فراری ۴۵۸ ایتالیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فراری ۴۵۸ ایتالیا
Ferrari 458 Italia -- 05-18-2011.jpg
دید کلی
شرکتفراری
تولید۲۰۰۹–۲۰۱۵
مدل سال۲۰۱۰–۲۰۱۵
مونتاژمارانلو، ایتالیا
طراحیپینینفارینا
بدنه و شاسی
کلاسخودروی اسپورت (S)
شکل بدنه2-seat Berlinetta
2-seat خودروی کروکی
طرح‌بندیLongitudinal، خودروهای موتور وسط عقب-محور عقب
پیشرانه
موتور4.5 L Ferrari F136 F V8
جعبه‌دنده7-speed جعبه‌دنده دوکلاچه
ابعاد
فاصله
بین محورها
۲٬۶۵۰ میلیمتر (۱۰۴٫۳ اینچ)
طول۴٬۵۲۷ میلیمتر (۱۷۸٫۲ اینچ)
عرض۱٬۹۳۷ میلیمتر (۷۶٫۳ اینچ)
ارتفاع۱٬۲۱۳ میلیمتر (۴۷٫۸ اینچ)
وزن خالص۱٬۴۸۵ کیلوگرم (۳٬۲۷۴ پوند)
گاه‌شمار
پیشینفراری اف۴۳۰
جانشینفراری ۴۸۸

فراری ۴۵۸ ایتالیا یک خودروی اسپرت موتور وسط تولید فراری خودروساز ایتالیایی است. ۴۵۸ ایتالیا جانشین فراری اف۴۳۰ است.

از ۴۵۸ ایتالیا در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۰۹ در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹ به صورت رسمی رونمایی شد و قیمت آن حدود ۱۷۰٬۰۰۰ یورو خواهد بود. موتور این خودرو توانست جوایز متعددی را به عنوان کارآمدترین موتور اسپرت سال دریافت کند.

مشخصات[ویرایش]

در اولین اعلان رسمی فراری دربارهٔ این خودرو، ۴۵۸ ایتالیا بعنوان جانشین اف۴۳۰ توصیف شد؛ خودرویی برخاسته از یک طراحی کاملاً جدید، با تکیه بر فناوری‌هایی برگرفته از تجربهٔ شرکت در فرمول یک.

پیشرانه[ویرایش]

۴۵۸ ایتالیا دارای یک پیشرانهٔ ۸ سیلندر خورجینی ۴٬۴۹۹ سی‌سی برگرفته از یک طراحی مشترک فراری/مازراتی، با توان ۵۷۰ اسب بخار در ۹٬۰۰۰ دور بر دقیقه و گشتاور ۵۴۰ نیوتن متر در ۶٬۰۰۰ دور بر دقیقه، با دسترسی ۸۰٪ گشتاور در ۳٬۲۵۰ دور بر دقیقه است. این پیشرانه برای اولین بار در خودروهای شهری موتور وسط فراری، از تزریق مستقیم سوخت استفاده می‌کند.

انتقال قدرت[ویرایش]

واحد انتقال قدرت استاندارد این خودرو یک گترگ دو کلاچهٔ ۷ سرعته شبیه مدل بکار رفته در فراری کالیفرنیا است. با عدم ارائهٔ سیستم تعویض دندهٔ دستی سنتی روی این خودرو، ۴۵۸ ایتالیا دومین فراری شهری بعد از انزو است که کفهٔ دسته دندهٔ چاکدار کلاسیک فراری روی آن ارائه نمی‌شود.

عملکرد[ویرایش]

شتاب صفر تا یکصد کیلومتر در ساعت آن کمتر از 2,9ثانیه و بالاترین سرعت آن ۳۲۵ کیلومتر بر ساعت است. با این همه مصرف سوخت ترکیبی آن ۱۳٫۷ لیتر در یکصد کیلومتر و میزان تولید دی‌اکسید کربن آن ۳۲۰ گرم در کیلومتر است.

طراحی[ویرایش]

بالچهٔ آیرودینامیک فعال در داخل دماغهٔ جلویی فراری ۴۵۸ ایتالیا

این خودرو و دیگر مدل‌های اخیر فراری توسط پینین‌فارینا طراحی شده‌اند. طراحی بیرونی آن برای کارآمدی آیرودینامیکی طراحی شده و نیروی رو به پایینی معادل ۱۴۰ کیلوگرم در سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت تولید می‌کند. دماغهٔ جلویی شامل بالچه‌هایی است که برای کاهش نیروی پسا در سرعت‌های بالا رو به پایین تغییر حالت می‌دهند.

منابع[ویرایش]