دودمان هوهن‌تسولرن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خاندان هوهن‌تسولرن)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خاندان هوهن‌تسولرن
Imperial Coat of arms of Germany
کشور آلمان، رومانی
عنوان‌ها کنت تسولرن
مارگراف براندنبورگ
دوک پروس
بورگراف نشین نورمبرگ
مارگراف نشین بایرویت
مارگراف نشین براندنبورگ-آنسباخ
شاه پروس
امپراتور آلمان
شاهزاده نوشاتل
شاه رومانی

خاندان هوهن‌تسولرن (به آلمانی: Hohenzollern) دودمانی اشرافی مربوط به امرای انتخاباتی، شاهان و امپراتوران پروس، آلمان و رومانی بودند. اصل و منشأ این خاندان به قرن ۱۱ میلادی در شهر هشینگن واقع در شوابن بازمی‌گردد. این خاندان نام خود را از قلعه هوهن‌تسولرن واقع در نزدیکی هشینگن برگرفته اند.

شعار این خاندان نیهیل سینه دئو (به فارسی:بدون خدا هیچ) بود. در سال ۱۳۱۷ میلادی، حاکم نورنبرگ، فردریش چهارم، نشان خاندان هوهن‌تسولرن را برگزید.

این خاندان به دو شاخه تقسیم می‌شدند. نخست شاخه اشوابه‌های کاتولیک و دوم شاخه فرانکنی‌های پروتستان. شعبه اشوابه تا زمان انقلابات ۱۸۴۸ میلادی در هشینگن حکومت کردند. شعبه فرانکنی موفق‌تر بود: اعضای این شعبه در ۱۴۱۵ میلادی به حکام براندنبورگ و در ۱۵۲۳ نیز به دوک‌های پروس تبدیل شدند. پس از اتحاد سرزمین‌های براندنبورگ-پروس، پادشاهی پروس در ۱۷۰۱ میلادی به وجود آمد که به دنبال آن، عامل مهمی برای یگانگی آلمان در قرن نوزدهم و تشکیل امپراتوری آلمان در ۱۸۷۱ میلادی گردید.

سرانجام به دنبال شکست آلمان در جنگ جهانی اول و انقلاب آلمان در ۱۹۱۹ میلادی، حاکمیت خاندان هوهن‌تسولرن بر این کشور به پایان رسید و جمهوری وایمار جای آنها را گرفت. باقی خاندان هوهن‌تسولرن تا سال ۱۹۴۷ میلادی در کشور رومانی به سلطنت خویش ادامه دادند.

منابع[ویرایش]