فهرست جشنواره‌ها در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در زیر فهرستی از جشنواره‌ها در ایران آمده‌است. ایران دارای مردمی از اقوام گوناگون است که خود را دارای هویت ایرانی می‌دانند و تاکنون جشن‌های ملی ایران را پاس داشته‌اند. اعیاد و سوگواری‌های اسلامی نیز در این کشور بسیار رایج است. پس از انقلاب ۱۳۵۷، این مراسم‌ها شکلی مجلل به خود گرفت و هویت اسلامی، توسط حکومت جدید، پشتیبانی شد.[۱] جشن سال نوی ایرانی، نوروز، از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشریت ثبت شده‌است و مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، ۲۱ مارس، برابر با اول بهار را به عنوان روز جهانی نوروز به رسمیت شناخته‌است. این آیین باستانی ایرانی، توسط پیروان دین‌های گوناگون و در کشورهای دیگر نیز جشن گرفته می‌شود.[۱][۲] این جشن به عنوان مهم‌ترین تعطیلات ایران شناخته می‌شود و از چهارشنبهٔ آخر سال که چهارشنبه‌سوری در آن برگزار می‌شود، آغاز شده و با تعطیلات یک هفته‌ای، به روز سیزدهم سال جدید می‌رسد که سیزده‌به‌در نام دارد و در آن، مردم به پیک‌نیک می‌روند.[۲] جشن تیرگان، مهرگان، سپندارمذگان، سده، امرداد و شب یلدا از بازماندگان آداب و رسوم ایرانی هستند که هنوز در این کشور زنده‌اند.[۳]

فراگیر ایرانی[ویرایش]

فراگیرشدهٔ غیر بومی در دوران اخیر[ویرایش]

  • ولنتاین در ایران به عنوان یک رویداد فرهنگی خارجی مورد توجه بوده‌است. ولنتاین اگرچه ریشه‌ای مسیحی دارد، اما در دهه‌های گذشته در بیشتر کشورها، از جمله ایران، گسترش یافته‌است. در این روزافزون‌بر فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های ایران نیز برنامه‌هایی ویژه دارند و فضای مناسبتی در آنان برقرار گردیده‌است.[۴][۵]

دینی[ویرایش]

مسلمانان (جشنواره و عزاداری)[ویرایش]

زرتشتیان[ویرایش]

پاره‌ای از مهمترین جشن‌های زردتشتیان ایران:

مسیحیان[ویرایش]

کلیمیان[ویرایش]

هنری[ویرایش]

سرگرمی[ویرایش]

دانش و فناوری[ویرایش]

کتابنامه[ویرایش]

  • Shirzad Aghaee, Nouruz - Berliyan-negin-e jashnha-yi irani va digar jashnha va jashn-aiyinha-yi mardomi-yi iran (نوروز and other Iranian National Festivals), Stockholm, Sweden, 2002.
  • Festivals in Encycloapedia Iranica

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ وهمن، فریدون (۲۰۱۸-۰۳-۲۰). «نوروز، هویت ملی و دینی ایرانیان». BBC News فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۲۰-۰۵-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۰۸.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "Iran - Cultural life". Encyclopedia Britannica. Archived from the original on 2020-05-08. Retrieved 2020-05-08.
  3. «جشن‌های ایرانی با چاشنی ایران باستان و ایران اسلامی». خبرگزاری ایلنا. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۲۰-۰۵-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۰۹.
  4. «جشن ممنوعهٔ ولنتاین در ایران؛ از جوانان تهران تا طلبه‌های قم». euronews. ۲۰۲۰-۰۲-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۰.
  5. «روز ولنتاین چیست و از کجا شروع شد؟». BBC News فارسی. ۲۰۲۰-۰۲-۱۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۰.