سوپرگرل (کرا زور-ال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سوپرگرل
Kara Zor-El.jpg
ناشر

دی‌سی کامیکس
اولین حضور

کمیک‌های اکشن شمارهٔ ۲۵۲ (مه ۱۹۵۹)
ساخته شده توسط

اتو بایندر (نویسنده)
آلفرد پلاستینو (هنرمند)
نام کامل کِرا زور-ال
گونه کریپتونی
جهان زادگاه کریپتون
وابستگی به تیم تایتان‌های نوجوان
لیگ ابرقهرمان‌ها
لیگ عدالت
اتحاد لیگ عدالت
سوپرمن آمریکا
هم‌دستان سوپرمن
سوپر بوی
دختر شگفت‌انگیز
باربارا گوردون
توانایی‌ها
 • قدرت، سرعت، استقامت، پایداری ابرانسانی
 • پرواز
 • آسیب‌ناپذیری
 • جذب انرژی خورشیدی
 • قدرت دید ماوراء طبیعی، از جمله دید پرتو ایکس
 • تنفس منجمد کننده
 • ایجاد پرتوی گرمایی از چشمان
 • هوشی در سطح یک نابغه
 • استاد هنرهای رزمی
 • حس شنوایی و بویایی ابرانسانی

سوپرگرل (به انگلیسی: Supergirl) با نام اصلی کِرا زُور-اِل، یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس و رسانه‌های مرتبط با آن است. شخصیت سوپرگرل توسط نویسنده اتو بایندر و طراح آلفرد پلاستینو خلق شده است که برای اولین بار در شمارهٔ ۲۵۲ مجموعه «کمیک‌های اکشن» (مه ۱۹۵۹)، با عنوان سوپرگرل از کریپتون حضور پیدا کرد. او دختر عموی بیولوژیکی و همتای مؤنث دیگر شخصیت ابرقهرمان و نمادین دی‌سی کامیکس، یعنی سوپرمن به شمار می‌رود. کِرا زور-ال دختر عموی سوپرمن زور-ال، و همسرش آلورا است. کرا در واقع بزرگتر از کال اِل است؛ او زمانی که تنها کودک بود، به شکل یک نوجوان بود.

از زمان آغاز اولین کمیک این شخصیت، از کِرا زور-ال سوپرگرل در رسانه‌های مختلف و مرتبط با فرنچایز سوپرمن اقتباس شده است که از آن جمله می‌توان به فراورده، مجموعه تلویزیونی، فیلم بلند و بازی‌های ویدئویی اشاره کرد. با این حال در طول دههٔ ۱۹۸۰ و انقلاب عصر جدید کمیک‌ها، ویراستارهای سوپرمن معتقد بودند که تاریخچه این شخصیت بیش از حد پیچیده شده است و آن‌ها تمایل به خلق مجدد سوپرمن به عنوان «آخرین پسر کریپتون» داشتند. بدین ترتیب سوپرگرل در طی مجموعه محدود سال ۱۹۸۵ با عنوان بحران در زمین‌های بی‌نهایت کشته شد. در بحران‌های دهه‌های بعد، چندین شخصیت نامرتبط با سوپرمن، از نام مستعار سوپرگرل استفاده نمودند.

هلن اسلیتر نقش شخصیت سوپرگرل را در فیلم سوپرگرل (۱۹۸۴) ایفا کرده است. همچنین لورا وندرورت و ملیسا بنویست به ایفای نقش این شخصیت به ترتیب در مجموعه‌های تلویزیونی اسمالویل و سوپرگرل پرداخته‌اند.

توانایی‌ها[ویرایش]

همانند دیگر ساکنین سیارهٔ کریپتون تحت تأثیر در زیر نور خورشید، کِرا زور-ال دارای قدرت، سرعت، استقامت و پایداری بسیار گسترده و ابرانسانی است. آن‌ها بدون استفاده از انرژی خورشیدی، قدرتی برابر با یک انسان معمولی بر روی کره زمین دارند. بدن ساکنین کریپتون همچنین قادر به ذخیرهٔ انرژی فعال در داخل سلول‌های زیستی ماتریس بدنشان به عنوان یک منبع انرژی است که با میدان الکترومغناطیسی بدن آن‌ها مرتبط است. این انرژی الکترومغناطیسی باعث ایجاد توانایی‌های ابرانسانی در آن‌ها می‌شود که از آن جمله می‌توان به قابلیت پرواز کردن، قدرت فیزیکی بسیار بالا، ایجاد پرتوی گرمایی از چشمان و دید ماوراء طبیعی اشاره کرد.

کرا دارای قدرت دید ماوراء طبیعی است به شکلی که قادر به دیدن اجسام در فاصله‌های بسیار دور، بدون نقض قوانین فیزیک است. او می‌تواند به خوبی اکثر طیف الکترومغناطیسی را مشاهده کند. کریپتونی‌ها دارای دید پرتو ایکس و همچنین قادر به دیدن اجسام در پشت دیوار هستند.

کرا استاد هنرهای رزمی است که توسط شخصیت بتمن آموزش دیده است و در کنار آن روش مبارزه با شمشیر را از آمازون‌ها تعلیم دیده است. کرا همچنین به صورت فشرده با شخصیت‌های زن شگفت‌انگیز و آرتمیس در زمینهٔ هنرهای رزمی کریپتونی و سبک مبارزهٔ «کلوکر» آموزش دیده است، که تعداد معدودی از افراد بر روی کره خاکی قادر به انجام آن هستند.

سوپرگرل دارای هوشی باورنکردنی و توانایی محاسباتی بالایی است. ذهن او با سرعت بسیار بیشتری نسبت به انسان‌های زمینی عمل می‌کند. او به عنوان فردی چندزبان، بسیاری از زبان‌ها را به شکلی روان صحبت می‌کند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. “Supergirl (Kara Zor-El)”. Superhero DB. Retrieved October 24, 2016.