زعفر جنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

زَعْفَر جــِنّی به باور برخی، پادشاه جن‌های مسلمان بود و در واقعه کربلا مراسم عروسی خود را نیمه تمام گذاشت و با سپاهش به کمک حسین شتافت اما حسین کمک او را نپذیرفت.

زعفر جنی در لغتنامهٔ دهخدا[ویرایش]

زعفر جنی در تداول عامه، پادشاه مسلمان جنی که گویند به روز عاشورا به‌یاری حسین بن علی با لشکر خویش آمد و حسین به او اجازه جنگیدن نداد و فرمود از انصاف و مردی دور است؛ که شما آنان را ببینید و ایشان شما را نبینند.

زعفر در قرآن و احادیث اسلامی- شیعی[ویرایش]

در قرآن، آیه‌ای که دربارة زعفر جنی و سابقهٔ تاریخی یا قرآنی آن تصریح یا اشاره کرده باشد، نیست.

دربارهٔ اصل وجود زعفر جنی بین مسلمانان و حتی شیعیان و پیشنهاد یاری او به حسین در واقعهٔ عاشورا اتفاق نظر نیست:

بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۳۳۰ : شیخ مفید به سند خود از امام جعفر صادق (ع) این نکته را نقل کرده است زمانی که حسین از مدینه حرکت کرد، گروهی از ملائکه برای پیشنهاد کمک نزد او آمدند و گروه‌هایی از مسلمانان و شیعیان جن برای کمک آمدند اما حسین در پاسخ جنیان گفت: «خدا به شما جزای خیر دهد من مسؤول کار خود هستم و محل و زمان قتل من نیز مشخص است». جنیان گفتند: «اگر امر شما نبود همهٔ دشمنان شما را می کشتیم». امام حسین (ع) در پاسخ گفت: «ما بر این کار از شما تواناتریم اما چنین نمی‌کنیم تا -لیهلک من هلک عن بینة و یحیی من حیّ عن بیّنه- آنها که گمراه می‌شوند با اتمام حجت باشد و آنها که راه حق را می‌پذیرند با آگاهی و دلیل آشکار باشد».

اما در کتاب حماسه حسینی نوشته مرتضی مطهری (ج۱، ص۲۹ وص۵۳ و ج۳، ص۲۷۲ وص ۲۸۴) آمده: «یکی از تحریفات نهضت عاشورا، جریان مربوط به زعفر جنی است».

منابع[ویرایش]

  • بحار الانوار، علامه مجلسی.
  • حماسه حسینی، مرتضی مطهری.
  • لغتنامه دهخدا، علی اکبر دهخدا.