جنت‌آباد (قم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جنت‌آباد
تصویری از جنت‌آباد
تصویری از جنت‌آباد
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان قم
شهرستان قم
بخش مرکزی
مردم
جمعیت بیش از 2600 نفر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن 025

جنت‌آباد، روستایی است در بخش مرکزی شهرستان قم در استان قم ایران. جنت‌آباد در ۱۷ کیلومتری جاده قم - کاشان قرار دارد. از مکان‌های دیدنی این روستا می‌توان به حرم سکینه خاتون .[۱](از نوادگان امام هفتم) و سد تاریخی کبار [۲] و کاروانسرای پاسنگان [۳] اشاره کرد.

سید محمد هاشم غضنفری خوانساری فرزند عالم وارسته سید محمدتقی غضنفری، از سوی عالم عالیقدر سید رضا بهاءالدینی، سال‌ها در ایام ماه رمضان، در این روستا به اقامه نماز و تبلیغ دین، مبادرت داشته‌است.

.[۴]

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال 1395 جمعیت روستای جنت آباد بیش از 2600 نفر می‌باشد. .با توجه به شواهد موجود و مهاجر پذیر بودن روستا و به علت گرانی و بالا بودن اجاره خانه ها در شهر مقدس قم و نزدیکی روستا به شهر مقدس قم و راه دسترسی آسان به شهر قم و وجود امکانات تا حدودی مناسب مهاجرپذیری از شهر به روستا روند رو به رشد و مثبتی داشته‌است .[۵] .[۶]

موقعیت جغرافیایی روستا[ویرایش]

روستای جنت آباد در ۵۱درجه و ۴دقیقه طول شرقی و ۳۴درجه و ۲۱دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است. به لحاظ موقعیت سیاسی روستای جنت آباد در بخش مرکزی شهرستان قم قرار دارد. فاصله تا مرکز بخش و شهرستان ۱۷ کیلومتر می‌باشد. .[۷] .[۸]

امکانات[ویرایش]

خدمات و امکانات موجود شامل: آب، برق،گاز، تلفن،اینترنت پرسرعت، پست و مخابرات،پست بانک، مغازه،پارک، نانوایی، فروشگاه تعاونی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان، سالن ورزشی، اداری، سیستم جمع‌آوری زباله، مسجد، دهیاری، شورای اسلامی و ... می‌باشد.

کمبودها[ویرایش]

نقص سیستم دفع آب‌های سطحی، نابسامانی معابر، عدم سلسله مراتب مناسب و فقدان پوشش در اکثر آنها، کمبود فضای آموزشی، اداری، فرهنگی ، کتابخانه، ایستگاه وسائل حمل و نقل، پارک و فضای سبز مناسب در داخل روستا.

منابع تأمین آب شرب و کشاورزی و صنعت[ویرایش]

آب شرب روستا از مجتمع آبرسانی چاههای آب شیرین عمیق تأمین می‌شود و همچنین آب کشاورزی این روستا از ۳۰ حلقه چاه با میزان کل آبدهی حدود ۷۵۰ لیتر در ثانیه تأمین می‌گردد.

نحوه مدیریت روستا[ویرایش]

اداره روستا به وسیله شورای اسلامی و دهیاری صورت می‌گیرد. شورای اسلامی پنج عضو دارد..[۹]

اقتصاد[ویرایش]

بخش کشاورزی:سطح اراضی کشاورزی روستا بیش از ۱۵۰۰ هکتار باغ و ۸۰۰ هکتار نیز به صورت آیش است. تعداد دام موجود در روستا شامل بیش از ۱۵۰ رأس گاو و گوساله و بیش از ۱۰۰۰ رأس گوسفند و بز و حدود ۵۰۰۰ قطعه طیور خانگی است. در حدود ۷۶ واحد دامداری در اطراف روستا فعال هستند که حدوداً ۷۸ نفر از ساکنان روستا در آن‌ها شاغل می‌باشند. شاغلان بخش کشاورزی جمعاً به بیش از ۴۲۸ نفرو سهم آن‌ها در اشتغال روستا به حدود ۷۷٪ می‌رسد.

بخش صنعت ومعدن:بیش از چهار واحد کارگاهی صنعتی اطراف روستا فعّال می‌باشند. بیش از پنجاه نفر از ساکنان روستا در کارگاههای خارج از روستا یا به عنوان کارمند یا نیروی کاری در شهر قم مراجعه می نمایند، همچنین بیش از ۳۰ دار قالی در واحدهای مسکونی برپا ست که با توجه به میزان در آمد هر ۲ دار به عنوان یک اشتغال قابل محاسبه می‌باشد ولی متأسفانه دارهای قالی روند رو به کاهشی دارد.

بخش خدمات: در واحدهای خدماتی داخل روستا،حدود 20 نفر در آموزشی، ۲ نفر در واحد بهداشتی ودرمانی، ۲۰ نفر در تجاری و ۲۰ نفر نیز در واحدهای خدماتی خارج از روستا شاغل می‌باشند که کل شاغلین بخش خدمات در 167 نفر می‌باشد.

توسعه[ویرایش]

  1. ادامه روند موجود و رشد جمعیت با نرخ رشد ۳/۶ درصد دهه گذشته. با این فرض جمعیت افق (۱۳۹۶) طرح به بیش از ۲۸۳۵ نفر خواهد رسید.
  2. افزایش جمعیت با نرخ رشد طبیعی ۱/۲ درصد که بر اساس آن جمعیت افق طرح به ۲۴۴۳ نفر خواهد رسید.
  3. نرخ رشد پیشنهادی طرح جامع شهرستان برای مقاطع ۸۵-۹۵ روتا معادل ۱/۶ درصد که جمعیت افق طرح را ۲۳۳۳ نفر به دست خواهد آمد.
  4. افزایش جمعیت با نرخ رشدی معادل میانگین نرخ رشد ۴۰ساله اخیر روستا (۳/۵ درصد) که جمعیت افق طرح بر اساس آن به ۲۸۰۸ نفر خواهد رسید.

انتخاب گزینه مناسب به نظر می‌رد مناسب‌ترین گزینه، گزینه چهارم باشد که بر اساس آن جمعیت افق طرح با نرخ ۳/۵ درصد به ۲۸۰۸ نفر خواهد رسید.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]