تیرانوسوروس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تیرانوسور
محدودهٔ زمانی: کرتاسه پسین، ۶۸ تا ۶۶ میلیون سال پیش
Tyrannosaurus Rex Holotype.jpg
اسکلت گونه‌نام از تیرانوسور پادشاه در موزه پیتسبرگ
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
بالاراسته: دایناسورها
راسته: خزنده‌کفلان
زیرراسته: ددپایان
بالاخانواده: بیدادگرخزنده‌ریختان
تیره: بیدادگرخزندگان
سرده: †تیرانوسور
Species: T. rex
نام علمی
Tyrannosaurus rex
(آزبورن، ۱۹۰۵)
مترادف

Dynamosaurus imperiosus
(آزبورن، ۱۹۰۵)

تیرانوسور (به انگلیسی: Tyrannosaurus) برگرفته از واژه‌ای لاتین به معنای «مارمولک ستمگر»،[۱] یک سرده از دایناسورهای گوشت‌خوار ددپا از دورهٔ کرتاسه[۲] می‌باشد. گونه خاص این سرده با نام تیرانوسور رکس شناخته می‌شود (رکس در لاتین به معنی پادشاه می‌باشد) که به صورت عامیانه به تی‌رِکس[۳] مختصر می‌شود و در فرهنگ عامه دنیا ماندنی شده‌است. تیرانوسور رکس ساکن در آمریکای شمالی امروزی بود و نسبت به بقیهٔ بیدادگرخزندگان از پراکندگی بیشتری برخوردار بود. سنگواره‌های موجود از تی‌رِکس مربوط به دو میلیون سال آخر دورهٔ کرتاسه (تقریباً ۶۸ تا ۶۶ میلیون سال قبل) است. این جانور در میان آخرین دایناسورهایی بود که پیش از رویداد رویداد انقراض کرتاسه-پالئوژن[۴] می‌زیستند. همانند بیدادگرخزندگان دیگر، تیرانوسور یک گوشت‌خوار دو پا با یک جمجمه بزرگ و دست‌های کوچک و دو انگشتی بود که با دم بزرگش تعادلش را ایجاد می‌کرده‌است. نسبت به پاهای بزرگ و نیرومند عقب، دست‌های تیرانوسور کوچک و باریک بودند. تی‌رِکس بزرگ‌ترین گونه تهی‌دم‌خزندگان و یکی از بزرگ‌ترین درندگان زمین شناخته شده‌است که حدود ۱۲٫۳ متر طول، ۴ متر ارتفاع و حدود ۸٫۴ تن وزن داشته‌است. تیرانوسور دایناسورهای اردک‌منقار (هادروسور)[۵] و شاخ‌چهره[۶] را شکار می‌کرده‌است با این وجود برخی کارشناسان تیرانوسور را یک مردارخوار می‌دانند اما تحقیقات جدید نشان داده‌است که تیرانوسور هیچگاه نمی‌توانسته با مردارخواری خود را سیر کند. همچنین کشفیات اخیر نشان می‌دهد تیرانوسور احتمالاً مانند بیدادگرخزندگانی چون داسپلتوسور و آلبرتوسور به صورت گروهی شکار می‌کرده‌است. تاکنون بیش از ۵۰ قطعه فسیل از تی‌رکس پیدا شده‌ و اکثر آن‌ها کامل‌اند. حدود صد سال از کشف تیرانوسور رکس می‌گذرد و از آن زمان از این حیوان به عنوان یکی از درنده‌ترین، بزرگ‌ترین و قوی‌ترین حیوانات تاریخ یاد می‌شود.

نمایی از سو بزرگ‌ترین تیرانوسور کشف‌شده

ویژگی‌ها[ویرایش]

مقایسه جمجمه آلوسور (راست) با تیرانوسور (چپ)؛ برخلاف بیشتر دایناسورهای گوشت‌خوار که دارای آرواره‌های باریک و دندان‌های تیز و به‌اصطلاح شمشیری بودند، آروارهٔ تیرانوسور پهن و دندان‌هایش قطور و مخروطی بود که به کمک آن می‌توانست استخوان‌های شکارش را نیز شکسته و بخورد.

تیرانوسورس رکس را با نام «تی رکس» هم می‌شناسند. این حیوان از قوی‌ترین دایناسورهای گوشتخوار بوده و سلطان دایناسورها لقب گرفته‌است. این حیوان یکی از نیرومندترین گازها را می‌گرفته و نقطهٔ ضعفش گردنش است. (مانند بقیهٔ تیرانوسورها). او دستان بسیار کوچکی دارد؛ و نسبت به بقیهٔ تیرانوسورها از سرعت چندانی برخوردار نبوده‌است. تی رکس قویترین قدرت آرواره در تاریخ موجودات خشکی زی را داشته و تنها قدرت آرواره اش از مگالودون بزرگترین و قدرتمندترین شکارچی تاریخ اقیانوس ضعیف تر بوده‌است.[۷] طول دندان‌های تیرکس معمولاً ۲۵ تا ۴۰ سانتی‌متر بوده و تعداد دندان‌های این دایناسور عظیم ۶۰ الی ۷۰ عدد بوده‌است. بسیاری از دانشمندان تیرانوسور را از قویترین حیوانات تاریخ این عالم می‌دانند.

توصیف[ویرایش]

مقایسه جثهٔ بزرگترین ددپایان تاریخ با یکدیگر؛ تیرانوسور با رنگ آبی مشخص شده‌است. مساحت هر خانه، یک مترمربع است. به‌ترتیب از چپ به راست اسپینوسور (جگری)، جیگانوتوسور (نارنجی)، کارکارودونتوسور (قهوه‌ای)، تیرانوسور (آبی)، ماپوسور (سبز)

تیرانوسور از بزرگترین گوشتخوارهای تمام ادوار تا کنون بوده‌است. تخمین زده می‌شود که بزرگ‌ترین تیرانوسورها می‌توانستند تا ۱۳٫۲ متر طول و ۵٫۴ متر ارتفاع تا کپل داشته باشند. در مورد وزن تیرانوسورها در سال‌های مختلف تخمین‌های مختلفی زده شده‌است. از حداکثر ۹٫۸ تن تا حداقل ۶٫۹ تن و تحقیقات بعدی وزن را بین ۷ تا ۱۰٫۶ تن تخمین می‌زنند؛ ولی جدیدترین تحقیقات وزنش را بین ۱۶ تا ۲۰ تن تخمین زده‌اند با این وجود هنوز اندازه حقیقی وزن این حیوان به درستی مشخص نیست در هر حال تیرانوسور بزرگتر از معروفترین تروپود دوره ژوراسیک یعنی آلوسور بوده‌است؛ و مقدار کمی کوچکتر از گوشتخوارهای غولپیکر دوره کرتاسه مثل اسپینوسور کوچک‌تر بوده‌است گردن تی رکس مانند تروپودها بشکل طبیعی به صورت S شکل منحنی یافته بود. اما برای تحمل سر سنگین تی‌رکس دستان او کوتاه و ماهیچه‌ای بود. دستان کوتاه بودند و فقط دو انگشت داشتند. اما یک گزارش چاپ نشده تا سه انگشت را در یک اثر باقی‌مانده از پنجه جانور ذکر می‌کند. اما پاها در مقایسه با تروپودها نسبت به بدن در بلندترین اندازه بودند. دم تی رکس بلند و سنگین بود و گاهی شامل ۴۰ مهره می‌شد، و برای حفظ توازن بدن و سر سنگین استفاده می‌شده‌است. برای جبران بدن بسیار بزرگ جانور بسیاری از استخوان‌های سراسر اسکلت تیرانوسور توخالی بودند؛ که این باعث کاهش وزن حیوان می‌شده‌است. تی-رکس که از نظر اندازهٔ پیکر، به‌میزان ناچیزی کوچکتر از جیگانوتوسور بود، نسبت به جیگانوتوسور رفتاری بسیار پرخاشگرانه‌تر داشته و از آرواره‌های بسیار قوی‌تری بهرمند بوده‌است.

طول عمر[ویرایش]

پیدا شدن چند نمونهٔ جوان از تیرانوسور به دانشمندان این اجازه را داد که بتوانند سرعت رشد این موجودات را بفهمند. کوچکترین نمونه یافت شده وزنش ۲۹٫۹ کیلوگرم تخمین زده می‌شود، در حالی که در همان زمان تیرانوسورهای بزرگ وزنی بیش از ۸ تن داشته‌اند. بررسی‌های بافت‌شناسی نشان می‌دهد که یک تیرانوسور استخوان‌هایش فقط دو سال قبل از مرگش پیر و فرسوده شده بودند. این دایناسور ۲۸ سال عمر داشته‌است که حداکثر عمر تخمین زده شده برای تیرانوسور می‌باشد.

درخت تکاملی[ویرایش]

تیرانوسارید


گورگوسورآلبرتوسورتیرانوسارید

Dinosaur Park tyrannosaurid
داسپلتوسور
Two Medicine tyrannosaurid
تراتوفونئوس
بیستاهیورسور
لیتروناکس
تیرانوسور
تاربوسورژوکنگتیرانوسنگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Tyrannosaurus Rex, National Geographic
  2. Cretaceous
  3. T. rex
  4. Cretaceous–Tertiary extinction event.
  5. hadrosaurs
  6. ceratopsians
  7. «The Tyrannosaurus Rex's Dangerous and Deadly Bite».

منابع[ویرایش]

  • "تیرانوسور". ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 2 November 2008.