٔ آن ۳۲۲۰ تن. آب آن از قنات و محصولات آن غلات، انگور، لبنیات، حبوبات، صیفی. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان قالی بافی است. تابستان از طریق امیریه اتومبیل می‌توان برد. دبستان پسرانه و دخترانه، صندوق پست، درمانگاه، و حدود ۶۰ باب دکان دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۵).

البته ابن توصیف مربوط به دهه دوم قرن جاری است که طبیعتاً بسیاری از توصیفات بیان شده با تغییرات شگرفی رو به رو گردیده‌است.


تقسیمات کشوری[ویرایش]

بخش قروه درجزین دهستان درجزین سفلی دهستان درجزین علیا نقاط شهری: شهر قروه درجزین و شهر کرفس

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۹٬۵۴۰ نفر (۲٬۹۷۳ خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۵۵ ۵٬۰۵۵
۱۳۶۵ ۶٬۷۰۸ ۳۲٫۷ ٪
۱۳۷۰ ۷٬۳۹۷ ۱۰٫۳ ٪
۱۳۷۵ ۷٬۸۲۵ ۵٫۸ ٪
۱۳۸۵ ۹٬۳۳۵ ۱۹٫۳ ٪
۱۳۹۰ ۱۰٬۲۳۱ ۹٫۶ ٪
۱۳۹۵ ۹٬۵۴۰ ۶٫۸ ٪ −

موقعیت نسبی[ویرایش]

قروه درجزین از شمال به کوه‌های خرقان شهرستان آوج استان قزوین، از شرق به شهرستان ساوه استان مرکزی، از جنوب به شهرستان فامنین استان همدان و از شرق نیز به شهرستان رزن استان همدان منتهی می‌گردد.[۲]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهر قروه در عرض ۳۵ درجه و ۲۱ دقیقه و طول ۴۹ درجه و ۱۰ دقیقه قراردارد[۳]

ارتفاع از سطح دریا[ویرایش]

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۷۳۵ متر می‌باشد که در کل دشت رزن ارتفاع به۱۸۵۰ متر نیز می‌رسد[۳]

آب و هوا[ویرایش]

(چون اغلب شهرهای اطراف همدان در ارتفاعات قرار دارند و در شمال شرق و شمال استان دشت‌های وسیعی وجود دارند که میدان بادهای شدید می‌باشند. توده‌های هوا به راحتی این منطقه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. وجود این دشت‌ها در مجاورت نواحی مرتفع و کوهستانی باعث تولید بادهای شدیدی در سطح استان می‌شوند و همین باعث شده‌استان همدان از مناطق باد خیز کشور محسوب شود، متوسط سرعت باد در استان ۴ متر بر ثانیه‌است. به دلیل وجود همین عوامل و عوامل دیگر قروه را تحت تأثیر قرار می‌دهند و باعث شده آب و هوای آن کوهستانی و سرد باشد و همچنین قروه از دریاها دور است و با پیش آمدن توده هواهای هوای شمالی و غربی روی هم رفته آب و هوای قروه با همدان تفاوت چندانی نداشته باشد. قروه دارای آب و هوای سرد ویخبندان در زمستان‌ها و آب وهوای معتدل در زمستان است به دلیل زمستان‌های طولانی و سرد و یخبندان (تعداد روزهای یخبندان در قروه در سال حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ روز است) از سردترین مناطق استان همدان به‌شمار می‌آید، تابستان‌های آن تقریباً معتدل است و گرمترین ماه سال تیر و مرداد است (متوسط دما (۲۴+)و حداکثر دمای مطلق ۴۰+) و سردترین ماه سال دی وبهمن (حداقل دما ۵۰- و متوسط دمای مطلق ۳۴-) می‌باشد برخی مناطق مرتفع کوهستانی بین ۵ تا ۷ ماه پایدار می‌ماند ومیزان ریزش‌های جوی در سال حدود۲/۳۱۹میلی‌متر می‌باشد[۳]

توابع[ویرایش]

بخش قروه در جزین دارای دو شهر به نام‌های قروه درجزین و کرفس و دو دهستان به نام‌های درجزین علیا (شاهنجرین) و درجزین سفلی (درجزین) و 48 آبادی می‌باشد. نام برخی از این آبادی‌ها به شرح زیر می‌باشد:چانگرین، نیر، نظام آباد، میسینک، وسمق، شوند، عین آباد، منوچهر، ناکین، شاهبلاغ، سوار، درجزین، دهلق، پیری بیک، والاشجرد، رازین، کمندان، ,احمدآباد، پلیکان، رکین، سلیلک، پشتجین، شرکت، نوار، سوزن، کاج، پلیکان، بهکندان. عمان و…

آثار تاریخی[ویرایش]

۱- امامزاده اظهر: برج تاریخی امامزاده اظهر بن علی با گنبدی مخروطی و نوزده ترک مضرس از آثار قرن هشتم هجری به‌شمار می‌رود که بعدها در سال ۱۰۵۶ هجری قمری به فرمان شاه عباس دوم صفوی تعمیر و بار دیگر در سال ۱۳۲۹ شمسی مرمت شده‌است این بنا در تاریخ ۲/۱۲/۱۳۲۷ به شماره ۳۶۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

۲- امامزاده هود: این بنای تاریخی در روستای ینگه قلعه از توابع دهستان درجزین و در ۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر رزن در کنار مزارع کشاورزی واقع شده‌است بقعه این امامزاده نیز مانند امامزاده اظهر بن علی دارای گنبد مخروطی بوده که در گذشته در اثر پدیده‌های طبیعی و حوادث غیرطبیعی فرو ریخته و به جای آن گنبدی نیم کره بر بالای بنا احداث شده‌است این برج ۱۲ ترک موزون دارد و از بناهای قرن هشتم هجری است که با آجر، خشت، سنگ و گچ می‌باشد. این بنا در تاریخ ۲/۱۲/۱۳۲۷ به شماره ۳۶۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 1. امامزاده علمدار: که در روستای شنجور واقع می‌باشد.
 2. امامزاده قاسم: واقع در روستای پشتجین.
 3. امامزاده شاهزاده عبدالله: واقع در روستای شوند.
  لازم به ذکراست این روستا از قدیی‌ترین روستاهای منطقه می‌باشد.
 4. امامزاده پنج تن: در روستای کرفس واقع می‌باشد که این وجود مقدس از نوادگان امام زین العابدین (ع) می‌باشد.
 5. امامزاده شمس الدین: در روستای قراقیه که هر ساله در آنجا جشن برداشت محصول توسط روستائیان برگزار می‌گردد.
 6. حمام روستای نظام آباد: که این حمام جزو آثار باستانی استان ثبت گردیده‌است.
  به روایت اهالی قدمت این حمام به زمان ساخت حمام فین کاشان می‌رسد. این حمام طی هفت سال ساخته شده‌است و آب مصرفی حمام در گذشته از طریق قنات تأمین می‌شده و بقایای آن هم موجود است.
 7. تپه باستانی کاج.
 8. مسجد روستای درجزین.
 9. تپه کهن و باستانی روستای رازین

صنعت[ویرایش]

قروه در جزین دارای دو واحد صنعتی فعال به نام‌های سیمان هگمتان و مواد غذایی مینو عسل و یک واحد صنعتی غیرفعال به نام فولاد اکباتان می‌باشد.

منابع[ویرایش]

 1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار. 
 2. ازدرگزین تا قروه تألیف امیر قمری مجد
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ از درگزین تا قروه
 • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
 • رزن جوان
 • سایت رسمی شهرداری قروه درجزین
 • کتاب از درگزین تا قروه- مؤلف: امیر قمری مجد
 • وبلاگ شهر من - قروه درجزین