فراری ۵۹۹

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فراری ۵۹۹
فراری فیورانو ۵۹۹

نام ایتالیایی: Ferrari ۵۹۹ GTB Fiorano

موتور: V-۱۲ با زاویه ۶۵ درجه به حجم ۶ لیتر (۱۲سیلندر و ۶۰۰۰ سی سی)

توان اسب بخار: ۶۱۲ در ۷۶۰۰ دور

سیستم سوپاپ : DOHC چهار سوپاپ در هر سیلندر در مجموع ۴۸ سوپاپ

وزن : Kg ۱۸۵۰

شتاب صفر تا ۱۰۰ : ۷\۳ ثانیه

بدنه: آلومینیوم و فیبر کربن

حجم باک: ۱۰۴ لیتر

حداکثرسرعت : ۳۳۵ کیلومتر بر ساعت

این خودرو توسط – پنین فارینا – زیر نظر فرانک استفنسون طراحی شده‌است.

بدنه و شاسی این ماشین برای برای پایین آوردن وزن تماماً از آلومینیوم ساخته شده‌است به طوری که مهندسان فراری خودرویی با این هیبت را به وزنی حدود ۱۸۵۰ کیلو رسانده‌اند «۲۰۰ کیلو سنگین تر از تویوتا کمری و ۶۵۰ کیلو سنگین تر از سمند» که برای یک خودروی ۱۲ سیلندر یک رکورد خوب محسوب می‌شود.

پوسته موتور این فراری از مدل موتور انزو قرض گرفته شده‌است و برای پایین آوردن هزینهٔ ساخت در ساخت موتور از آلیاژها و مواد ارزان تری استفاده شده‌است این کار نه تنها کیفیت ساخت فیورانو را پایین نیاورده بلکه تجربه‌های جدید مهندسین فراری موجب شد تا این موتور مقاومت بهتری نیز بدست بیاورد و در زمینهٔ موتورهایی با این حجم پس از دو موتور از کمپانی BMW در طی دو سال مداوم از سال ۲۰۰۶ تا کنون به عنوان یکی از موتورهای برتر باشد و در جایگاه بالاتری از رقبایی همچون لامبورگینی، مکلارن مرسدس و پورشه قرار گیرد. بعد از موتور بارزترین ویژگی این خودرو سیستم فنر بندی آن است.

این سیستم که توسط کمپانی امریکایی دلفی طراحی شده‌است به SCM معروف است.که با کمک ۸ حسگر (۴ حسگر برای چرخ‌ها و۴ حسگر برای کمک فنرها) دارد. که این حسگرها آخرین گزارش چگونگی چرخ‌ها با طول مسیر را به کامپیوتر خودرو رسانده و موجب واکنش کمک فنرها در یک هزارم ثانیه می‌شوند و بهترین حا لت را برای ادامه مسیر انتخاب می‌کند. و در این مدل فراری مهندسین این شرکت با بهینه سازی این سیستم این زمان را به یک دهم این زمان رسانده‌اند.چگونگی کار این سیستم به این صورت است که در کمک فنر این ماشین نوعی روغن هیدرولیک که به آن براده‌های آهن افزوده شده‌است وجود دارد. از سوی دیگر پیستون‌های شناور در روغن هر کمک فنر نیز با یک سیستم الکتریکی در پیوند هستند. بدین روی با بالا بردن ولتاژ، براده‌های آهن شناور در روغن، چند لایه مغناطیسی ساخته و کار بازی پیستون کمک فنر در روغن را سخت تر می‌نمایند.بدین گونه کمک فنرهای این ماشین سفت تر و با عکس این کار کمک فنرها نرم تر می‌شوند.

تا کنون حدود ۲۰۰۰ دستگاه از این خودرو تولید شده‌است. این مدل در سال ٢٠١٢ با فراری اف١٢ جایگزین شد.

منابع[ویرایش]

اتو ویک

ویکی‌پدیای انگلیسی

ماهنامه مجله ماشین

پیوند به بیرون[ویرایش]