گورگوسور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گورگوسور
محدودهٔ زمانی: کرتاسه پسین، ۷۶٫۶ تا ۷۵٫۱ میلیون سال پیش
IndyGorgosaurus.jpg
اسکلت گورگوسور در موزه کودکان ایندیاناپولیس
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
بالاراسته: دایناسورها
راسته: خزنده‌کفلان
زیرراسته: ددپایان
بالاخانواده: بیدادگرخزنده‌ریختان
تیره: بیدادگرخزندگان
زیرخانواده: آلبرتوسوریان
سرده: †گورگوسور
گونه: G. libratus
نام علمی
Gorgosaurus libratus
(لارنس لامبی، ۱۹۱۴)
مترادف

گورگوسور[۱] (نام علمی: Gorgosaurus) یک سرده منقرض‌شده از دایناسورهای ددپا گوشت‌خوار متعلق به خانواده بیدادگرخزندگان است که در دوره کرتاسه پسین و بین ۷۶٫۶ تا ۷۵٫۱ میلیون سال پیش در غرب آمریکای شمالی زندگی می‌کرد. این سرده شامل تنها یک گونه شناخته شده با نام گورگوسور لیبراتوس است که سنگواره‌های آن در استان آلبرتا کانادا و ایالت مونتانا آمریکا کشف شده‌است. چند گونه نیز به اشتباه به سرده گورگوسور نسبت داده شده‌اند.

مانند دیگر بیدادگرخزندگان گورگوسور نیز یک گوشت‌خوار دوپا با جمجمه‌ای بزرگ، پاهایی بلند و دست‌های کوچک بود که نمونه‌های بالغ آن می‌توانستند بیش از ۲ تن وزن داشته باشند. گورگوسور ارتباط خویشاوندی بسیار نزدیکی با آلبرتوسور دارد و با نسبتی دورتر با تیرانوسور خویشاوند است. میان گورگوسور و آلبرتوسور به غیر از چند تفاوت ظریف در شکل دندان‌ها و استخوان‌های جمجمه تفاوت خاص دیگری وجود ندارد و برخی متخصصان گورگوسور لیبراتوس را گونه اولیه سرده آلبرتوسور می‌دانند که در این صورت گورگوسور صرفاً مترادف آلبرتوسور خواهد بود. گورگوسور در دشت‌های سیلابی زندگی می‌کرد و شکارهای اصلی آن دایناسورهای اردک‌منقار و شاخ‌چهره بوده‌اند. این جانور در برخی مناطق آمریکای شمالی با تیرانوسارید بزرگ دیگری به نام داسپلتوسور همزیستی داشت.

توصیف[ویرایش]

گورگوسور دایناسور گوشت‌خوار بزرگ و درشت‌اندامی بود که حدود ۸ تا ۹ متر طول و تا حدود ۲٫۵ تن وزن داشت. نسبت به اندازه بدن جمجمه گورگوسور بزرگ بود و به حدود ۹۹ سانتی‌متر می‌رسید. آرواره گورگوسور نیز بزرگ و قدرتمند بود و تعداد دندان‌های آن در فک بالا بین ۲۶ تا ۳۰ دندان و در فک پایین بین ۳۰ تا ۳۴ دندان بوده‌است. دست‌های این دایناسور کوچک بودند و بیش از دو انگشت نداشتند در مقابل پاها بلند و قوی بودند و به جانور امکان می‌دادند تا با سرعت قابل‌توجه‌ای بدود.

طبقه‌بندی[ویرایش]

تیرانوسورسانان


گورگوسورآلبرتوسورتیرانوسوریان

Dinosaur Park tyrannosaurid
داسپلتوسور
Two Medicine tyrannosaurid
تراتوفونئوس
بیستاهیورسور
لیتروناکس
تیرانوسور
تاربوسورژوکنگتیرانوسنگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. به معنی مارمولک ترسناک

مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی