سواد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از باسوادی)
پرش به: ناوبری، جستجو

در تعریف سنتی سواد، توانایی خواندن و نوشتن است و یا توانایی به‌کاربردن زبان برای خواندن، نوشتن، گوش‌دادن و سخن‌گفتن؛ ولی در مفهوم نوین این واژه به سطحی از خواندن و نوشتن که برای ارتباط کافی است گفته می‌شود و یا سطحی که یک فرد بتواند مفهوم را بفهمد و انگاره‌ها و اندیشه‌هایش را تا جایی که بتواند در آن جامعه سهیم باشد، بیان کند. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو UNESCO) تعریف زیر را داده‌است: «باسوادی توانایی شناخت، درک، تفسیر، ساخت، برقراری ارتباط و محاسبه در استفاده از مواد چاپ‌شده و نوشته‌شده مربوط به زمینه‌های گوناگون است. باسوادی زنجیره آموزشی را که توانایی رسیدن به اهداف، توسعهٔ دانش و پتانسیل، و شرکت کامل در جامعه‌ای بزرگتر را برای یک فرد فراهم می‌کند، دربر دارد.»

اقتصاد[ویرایش]

بسیاری از تحلیل‌های سیاسی نرخ باسوادی در هر منطقه را اندازه‌ای قاطع برای سرمایهٔ انسانی آن منطقه می‌دانند. ادعا می‌شود که افراد باسواد (که بیشتر جایگاه اجتماعی بالاتری دارند و از سلامتی و چشم‌انداز کاری بهتری برخوردار هستند) را بسیار ارزان‌تر از افراد بی‌سواد می‌توان تربیت کرد.

تاریخ[ویرایش]

تاریخ سواد به هزاران سال پیش باز می‌گردد، اما در اروپا پیش از انقلاب صنعتی که هنوز کاغذ ارزان و کتاب ارزان وجود نداشت (و در میانهٔ سده ۱۹ در آموزشگاه‌ها توزیع شد) تنها درصد کمی از جمعیت این کشورها باسواد بودند. به دلیل تأکید برای یادگیری خواندن متن عربی قرآن، در ۱۲ قرن گذشته بسیاری از مسلمانان از سطح بالایی از سواد برخوردار بوده‌اند.[نیازمند منبع] از سده ۵ تا ۱۵ میلادی در اروپا جمعیت یهودیان باسواد نسبت به جمعیت مسیحیان باسواد بیشتر بوده‌است.[نیازمند منبع]

باسوادی در ایران[ویرایش]

نوشتار اصلی: باسوادی در ایران

تاریخ با سواادی در ایران

آمار کلی نرخ باسوادی در ایران طی سال‌های ۱۳۳۵–۱۳۹۰[۱]

سال ۱۳۳۵: ۱۵ درصد

سال ۱۳۴۵: ۲۸ درصد

سال ۱۳۵۵: ۴۷ درصد

سال ۱۳۶۵: ۶۱ درصد

سال ۱۳۷۵: ۷۵ درصد

سال ۱۳۸۵: ۸۴ درصد

سال ۱۳۹۰: ۹۱ درصد

آموزش سواد[ویرایش]

سواد شماری زیرمهارت را شامل می‌شود، که آگاهی نواشناسی، رمزگشایی، روانی، دریافت و واژگان از آن‌ها هستند. چیره‌دستی در هر یک از این زیرمهارت‌ها برای دانش‌آموزان لازم است تا خواننده‌ای زبردست (ماهر) شوند.

نوشته‌های مرتبط[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Literacy»، ویکی‌پدیای ، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲ مارس ۲۰۰۸).