فراری کالیفرنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فراری کالیفرنیا
Ferrari California – Frontansicht (2), 12. August 2013, Düsseldorf.jpg
دید کلی
شرکتفراری
تولید2008-اکنون
مونتاژمارانلو, Italy
بدنه و شاسی
کلاسخودروی جی‌تی (S)
شکل بدنه2-door, 2+2 coupé cabriolet
طرح‌بندیموتور وسط

فراری کالیفرنیا، یکی از مدل‌های فراری است که اولین بار در سال ۲۰۰۸ در پاریس به نمایش درآمد. این مدل فراری که بر پایه مدل مارانلو طراحی شده‌است، کمی هم به فراری دینو شباهت دارد. کالیفرنیا همانند سایر فراری‌ها، برای اولین بار با رنگ قرمز در معرض دید عموم قرار گرفت.

فراری کالیفرنیا در ۲ حالت بی‌سقف یا با سقف فلزی قابل استفاده است. سقف این فراری با ظرافت خاصی درون صندوق جای می‌گیرد به نحوی که کاملاً با بدنه هماهنگ می‌شود. بدنه و شاسی فراری کالیفرنیا هر ۲ از جنس آلومینیوم هستند. این فراری از یک موتور V-۸ به حجم ۴۳۰۰ سی‌سی بهره می‌برد که می‌تواند ۴۶۰ اسب بخار نیرو تولید کند. بازده موتور در مجموع در محصولات فراری بسیار بالا است به طوریکه این فراری به ۱۰۶٫۹۸ اسب به ازای هر لیتر حجم موتور رسیده‌است. فراری کالیفرنیا در هر کیلومتر ۳۱۰ گرم CO2 تولید می‌کند.

نیروی موتور فراری کالیفرنیا به یک گیربکس هفت دنده منتقل شده که به همراه موتور تقریباً در وسط خودرو جای گرفته‌است. سنت فراری در این خودرو نیز حفظ شده و نیرو به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. با این سیستم می‌توان در کمتر از ۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسید.

منابع

مقاله اسب سرکش فراری، محمد حسن اسدالهی، هفته نامه دنیای خودرو

پیوند به بیرون