دیوید دوم اسکاتلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیوید دوم اسکاتلند
پادشاه اسکاتلند
David II of Scotland by Sylvester Harding 1797.jpg
سلطنت۷ ژوئن ۱۳۲۹ - ۲۲ فوریه ۱۳۷۱
پیشینرابرت اول اسکاتلند
جانشینرابرت دوم اسکاتلند
زاده۵ مارس ۱۳۲۴
دانفرملاین، فایف
درگذشته۲۲ فوریهٔ ۱۳۷۱ (۴۶ سال)
دژ ادینبورو
آرامگاه
هالیرود ابی
همسران
  • جُوان انگلستان
  • مارگارت دراموند
نام کامل
دیوید بروس
پدررابرت اول اسکاتلند
مادرالیزابت دی برگ

دیوید دوم (به انگلیسی: David II) ‎(۱۳۲۴ - ۱۳۷۱)‎ پادشاه اسکاتلند از خاندان بروس، بین سال‌های ۱۳۲۱ تا ۱۳۷۱ بود.

زندگینامه

دیوید بروس در ۵ مارس ۱۳۲۴ در دانفرملاین در فایف اسکاتلند زاده شد. او تنها پسر رابرت یکم، پادشاه اسکاتلند و از همسر دومش الیزابت دی برگ بود که زنده مانده بود. دیوید در ۱۳۲۸ و بر اساس صلحنامهٔ ادینبورگ - نورث‌همپتون که بین پادشاهی انگلستان و اسکاتلند منعقد شده بود با جُوان انگلستان ازدواج کرد. یک سال بعد پدرش رابرت یکم در ژوئن ۱۳۲۹ درگذشت و او با عنوان دیوید دوم در سن ۵ سالگی به پادشاهی اسکاتلند رسید.

در ۱۳۳۳ دومین مرحله از جنگ‌های استقلال‌طلبانهٔ اسکاتلند آغاز شد و نیروهای انگلیسی به فرماندهی ادوارد سوم با نیروهای اسکاتلندی درگیر شدند. اسکات‌ها در نبرد هالیدون هیل از نیروهای انگلیسی‌ها شکست خوردند و دیوید و همسرش برای حفظ امنیتشان مجبور به ترک اسکاتلند و رفتن به سوی فرانسه شدند. آنها در ۱۳۲۴ به بولون رسیدند و مورد استقبال فیلیپ ششم قرار گرفتند. دیوید در ۱۳۴۱ به اسکاتلند بازگشت و قدرت را مجدداً در دست گرفت. او در ۱۳۴۶ به انگلستان حمله کرد اما شکست خورد و به مدت ۱۱ سال در آن کشور زندانی شد.

دیوید دوم در ۲۲ فوریه ۱۴۷۱ در قلعهٔ ادینبورگ درگذشت و چون فرزندی نداشت پس از او خواهرزاده‌اش رابرت دوم بر تخت پادشاهی اسکاتلند نشست.

منابع

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. P.261, ISBN 0-521-43421-1