زعفر جنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

زَعْفَر جـِنّی به باور برخی، پادشاه جن‌های مسلمان بود و در واقعه کربلا مراسم عروسی خود را نیمه‌تمام گذاشت و با سپاهش به کمک حسین شتافت، اما حسین کمک او را نپذیرفت.

زعفر جنی در لغت‌نامهٔ دهخدا[ویرایش]

زعفر جنی در تداول عامه، پادشاه مسلمان جنی که گویند به روز عاشورا به مدد حسین بن علی با لشکر خویش بیامد و حضرت به او اجازه حرب (جنگیدن) نداد و فرمود از انصاف و مردی دور است که شما آنان را ببینید و ایشان شما را نبینند.

زعفر در قرآن و احادیث اسلامی- شیعی[ویرایش]

در قرآن، آیه‌ای که دربارهٔ زعفر جنی و سابقهٔ تاریخی یا قرآنی آن تصریح یا اشاره کرده باشد، نیست.

دربارهٔ اصل وجود زعفر جنی بین مسلمانان و حتی شیعیان و پیشنهاد یاری او به حسین در واقعهٔ عاشورا اتفاق نظر نیست:

بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۳۳۰ : شیخ مفید به سند خود از جعفر صادق این نکته را نقل کرده است: زمانی که حسین از مدینه حرکت کرد، گروهی از ملائکه برای پیشنهاد کمک نزد او آمدند و گروه‌هایی از مسلمانان و شیعیان جن برای کمک آمدند، اما حسین در پاسخ جنیان گفت: «خدا به شما جزای خیر دهد، من مسئول کار خود هستم و محل و زمان قتل من نیز مشخص است». جنیان گفتند: «اگر امر شما نبود، همهٔ دشمنان شما را می‌کشتیم». حسین در پاسخ گفت: «ما بر این کار از شما تواناتریم، اما چنین نمی‌کنیم، تا لیهلک من هلک عن بینة و یحیی من حیّ عن بیّنه؛ آنها که گمراه می‌شوند با اتمام حجت باشد و آنها که راه حق را می‌پذیرند با آگاهی و دلیل آشکار باشد».

اما در کتاب حماسه حسینی نوشته مرتضی مطهری (ج۱، ص۲۹ و ص۵۳ و ج۳، ص۲۷۲ و ص ۲۸۴) آمده: «یکی از تحریفات نهضت عاشورا، جریان مربوط به زعفر جنی است».

منابع[ویرایش]

  • بحار الانوار، علامه مجلسی.
  • حماسه حسینی، مرتضی مطهری.
  • لغت‌نامه دهخدا، علی اکبر دهخدا.