اسپینوسور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اسپینوسورس
Temporal range: کرتاسه میانی
Spino face fond.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
بالاراسته: دایناسورها
راسته: سوریسکین ها[۱]
زیرراسته: تروپودا[۲]
بالاخانواده: بزرگ‌دایناسورها[۳]
تیره: اسپینوسورسانان[۴]
زیرخانواده: اسپینوسوریان[۵]
سرده: اسپینوسورس
ارنست اشترومر، ۱۹۱۵
گونه‌ها
  • S. aegyptiacus (type)
  •  ?S. marocannus Russell, ۱۹۹۶

اسپینوسورس (نام علمی: Spinosaurus) یا دایناسور تیغی، که برخی آن را اسپینوزوروس هم تلفظ می‌کنند، بزرگ‌ترین دایناسور گوشتخوار ساکن بر روی زمین بوده‌است. این دایناسور حتی از تی‌رکس و جیگانوتوسور نیز بزرگتر بوده‌است. به‌طوری‌که طول آن به ۱۸ متر و بلندی آن به ۶ متر می‌رسیده‌است و وزن آن نیز ۱۶ تا ۲۱ تن بوده‌است.البته این موضوع کمی عجیب است زیرا در دوره‌های مختلف دیرینه‌شناسی معمولاً تنها یک گوشتخوار بزرگ وجود دارد ولی در زمان این دایناسور دایناسور گوشتخواری به بزرگی تی رکس به نام کارکارودونتوسور زندگی میکرد. این‌طور توجیه می‌شود که شکارهای این دایناسور با شکارهای تی رکس کاملاً متفاوت است ،برای مثال این دایناسور ماهی و تروسور میخورده در حالیکه شکار تی رکس معمولاً آنکایلوپلکس‌های بزرگ بوده‌است.

Megalosauroidea


Xuanhanosaurus
مارشوسور
کوندورراپتورPiatnitzkysaurus
Chuandongocoelurusمونولوفوسور
اسپینوسارید


باریونیکستمساح‌وش

ایریتاتورSpinosaurus
مگالوسارید
مگالوسارید

خوش‌خمیده
ماگنوسورStreptospondylus
مگالوسارید

Duriavenator
آفریقاشکارچیDubreuillosaurus

مگالوسورتورووسور
واژه‌شناسی[ویرایش]

واژه اسپینوسور از دو واژه (spine) به معنای تیغ و خارو (saurus) به معنای مارمولک تشکیل شده‌است.

اطلاعات اجمالی[ویرایش]

اولین مشخصه مهمی که دیرینه شناسان توسط آن این جاندار را مشخص می‌کنند شکل جمجمه و صفحه بادبانی شکل ایجاد شده بر روی کمر این جاندار است.که ابتدا به شرح این دو مشخصه میپردازیم: ستون فقرات در اسپینوسورس به طرف بیرون گسترش یافته‌اند و ساختاری بادبانی شکل بوجود آورده‌اند.طول این تیغه‌های عصبی به دو متر می‌رسیده‌است. و محتمل‌ترین دلیل برای بوجود آمدن این تیغه‌ها انتخاب جنسی است. واینگونه توضیح می‌دهند که هر نری دارای بادبان بلندتری بود از شانس انتخاب بیشتری توسط جنس ماده برخوردار بوده‌است. آرواره و جمجمه آن که در سال ۲۰۰۶ منتشر شده‌است نشان می‌دهد که اسپینوسورس یکی از بزرگ‌ترین و درازترین جمجمه‌ها را در دایناسورهای گوشتخوار داشته‌است.طول این جمجمه در حدود ۱۷۵ سانتی‌متر می‌باشد و این جمجمه به پوزه‌ای باریک ختم می‌شودیک تاج کوچک هم در بین دو چشم آن وجود دارد.

یافته‌های زمین‌شناسی و تحقیقات در پراکنش این خانواده از دایناسور ها(اسپاینوسورها)نشان می‌دهد این دایناسور ابتدا از شمال آفریقا و اروپا به سمت شرق آسیا رفته و در کل آمریکای جنوبی پخش شده‌اند. اسپینوسورس در دوران کرتاسه و در حدود 100 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده‌است.

اگر چه اسپینوسور به دلیل اندازه آن و داشتن ساختار بادبانی شکل در بالای ستون مهره هاوجمجمه دراز دایناسوری شناخته شده برای علاقه‌مندان به دایناسورها می‌باشد ولی بیشتر به خاطر تخریب بقایای آن شناخته می‌شود. بجز دندان‌ها و بخش‌های جمجمه آن اثر زیادی از استخوان‌های اسپاینوسورس برای ما باقی نمانده‌است. بعلاوه فقط جمجمه و ستون فقرات آن تشریح شد و اثری از استخوان‌های دست یا پای آن پیدا نشده‌است ولی میتوان فرم دست‌ها و پاهای آن را با توجه به فرم استخوان دیگر اعضای خانواده اسپاینوسورها مانند سوکومایسس و برایونیکس حدس زد.در این خانواده معمولاً انگشت دوم دست از انگشت‌های سوم و چهارم رشد بیشتری پیدا کرده و بزرگ تر شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

بقایای اسپینوسور اولین بار در دره بحریه در مصر در سال ۱۹۱۲ میلادی یافت شده‌است. و به‌وسیله دیرینه شناس آلمانی ارنست اشترومر در سال ۱۹۱۵ اسپینوسور نامگذاری شده‌است. برخی از سنگواره‌های آن در حین انتقال به موزه داچز مونیخ آلمان تخریب شدند. باقیماندهٔ استخوان‌ها نیز در سال ۱۹۴۴ در بمباران متفقین به‌طور کلی نابود شدند.

منابع[ویرایش]

  1. Saurischia
  2. Theropoda
  3. Megalosauroidea
  4. Spinosauridae
  5. Spinosaurinae