علاءالدین بروجردی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
علاءالدین بروجردی
Ala'edin Boroujerdi.jpg
بروجردی - زمستان ۱۳۹۴
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی
دوره مسئولیت
۱۳۸۳ – ۱۳۹۷
پیش ازحشمت‌الله فلاحت‌پیشه
نماینده دوره‌های ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی
دوره مسئولیت
۷ خرداد ۱۳۷۹ – ۶ خرداد ۱۳۹۹
حوزه انتخاباتیشهرستان بروجرد
کمیسیونامنیت ملی و سیاست خارجی
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۲۹
لار، ایران
ملیتایرانی
پیشهسیاستمدار
دیناسلام شیعه

علاءالدین بروجردی (زاده ۱۳۲۹ در لار) یکی از دو نماینده حوزه انتخابیه بروجرد در مجلس ششم، مجلس هفتم، مجلس هشتم، مجلس نهم و مجلس دهم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس هفتم، مجلس هشتم، مجلس نهم و دو سال اول مجلس دهم است.

وی در اکتبر ۲۰۱۱ به جرم اختلاس دستگیر شد، اما پس از ۲۴ ساعت با میانجیگری علی لاریجانی آزاد شد.[۱] وی اتهامات فساد اداری را رد کرد.[۲] با این حال، به دلیل بروز حواشی، بر وی اعمال فشار شده تا استعفا دهد.[۳]

در نوامبر ۲۰۱۱، وی درخواست کرد که دومنیک جان چیلکوت، سفیر انگلستان در ایران، به انگلستان بازگردانده شود.[۴]

وی از هواداران خامنه‌ای است و در سال ۲۰۱۱ اسفندیار رحیم مشایی، رئیس ستاد محمود احمدی‌نژاد را به رهبری «یک جریان انحرافی» علیه رژیم متهم کرد.[۲]

بروجردی، پیش از این سابقه معاونت وزارت امورخارجه در دوران علی اکبر ولایتی را نیز داشته‌است. وی ورودی ۱۳۴۹ هجری قمری دانشگاه تبریز است و در سال ۱۳۵۴ هجری قمری در رشته علوم‌آزمایشگاهی فارغ‌التحصیل شده و پس از از تحصیل مسئول آزمایشگاه‌های محراب‌خان در شهر مشهد و سپس هلال احمر دبی مشغول به کار بوده‌است. او پس از انقلاب همچنان در دبی می‌ماند و کمیته انقلاب اسلامی، شعبه دبی را تشکیل می‌دهد. بروجردی در اوایل شروع جنگ هشت ساله ایران و عراق نیز از دبی تجهیزات پزشکی و آمبولانس به ایران ارسال می‌کرد.[۵]

علاءالدین بروجردی در سال ۱۳۶۰ به تهران آمد و به دلیل آشنایی به زبان عربی در وزارت خارجه مشغول به کار شد و مدیریت اداره خلیج فارس و خاورمیانه عربی را به دست گرفت.

در سال ۱۳۹۰ علاءالدین بروجردی به دست داشتن در اختلاس امیرمنصور آریا، توسط کریمی قدوسی متهم شد

.[۶][۷][۸]

زندگی‌نامه[ویرایش]

پدربزرگ علاء الدین بروجردی، علی محمد بروجردی از مراجع و علمای شیعه است. پدر او نیز محمدابراهیم بروجردی از علمای ایرانی بود که در سال ۱۳۶۹ درگذشت. او همچنین برادر اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران است.

جد مادری او فرزند سیدعبدالحسین نجفی لاری، از مبارزان دوران مشروطه در جنوب فارس است. او با دختردایی خود، که فرزند سید عبدالعلی آیت‌اللهی امام جمعه اسبق شهر لار بود ازدواج کرده‌است.

اتهام فساد مالی[ویرایش]

علاءالدین بروجردی و خانواده‌ش در سال ۱۳۹۰ به دست داشتن در اختلاس امیرمنصور آریا توسط کریمی قدوسی متهم شد.[۶][۷] کریمی قدوسی گفت: «علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یکی از این متهمین است که برای وی کیفرخواست صادر شده و قاضی نظر به بازداشت وی دارد.» وی تصریح کرد: «با توجه به اعترافات امیر منصور آریا متهم اصلی پرونده و همچنین با توجه به اعترافات فرزند بروجردی که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد، علاءالدین بروجردی متهم این پرونده است و باید بازداشت شود.»[۸]

نماینده ویژه دولت در افغانستان در سال ۱۳۷۷[ویرایش]

او در زمان رویداد کشتار دیپلمات‌های ایرانی در مزارشریف نماینده ویژه دولت در افغانستان بود. او در یک گفتگوی زنده تلویزیونی گفت[۹] «معاونین وقت وزارت خارجه توافق نکردند که دیپلمات‌ها و خبرنگاران را از افغانستان بیرون ببریم و قرار شد مسوولیت را به نیروهای امنیتی پاکستان محول کنیم و به اصطلاح گوشت را به دست گربه دادیم.» همسر محمود صارمی می‌گوید:[۹] «همه دولت‌ها به اتباع خود گفته بودند به کشورشان برگردند اما به محمود دستور دادند به افغانستان جنگ زده برگردد، آقای بروجردی به او گفت باید به افغانستان برگردد و بعدها خودش با هواپیمایی که محمود با آن به مزارشریف رفته بود، به ایران بازگشت.»

نماینده مجلس پیرامون وضعیت زندان‌ها[ویرایش]

پس از فروکش کردن اعتراضات موسوم به جنبش سبز و انتشار گزارش‌هایی که حکایت از شکنجه شدید دستگیرشدگان (که به مرگ چند تن از آنان انجامید) داشت، مجلس هشتم که اکثریت آن را اصولگرایان تشکیل می‌داد کمیسیونی برای تحقیق در این باره ایجاد کرد. مهدی خزعلی که خود یکی از دستگیرشدگان بوده‌است وی را به دروغ پردازی و وارونه جلوه دادن وضعیت زندان و بازداشتگاه‌ها متهم می‌کند:

کسانی به عنوان نماینده ویژه مجلس روانه بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها شده بودند که متأسفانه واقعیت تأسف‌برانگیز وضعیت زندان‌ها را کاملاً وارونه جلوه می‌دادند. به عنوان مثال آقای بروجردی در همان جریان تحقیق از زندان‌ها، گفته بودند: آقای ابطحی در یک سلول پنجاه متری مجهز نگهداری می‌شد! و همه چیز کاملاً منطبق بر قانون بوده‌است. در حالی که در همان زمان و پس از آزادی ام از زندان، آقای بروجردی به دیدار پدرم آمده بودند که بنده همان‌جا به ایشان گفتم اگر شما وضعیت و نحوه نگهداری آقای ابطحی را بازتاب کرده‌اید من هم یکی دیگر از زندانیان هستم که گزارش واقعی را در اختیار شما قرار می‌دهم و شما به عنوان یک نماینده مسئول وظیفه دارید اخبار بنده را هم بازتاب کنید که در یک سلول شش متری با وضعیت اسف باری نگهداری می‌شدم که حتی گردش شب و روز هم در آن سلول مشخص نبود، در مدت بازداشت حتی یک روز هم از هواخوری بهره‌مند نبوده‌ام که جزء شرایط اولیه نگهداری زندانی محسوب می‌شود.[۱۰]

اظهار نظر دربارهٔ فیلترینگ تلگرام[ویرایش]

او دربارهٔ فیلترینگ تلگرام[۱۱] گفت «این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاذ شده و تلگرام جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد». او چندی بعد در گفتگو با خانه ملت[۱۲] بدون اشاره به فیلترینگ تلگرام گفت «از فیلتر کردن تلگرام از منظر حفظ امنیت ملی دفاع می‌کنم»

تاریخچه انتخابات[ویرایش]

بروجردی برای پنج دوره از مجلس ششم تا مجلس دهم نماینده حوزه انتخابیه بروجرد در مجلس شورای اسلامی بود. بروجردی با پنج حضور متوالی در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم شهرستان بروجرد به مدت بیست سال رکودار نمایندگان استان لرستان در مجلس است. وی همچنین با این تعداد حضور یکی از باسابقه‌ترین نمایندگان تاریخ ایران است.[۱۳][۱۴][۱۵] وی در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه لارستان، خنج، گراش و اوز کاندیدا شد ولی با کسب ۲۲٬۲۱۲ رای پس از حسین حسین‌زاده دوم شد و به مجلس راه نیافت.[۱۶]

سال انتخابات حوزه رای درصد رتبه نتیجه
۱۳۷۸ مجلس بروجرد ۳۹٬۵۵۱ ۳۱٫۳۷ اول برنده
۱۳۸۲ مجلس بروجرد ۵۱٬۳۷۲ ۴۶٫۲۰ اول برنده
۱۳۸۶ مجلس بروجرد ۵۳٬۶۶۱ ۵۰٫۷۱ اول برنده
۱۳۹۰ مجلس بروجرد ۴۱٬۱۵۳ ۳۲٫۰۰ اول برنده
۱۳۹۴ مجلس بروجرد ۴۱٬۳۳۰ ۳۹٫۸۰ دوم برنده
۱۳۹۸ مجلس لارستان ۲۲٬۲۱۲ ۲۳٫۴۹ دوم رای نیاورد

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. 'MP briefly arrested over bank fraud case', on Radio Zamaneh, 10/29/2011 [۱]
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ 'Boroujerdi denies allegations of involvement in fraud', on Radio Zamaneh, 10/30/2011 [۲]
 3. 'Head of National Security Commission pressed to quit', on Radio Zamaneh, 10/31/2011 [۳]
 4. 'Iran MPs cry 'Death to Britain' in parliament', in The Daily Telegraph, 23 November 2011 [۴]
 5. «زندگینامه: علاءالدین بروجردی (۱۳۲۹-)». www.hamshahrionline.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۰۱.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ https://www.alef.ir/news/3970510191.html
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ https://www.bultannews.com/fa/news/558030/توضیحات-کریمی-قدوسی-درباره-نقش-بروجردی-در-پرونده-اختلاس-آریا
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ https://fararu.com/fa/news/98209/صدور-کیفرخواست-برای-علاءالدین-بروجردی
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ «بروجردی به همسرم گفت باید به افغانستان بازگردد». خبرگزاری جمهوری اسلامی. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۰۱.
 10. گفتگو با مهدی خزعلی (۱۵ ازدیبهشت ۱۳۸۹). "افشای جزئیات بازداشتگاه سروش ۱۱۱ در گفتگو با مهدی خزعلی". Archived from the original on 7 May 2010. Retrieved 2010-05-05. {{cite web}}: Check date values in: |date= (help)
 11. «تلگرام تا آخر فروردین جای خود را به یک سامانه ملی می‌دهد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۸-۰۳-۳۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۰۱.
 12. «بخشی از تهدیدهای امنیت کشور در تلگرام رقم می‌خورد». خبرگزاری خانه ملت. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۰۱.[پیوند مرده]
 13. «مروری بر انتخابات دوره ششم مجلس شورای اسلامی در بروجرد/ پرشورترین انتخابات مجلس در تاریخ بروجرد». روزهای بروجرد.
 14. «مروری بر انتخابات دوره هفتم مجلس شورای اسلامی در بروجرد/ بازگشت اصولگرایان». روزهای بروجرد.
 15. «علاءالدین بروجردی». مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ فوریه ۲۰۲۰.
 16. «آفتاب لارستان – ترتیب آرای نامزدهای انتخابات/ «حسین‌زاده» اول، «یگانه فرد» آخر». دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۱.


پیوند به بیرون[ویرایش]

مناصب دیپلماتیک
پیشین:
فخری
به عنوان رئیس هیئت نمایندگی
کاردار ایران در عربستان سعودی
۱۳۶۱
پسین:
حسین صادقی چهاردانگه
به عنوان سرپرست سفارت
پیشین:
سید علی خرم
سفیر ایران در چین
۱۳۶۸–۱۳۶۵
پسین:
محمدحسین طارمی
مناصب سیاسی
پیشین:
جواد منصوری
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه
۱۳۷۶–۱۳۶۸
پسین:
محسن امین‌زاده
کرسی پارلمانی
پیشین:
محسن میردامادی
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
۱۳۹۷–۱۳۸۳
پسین:
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه
مناصب احزاب سیاسی
عنوان جدید رئیس ستاد انتخاباتی علی‌اکبر ولایتی
۱۳۸۴
پسین:
شاهین محمدصادقی
رئیس کارگروه سیاسی ستاد انتخاباتی علی‌اکبر ولایتی
۱۳۹۲
آخرین حضور انتخاباتی ولایتی
سِمَت‌های علمی
پیشین:
علیرضا شیخ عطار
سرپرست
معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی
۱۴۰۱–۱۳۹۹
پسین:
جلال درخشه