بدری نوراللهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بدری نوراللهی
زادروز۱ مهر ۱۳۰۹ (۸۹ ساله)
محل زندگیمقیم خارج از کشور
ملیتایرانی
پیشهدوبلور و بازیگر
سال‌های فعالیتاز اوایل دههٔ ۱۳۳۰ تا اواخر دههٔ ۱۳۶۰
نقش‌های برجستهگویندگی به‌جای
رقیه چهره‌آزاد در فیلم «مادر»
سمیه در فیلم «محمد رسول‌الله»
مادر در کارتون «مهاجران»
خویشاوندانزهره شکوفنده (دختر دایی)
منوچهر اسماعیلی (پسر خاله)

بدری نوراللهی (زادهٔ اول مهر ۱۳۰۹) صداپیشه ایرانی با تخصص تیپ‌های پیرزن در عرصهٔ دوبله است.

زندگی هنری[ویرایش]

بدری نوراللهی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۲۷ با بازیگری در تئاتر آغاز کرد. وی در کلاس‌های تئاتر که توسط فرانک سی دیویدسن و جرج کویین‌بی در دانشکده ادبیات در دانشگاه تهران تدریس می‌شد، حضور داشته‌است. او دربارهٔ شروع کارش به عنوان گوینده می‌گوید: «اولین بار در رادیو برنامهٔ تئاتری لیلی و مجنون را اجرا می‌کردم. در رادیو از من و خانم فروزنده اربابی امتحان صدا گرفتند و من قبول شدم جای لیلی صحبت کنم.»

وی از هوشنگ لطیف‌پور و ابوالقاسم رضایی به عنوان اساتید خود نام می‌برد و دربارهٔ ورودش به دوبله و نقش‌هایی که گفته‌است می‌گوید: «از اوایل دههٔ ۱۳۳۰ وارد عرصهٔ دوبله شدم و در فیلم‌های آمریکایی از جمله فیلم زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند (دوبله اول) رُل اینگرید برگمن را گفتم؛ فیلم محمد رسول‌الله در نقش سمیه، فیلم مادر در نقش خانم رقیه چهره‌آزاد، فیلم ویولون‌زن روی بام به‌جای یک پیرزن دلال صحبت کردم. در فیلم‌های فارسی اغلب به‌جای خانم مهری مهرنیا، خانم مهری ودادیان و همچنین در یک فیلم به‌جای خانم فخری خوروش صحبت کردم. در سریال تلویزیونی «زنان هفت تیربند» و «خواهران فضول» به‌جای پیرزنهای بامزه حرف زده‌ام. تقریباً نقش مادر تمام فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی حرف زده‌ام. بیشتر جای پیرزن‌ها (حتی جای بچهٔ کوچک) حرف زده‌ام اما جای جینا لولوبریجیدا و آنا مانیانی هم حرف زده‌ام.»

ایشان در ادامه می‌گوید: «گویندگانی را به دوبله معرفی کردم، یکی خانم زهره شکوفنده که دختر دایی بنده است. زهره شکوفنده زمانی که وارد دوبله شد، ۵ ساله بود و هنوز خواندن و نوشتن بلد نبود ولی چون باهوش و با استعداد بود، خیلی زود در دوبله پیشرفت کرد و کار را یادگرفت؛ و همچنین پسرخاله‌ام منوچهر اسماعیلی را به دوبله دعوت کردم که جزو افتخارات دوبله هستند و همچنین پسرخالهٔ دیگرم فریدون اسماعیلی که در رادیو هنرمند بود.»

دوبله[ویرایش]

از گویندگی‌های شاخص و ماندگار بدری نوراللهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلم (به‌ترتیب سال ساخت)

فیلم‌های ایرانی

مجموعه تلویزیونی

انیمیشن

سایر فعالیت‌ها[ویرایش]

بدری نوراللهی در کنار دوبله، در مجموعه تلویزیونی «آئینه» به عنوان بازیگر به ایفای نقش پرداخته‌است.