جشن نوروز رودها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نوروز رودها، روز لایروبی و پاکسازی رودخانه‌ها، کاریزها و چشمه‌ها

جشن نوروز رودها یا (فروردین روز) یکی از آیین‌های باستانی و جشن‌های ایرانی است که طبق سنت‌ها و آیین‌های ایران باستان نامگذاری شده.

در این جشن ایرانی که مصادف با ۱۹ اسفند ماه می‌باشد؛ ایرانیان به لایروبی و پاکسازی رودخانه‌ها، کاریزها و چشمه‌ها می‌پردازند؛ این جشن همراه با پاشیدن عطر و گلاب به روی و اطراف رودخانه‌ها همراه است. که نمایانگر توجه اقوام ایرانی به زیبایی و سلامت محیط زیست است. در نوروز رودها مردم به کنار رودها، نهرها و چشمه‌ها رفته بعد از لایروبی و پاکسازی به رقص و پایکوبی می‌پرداختند و مواد خوشبو، گل‌های زیبا و گلاب را به آب می‌ریختند و با این مراسم از رودها بخاطر دوباره جاری شدن قدردانی می‌نمودند و آنها را برای فرارسیدن بهار آماده می‌نمودند.[۱][۲][۳][۴][۵]

بیرونی در رابطه با نوروز رودها می‌نویسد:[۶]

«روز ۱۹سپندارمٍث را به نام «انهار و میاه جاری» جشن می‌گرفتند و آن موقعی بود که آب در رودخانه‌ها جاری می‌شد و گلها شکوفه می‌کردند و فضا عطر افشان می‌شد. در این روز مردم به دشت و صحرا و جاهایی که جویهای روان و چشمه سارها بوده می‌رفتند و طیّ مراسم وتشریفاتی گلاب و عطر در آب می‌ریختند.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نوروز رودها». انجمن آریابوم. ۱۰ اسفند ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ فوریه ۲۰۱۳.
  2. «نوروز رودها». فرهنگنامه ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ اوت ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۵ اسفند ۱۳۹۱.
  3. «برگزاری مراسم نوروز رودها در ولنجک». هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران. ۱۵ اسفند ۱۳۹۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مارس ۲۰۱۳.
  4. «نوروز و گاهشماری ایرانی: آسیب‌شناسی دانش‌های ممتاز و آیین‌های زندگی‌بخش». پژوهش‌های ایرانی. ۱۴ اسفند ۱۳۹۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ مارس ۲۰۱۳.
  5. مرادی غیاث آبادی، رضا (۲۰۰۸). راهنمای زمان جشن‌ها و گردهمایی‌های ملی ایران باستان. نوید شیراز.
  6. «نوروز رودها -۱۹ اسفند». نیستانه-تارنمای ویژه دکتر الهه معروضی. ۱۹ اسفند ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ اوت ۲۰۱۴.