زعفر جنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

زَعْفَر جــِنّی به باور برخی، پادشاه جن‌های مسلمان بود و در واقعه کربلا مراسم عروسی خود را نیمه تمام گذاشت و با سپاهش به کمک حسین شتافت اما حسین کمک او را نپذیرفت.

زعفر جنی در لغتنامهٔ دهخدا[ویرایش]

زعفر جنی در تداول عامه، پادشاه مسلمان جنی که گویند به روز عاشورا به‌یاری حسین بن علی با لشکر خویش آمد و حسین به او اجازه جنگیدن نداد و فرمود از انصاف و مردی دور است؛ که شما آنان را ببینید و ایشان شما را نبینند.

زعفر در قرآن و احادیث اسلامی- شیعی[ویرایش]

در قرآن، آیه‌ای که دربارة زعفر جنی و سابقهٔ تاریخی یا قرآنی آن تصریح یا اشاره کرده باشد، نیست.

دربارهٔ اصل وجود زعفر جنی بین مسلمانان و حتی شیعیان و پیشنهاد یاری او به حسین در واقعهٔ عاشورا اتفاق نظر نیست:

بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۳۳۰ : شیخ مفید به سند خود از جعفر صادق این نکته را نقل کرده است زمانی که حسین از مدینه حرکت کرد، گروهی از ملائکه برای پیشنهاد کمک نزد او آمدند و گروه‌هایی از مسلمانان و شیعیان جن برای کمک آمدند اما حسین در پاسخ جنیان گفت: «خدا به شما جزای خیر دهد من مسؤول کار خود هستم و محل و زمان قتل من نیز مشخص است». جنیان گفتند: «اگر امر شما نبود همهٔ دشمنان شما را می کشتیم». حسین در پاسخ گفت: «ما بر این کار از شما تواناتریم اما چنین نمی‌کنیم تا -لیهلک من هلک عن بینة و یحیی من حیّ عن بیّنه- آنها که گمراه می‌شوند با اتمام حجت باشد و آنها که راه حق را می‌پذیرند با آگاهی و دلیل آشکار باشد».

اما در کتاب حماسه حسینی نوشته مرتضی مطهری (ج۱، ص۲۹ وص۵۳ و ج۳، ص۲۷۲ وص ۲۸۴) آمده: «یکی از تحریفات نهضت عاشورا، جریان مربوط به زعفر جنی است»

منابع[ویرایش]

  • بحار الانوار، علامه مجلسی.
  • حماسه حسینی، مرتضی مطهری.
  • لغتنامه دهخدا، علی اکبر دهخدا.