سراتوسور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سراتوسور
محدودهٔ زمانی: ژوراسیک پسین
Ceratosaurus mount utah museum 1.jpg
اسکلت سراتوسور در موزه تاریخ طبیعی یوتا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: سوسماریان
بالاراسته: دایناسورها
راسته: خزنده‌ورکیان[۱]
زیرراسته: ددپایان
فروراسته: شاخ‌سوسمارگان[۲]
تیره: شاخ‌سوسماران[۳]
سرده: سراتوسوروس
مارش ۱۸۸۴
گونه‌ها
 • C. nasicornis (type)
  Marsh, 1884
 • C. ingens
  (Janensch, 1920)
 • C. dentisulcatus
  Madsen & Wells, 2000
 • C. magnicornis
  Madsen & Wells, 2000

سراتوسور به معنی سوسمار شاخ‌دار یک دایناسور گوشت‌خوار متعلق به دوره ژوراسیک پسین بوده که بین ۱۵۳ تا ۱۴۸ میلیون سال پیش می‌زیست. سنگواره‌های آن در آمریکای شمالی، تانزانیا و پرتقال کشف شده‌است. سراتوسور از دندان‌های شمشیر مانند و بزرگش، شاخ نوک تیز بر روی پوزه‌اش و یک جفت شاخ کوچک بر بالای دو چشمش شناخته می‌شود. اندام‌های جلویی یعنی دست‌ها بسیار پرقدرت ولی در عین حال کوچک بودند. استخوان‌های لگن به صورت خاجی شکل بودند و به یکدیگر جوش خورده بودند که مانند آن در پرندگان امروزی وجود دارد.

بوم‌شناسی[ویرایش]

مقایسه اندازه دو گونه سراتوسور با یکدیگر و انسان

سراتوسور همراه با دایناسورهایی مثل آلوسور، آپاتوسور، دیپلودکس و استگوسور زندگی می‌کرده‌است. ممکن است که با آلوسور برای شکار کردن رقابت می‌کرده‌است. اما به هر صورت این جانور با طول ۵٫۳ تا ۷ متر و بین ۴۵۰ تا ۹۸۰ کیلوگرم وزن از آلوسور کوچک‌تر بوده‌است؛ بنابراین سراتوسور باید محدوده‌اش را از آلوسور که حداکثر ۱۲ متر طول و به صورت قطعی ۹ متر طول داشته، جدا می‌کرده‌است. این دایناسور بدنی کشیده‌تر و قابل انعطاف و دمی طویل به مانند تمساح‌ها داشته‌است. این موضوع نشان می‌دهد که سراتوسور می‌توانسته بهتر از آلوسور غیرقابل انعطاف شنا کند. مطالعات اخیر فرضیه ارائه می‌دهد که سراتوسور عموماً به دنبال شکارهای آبزی مانند ماهی بوده‌است. به هر حال این یک توانایی بالقوه برای تغذیه در یک دایناسور بزرگ است. اثر دندان‌های سراتوسور بر روی فسیل جانوران بزرگ خشکی‌زی بسیار زیاد و معمولی است. لاشه‌خواری و شکار کردن دایناسورهای گوشت‌خوار کوچک نیز می‌توانسته جزو تغذیه آن‌ها بوده باشد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Ceratosaurus," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ceratosaurus&oldid=253876560 (accessed December 1, 2008).

 1. Saurischia
 2. Ceratosauria
 3. Ceratosauridae