سوته‌دلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سوته‌دلان
کارگردانعلی حاتمی
تهیه‌کنندهعلی عباسی
نویسندهعلی حاتمی
بازیگرانبهروز وثوقی
شهره آغداشلو
فخری خوروش
جمشید مشایخی
جهانگیر فروهر
آتش خیر
مینو ابریشمی
سعید نیکپور
سعید امیرسلیمانی
اکبر مشکین
رقیه چهره آزاد
محمود بصیری
موسیقیمرکز حفظ و اشاعه موسیقی
فیلم‌بردارهوشنگ بهارلو
تدوینموسی افشار
توزیع‌کنندهسازمان سینمایی پیام
تاریخ‌های انتشار
۱۳۵۶
کشورپرچم ایران ایران
زبانفارسی

سوته‌دِلان فیلمی ایرانی محصول ۱۳۵۶ خورشیدی و به کارگردانی علی حاتمی است.

دربارهٔ فیلم[ویرایش]

سوته‌دلان فیلمی رنگی (ایستمن‌کالر) و ۳۵ میلی‌متری است.

موضوع[ویرایش]

موضوع این فیلم داستان یک خانواده قدیمی تهران را بیان می‌کند که در آن جمشید مشایخی به عنوان برادر بزرگ خانواده سرپرستی خانواده را بر عهده دارد و بهروز وثوقی برادر کوچک‌تر که دچار اختلالات ذهنی است نیز در این خانواده زندگی می‌کند او مورد عنایت برادر بزرگتر خود است.

این فیلم مانند سایر فیلمهای علی حاتمی بر مبنای موضوعات اخلاقی است و سعی در اصلاح نگرشهای غلط جامعه ایران در زمینه‌های مختلف اخلاقی دارد. به عنوان مثال برادر بزرگتر (حبیب) در این فیلم، شخصی درستکار و از خود گذشته‌است، اما در این خصوصیات طریق افراط را در پیش گرفته و آنقدر به برادر کوچکتر خود (مجید) پرداخته که دیگران را از یاد برده‌است و حتی در طول فیلم دیده می‌شود که اینهمه توجه او به مجید به ضرر مجید تمام می‌شود. زمانی حبیب متوجه افراط و تفریط خود می‌شود که کار از کار گذشته‌است.

خلاصه داستان[ویرایش]

حبیب آقا ظروفچی (جمشید مشایخی)، کاسب خوش‌نامی است که پیرانه سر ازدواج نکرده و زندگی‌اش را وقف مادر (رقیه چهره آزاد) و برادر ناتنی‌اش مجید (بهروز وثوقی) کرده‌است. برادر دیگرش کریم (سعید نیکپور)، پرنده باز است با همسرش زینت سادات (آتش خیر) و فروغ‌الزمان (فخری خوروش) که سال‌هاست به پای حبیب آقا نشسته با آن‌ها زندگی می‌کنند. مجید که عقل سالمی ندارد و در مغازه حبیب آقا کار می‌کند و ظروف کرایه را به مجلس عزا و شادمانی می‌برد دل باخته دختری است که عکس‌اش را در ویترین یک عکاس خانه دیده‌است. حبیب آقا به امید شفا یافتن او را به امامزاده داوود می‌برد.

چندی بعد مجید از نو به یک بلیط فروش سینما دل می‌بندد و از خانه گریزان می‌شود. حبیب آقا او را می‌یابد و به توصیه یکی از اقوام دارو فروش تصمیم می‌گیرد زنی را در کنار او بگمارد تا شاید در بهبود وضع روحی مجید مؤثر واقع شود.

حبیب آقا به واسطه همان دوست دوا فروشش و شخصی موسوم به دکتر (جهانگیر فروهر) که پااندازی می‌کند، زنی خودفروش به نام اقدس (شهره آغداشلو) را در ظاهر زنی نجیب به خانه می‌آورد و مجید و اقدس مهر یکدیگر را به دل می‌گیرند و به رغم مخالفت حبیب آقا، ازدواج و در خانه‌ای دورافتاده زندگی می‌کنند. مجید از زبان حبیب آقا از گذشته اقدس مطلع می‌شود و حالش وخیم می‌شود و از حبیب آقا می‌خواهد که او را به امامزاده برساند. مجید در میانه راه از اسب می‌افتد و می‌میرد. حبیب در پایان فیلم جمله ای به این شکل می‌گوید: «همه عمر دیر رسیدیم.»

بازیگران، نقش‌ها، صداپیشگان[ویرایش]

بازیگران نقش‌ها گویندگان
بهروز وثوقی مجید دو کله منوچهر اسماعیلی
شهره آغداشلو اقدس نجمی فروهی
جمشید مشایخی حبیب آقا ظروفچی چنگیز جلیلوند
فخری خوروش فروغ‌الزمان زهره شکوفنده
جهانگیر فروهر دکتر ناصر طهماسب
سعید نیکپور کریم ظروفچی ناصر طهماسب
آتش خیر زینت‌سادات شهلا ناظریان
رقیه چهره‌آزاد مادر بدری نوراللهی
اکبر مشکین داروخانه‌چی احمد رسول‌زاده
سعید امیرسلیمانی حسن عباسی
محمود بصیری پرویز ربیعی
مینو ابریشمی بلیط فروش سینما

عوامل[ویرایش]

موسیقی[ویرایش]

در این فیلم بخشی از موسیقی الا ای پیر فرزانه (حافظ) که توسط حسین علیزاده ساخته و با صدای پریسا در جشن هنر شیراز اجرا شده بود، استفاده شده‌است.

منابع[ویرایش]