پگاه‌دزد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پگاه‌دزد
محدودهٔ زمانی: تریاس پسین
Royal Ontario Museum Eoraptor.JPG
اسکلت ائوراپتور در موزه سلطنتی انتاریو
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
بالاراسته: دایناسورها
راسته: خزنده‌ورکیان
زیرراسته: ددپایان
سرده: Eoraptor
گونه: E. lunensis
نام دوبخشی
Eoraptor lunensis

پگاه‌دزد یا ائوراپتور[۱] (نام علمی: Eoraptor lunensis) یکی از نخستین دایناسورهای جهان از راسته خزنده‌ورکیان (Saurischia) و زیرراسته ددپایان (Theropoda)
بود که پیرامون ۲۳۱ تا ۲۲۸ میلیون سال پیش در منطقه شمال باختری آرژانتین زندگی می‌کرد. نام انگلیسی آن یعنی Eoraptor به معنی دزد و غارتگر به هنگام پگاه است. معنی نام علمی آن یعنی Eoraptor lunensis می‌شود «پگاه‌دزد درهٔ ماه» زیرا بازمانده‌های این جانور در دره‌ای به نام ماه یافت شد.ممکن است این موجود سارق پگاه افشین فمیلی باشد.

توصیف[ویرایش]

مقایسه اندازه انسان با پگاه‌دزد
مدل ساخته‌شده از پگاه‌دزد بر اساس سنگواره آن

پگاه‌دزد حدود ۱ متر طول و ۱۰ کیلوگرم وزن داشت. این دایناسور احتمالاً همه‌چیزخوار بوده و بیشتر از حشرات و خزندگان کوچک تغذیه می‌کرده است. همانند سایر ددپایان پگاه‌دزد نیز روی دو پای خود راه می‌رفت و یک جانور پنجه‌رو بود. دستان پگاه‌دزد پنج انگشتی بود و این جانور از دستانش در شکار طعمه بهره می‌برده با این وجود انگشتان چهارم و پنجم بسیار کوچک بودند و به نظر می‌رسد که در شکار کاربردی نداشته‌اند.

درخت تبارزایی[ویرایش]

ددپایان 

پگاه‌دزد

دائمونوسور

Tawa

 نوددپایان 
 تهی‌پیکران 

تهی‌پیکر

تهی‌پیکر

Liliensternus

زوپایسور

سریالوفوسور

دیلوفوسور

پرنده‌پوزگان

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, «Eoraptor,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Eoraptor&oldid=246983372 (accessed November ۴، ۲۰۰۸).

  1. برابر فارسی از: [۱]