تیزدندان‌خزندگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تیزدندان‌خزندگان
Carcharodontosaurus BW.jpg
کارکارودونتوسورید Carcharodontosauridae
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
بالاشاخه: دوم‌دهانیان
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
فروشاخه: آرواره‌داران
بالارده: چهاراندامان
رده: خزندگان
فرورده: شاه‌سوسمارسانان
بالاراسته: دایناسور
راسته: خزنده‌کفلان
فروراسته: گوشت‌خزندگان

تیزدندان‌خزندگان (نام علمی: Carcharodontosauridae) نام یک تیره از فروراسته گوشت‌خزندگان است این گروه شامل برخی از غول پیکرترین دایناسورهای شکارچی هستند آن ها احتمالا در اواسط یا اواخر دوره ژوراسیک به وجود آمده اند اما دوره رشد و شکوفایی آن ها مربوط به دوره کرتاسه است از گونه های اولیه آن ها می توان به اکروکانتوسور اشاره کرد که در آمریکای شمالی می زیست از اواسط دوره کرتاسه پراکنش اصلی این تیره از دایناسورها مربوط به آمریکای جنوبی و آفریقا بود کارکارودونتوسور در آفریقای شمالی و جیگانوتوسور در آمریکای جنوبی نمونه هایی از این گونه های ساکن قاره های جنوبی اند شکار اصلی اعضای این تیره از دایناسورها سوسمارپایان غول پیکر مانند تیتاناسور ها بوده است شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آنها به احتمال زیاد به صورت گله ای به شکار چنین حیوانات عظیم الجثه ای می رفته اند وابستگی شدید غذایی آن ها به سوسمارپایان عامل اصلی انقراض آنها بود زیرا از کرتاسه پسین به دلیل تغییرات زیاد آب و هوایی تنوع و تعداد سوسمارپایان بزرگ رو به افول نهاد و تقریبا از میان رفت با از بین رفتن سوسمارپایان بزرگ کارکارودونتوسوریدها نیز از نظر تعمین غذا در تنگنا قرار گرفتند و سرانجام در حدود ۹۱ میلیون سال پیش منقرض شدند پس از انقراض آن ها تیرانوسورها در قاره های شمالی (آسیا و آمریکای شمالی) و آبلی سوریدها در قاره های جنوبی (آمریکای جنوبی و آفریقا) جایگزین کارکارودونتوسوریدها شدند.

Carcharodontosauridae

نوشکارچی

اکروکانتوسورEocarcharia

Shaochilongستم‌غول
کارکارودونتوسور


Giganotosaurinae

جیگانوتوسورماپوسورCladogram after Ortega et al., 2010[۱]

Carcharodontosauridae

Eocarcharia
Concavenator
اکروکانتوسور
Shaochilong
ستم‌غول
کارکارودونتوسورجیگانوتوسورماپوسور
Cladogram after Novas et al., 2013[۲]الوسور


Carcharodontosauridae

نوشکارچیEocarchariaConcavenator
اکروکانتوسور
Shaochilong


Carcharodontosaurinae

کارکارودونتوسور


Giganotosaurini

ستم‌غول
ماپوسورجیگانوتوسور

منابع[ویرایش]

  1. Ortega, F.; Escaso, F.; Sanz, J.L. (2010). "A bizarre, humped Carcharodontosauria (Theropoda) from the Lower Cretaceous of Spain". Nature. 467 (7312): 203–206. Bibcode:2010Natur.467..203O. doi:10.1038/nature09181. PMID 20829793. Supporting Information
  2. Novas, Fernando E. (2013). "Evolution of the carnivorous dinosaurs during the Cretaceous: The evidence from Patagonia". Cretaceous Research. 45: 174–215. doi:10.1016/j.cretres.2013.04.001.

پیوند به بیرون[ویرایش]