دیوید دوم اسکاتلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیوید دوم اسکاتلند
پادشاه اسکاتلند
David II of Scotland by Sylvester Harding 1797.jpg
دوران ۷ ژوئن ۱۳۲۹ - ۲۲ فوریه ۱۳۷۱
نام کامل دیوید بروس
زادروز ۵ مارس ۱۳۲۴
زادگاه دانفرملاین، فایف
درگذشت ۲۲ فوریهٔ ۱۳۷۱ (۴۶ سال)
محل درگذشت دژ ادینبورو
آرامگاه هالیرود ابی
پیش از رابرت دوم اسکاتلند
پس از رابرت اول اسکاتلند
همسران جُوان انگلستان
مارگارت دراموند
پدر رابرت اول اسکاتلند
مادر الیزابت دی برگ

دیوید دوم (به انگلیسی: David II) ‎(۱۳۲۴ - ۱۳۷۱)‎ پادشاه اسکاتلند از خاندان بروس، بین سال‌های ۱۳۲۱ تا ۱۳۷۱ بود.

زندگینامه[ویرایش]

دیوید بروس در ۵ مارس ۱۳۲۴ در دانفرملاین در فایف اسکاتلند زاده شد. او تنها پسر رابرت یکم، پادشاه اسکاتلند و از همسر دومش الیزابت دی برگ بود که زنده مانده بود. دیوید در ۱۳۲۸ و بر اساس صلحنامهٔ ادینبورگ - نورث‌همپتون که بین پادشاهی انگلستان و اسکاتلند منعقد شده بود با جُوان انگلستان ازدواج کرد. یک سال بعد پدرش رابرت یکم در ژوئن ۱۳۲۹ درگذشت و او با عنوان دیوید دوم در سن ۵ سالگی به پادشاهی اسکاتلند رسید.

در ۱۳۳۳ دومین مرحله از جنگ‌های استقلال‌طلبانهٔ اسکاتلند آغاز شد و نیروهای انگلیسی به فرماندهی ادوارد سوم با نیروهای اسکاتلندی درگیر شدند. اسکات‌ها در نبرد هالیدون هیل از نیروهای انگلیسی‌ها شکست خوردند و دیوید و همسرش برای حفظ امنیتشان مجبور به ترک اسکاتلند و رفتن به سوی فرانسه شدند. آنها در ۱۳۲۴ به بولون رسیدند و مورد استقبال فیلیپ ششم قرار گرفتند. دیوید در ۱۳۴۱ به اسکاتلند بازگشت و قدرت را مجدداً در دست گرفت. او در ۱۳۴۶ به انگلستان حمله کرد اما شکست خورد و به مدت ۱۱ سال در آن کشور زندانی شد.

دیوید دوم در ۲۲ فوریه ۱۴۷۱ در قلعهٔ ادینبورگ درگذشت و چون فرزندی نداشت پس از او خواهرزاده‌اش رابرت دوم بر تخت پادشاهی اسکاتلند نشست.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. P.261, ISBN 0-521-43421-1