جشن نوروز رودها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نوروز رودها، روز لایروبی و پاکسازی رودخانه‌ها، کاریزها و چشمه‌ها

جشن نوروز رودها یا (فروردین روز) یکی از آیین‌های باستانی و جشن‌های ایرانی است که طبق سنت‌ها و آیین‌های ایران باستان نامگذاری شده.

در این جشن ایرانی که مصادف با ۱۹ اسفند ماه می‌باشد؛ ایرانیان به لایروبی و پاکسازی رودخانه‌ها، کاریزها و چشمه‌ها می‌پردازند؛ این جشن همراه با پاشیدن عطر و گلاب به روی و اطراف رودخانه‌ها همراه است. که نمایانگر توجه اقوام ایرانی به زیبایی و سلامت محیط زیست است. در نوروز رودها مردم به کنار رودها، نهرها و چشمه‌ها رفته بعد از لایروبی و پاکسازی به رقص و پایکوبی می‌پرداختند و مواد خوشبو، گل‌های زیبا و گلاب را به آب می‌ریختند و با این مراسم از رودها بخاطر دوباره جاری شدن قدردانی می‌نمودند و آنها را برای فرارسیدن بهار آماده می‌نمودند.[۱][۲][۳][۴][۵]

بیرونی در رابطه با نوروز رودها می‌نویسد:[۶]

«روز ۱۹سپندارمٍث را به نام «انهار و میاه جاری» جشن می‌گرفتند و آن موقعی بود که آب در رودخانه‌ها جاری می‌شد و گلها شکوفه می‌کردند و فضا عطر افشان می‌شد. در این روز مردم به دشت و صحرا و جاهایی که جویهای روان و چشمه سارها بوده می‌رفتند و طیّ مراسم وتشریفاتی گلاب و عطر در آب می‌ریختند.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نوروز رودها». انجمن آریابوم. ۱۰ اسفند ۱۳۸۵.
  2. «نوروز رودها». فرهنگنامه ایران. دریافت‌شده در ۱۵ اسفند ۱۳۹۱.
  3. «برگزاری مراسم نوروز رودها در ولنجک». هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران. ۱۵ اسفند ۱۳۹۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مارس ۲۰۱۳.
  4. «نوروز و گاهشماری ایرانی: آسیب‌شناسی دانش‌های ممتاز و آیین‌های زندگی‌بخش». پژوهش‌های ایرانی. ۱۴ اسفند ۱۳۹۱.
  5. مرادی غیاث آبادی، رضا (۲۰۰۸). راهنمای زمان جشن‌ها و گردهمایی‌های ملی ایران باستان. نوید شیراز.
  6. «نوروز رودها -۱۹ اسفند». نیستانه-تارنمای ویژه دکتر الهه معروضی. ۱۹ اسفند ۱۳۹۰.