پرش به محتوا

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی

مختصات: ۴۵°۳۰′۰۲″شمالی ۷۳°۳۳′۴۲″غربی / ۴۵٫۵۰۰۶°شمالی ۷۳٫۵۶۱۷°غربی / 45.5006; -73.5617
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی
کوته‌نوشتانجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی
بنیان‌گذاری۱۹ آوریل ۱۹۴۵؛ ۷۹ سال پیش (۱۹۴۵-19}})
هاوانا، کوبا
گونهمؤسسه تجاری بین‌المللی حمل ونقل هوایی
ستادمونترآل، کانادا
مختصات۴۵°۳۰′۰۲″شمالی ۷۳°۳۳′۴۲″غربی / ۴۵٫۵۰۰۶°شمالی ۷۳٫۵۶۱۷°غربی / 45.5006; -73.5617
اعضا
۲۹۰ شرکت از ۱۲۰ کشور
رئیستونی تایلر (مدیرعامل)
وبگاه

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی که با نام یاتا (به انگلیسی: IATA، مخفف International Air Transport Association) نیز شناخته می‌شود، سازمانی فرامرزی و متشکل از ۲۶۰ شرکت هواپیمایی است که در ماه آوریل سال ۱۹۴۵ در شهر هاوانا، کوبا راه‌اندازی شد.

IATA هم‌اکنون ۸۳٪ درصد از ترافیک هوایی جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. دفتر مرکزی سازمان یاتا در شهر مونترآل کشور کانادا قرار دارد.

تاریخچه

[ویرایش]

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، به‌اختصار؛ یاتا، سازمانی است فرامرزی، متشکل از شمار زیادی از خطوط هواپیمایی، که پس از جنگ جهانی دوم، در تاریخ ۱۹ آوریل ۱۹۴۵ در شهر هاوانا بنیان نهاده شد تا به حل پیش آمدهایی که بر اثر گسترش سریع حمل و نقل هوایی به وجود آمده بود، بپردازد.

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی جایگزین اتحادیه ترافیک هوایی گردید، که بعد از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۹ در شهر لاهه جهت حمل و نقل هوایی منظم، بنیان‌گذاری گردیده بود.

یاتا در واقع مانند پارلمان و شخصیت جمعی بیش از ۱۱۰ شرکت هوایی و نمایندگان آن‌ها در سازمان‌های بین‌المللی می‌باشد. یاتا انجمنی است غیردولتی، فرامرزی، غیرانحصاری و غیرسیاسی، با هدفی معلوم و امکان عضویت دلخواه در آن. یاتا در اموری نظیر: استاندارد کردن قیمت‌ها، بلیت‌ها، بارنامه‌ها و… فعالیت دارد.

اهداف

[ویرایش]
  • توسعه و ترغیب حمل و نقل هوایی ایمن، مرتب و اقتصادی به نفع مردم دنیا، تشویق بازرگانی هوایی و مطالعه مسائل مربوط به آن.
  • ایجاد وسیله و امکان همکاری میان شرکت‌های هوایی که به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم دست اندر کار حمل و نقل هوایی بین‌المللی می‌باشند.
  • همکاری با سازمان هواپیمایی کشوری بین‌المللی (ایکائو) و دیگر سازمان‌های بین‌المللی.

اعضا

[ویرایش]
نشان‌واره انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی

اعضا

[ویرایش]

اعضای IATA شرکت‌های هواپیمایی هستند که دارای پروازهای منظم برنامه‌ای خارجی بوده و دولت آنها عضو ایکائو باشد که این اعضاء پس از عضویت به دو گروه اعضای فعال (ACTIVE MEMBER) و اعضای وابسته (Associate Member) تقسیم می‌شوند که هر دو گروه در جلسات یاتا شرکت می‌کنند ولی فقط اعضای فعال حق رأی دارند.

گواهینامه IOSA

[ویرایش]

شرکت‌های هواپیمایی که عضو یاتا می‌شود، بعد از بازرسی ۵ روزه و تأیید لیست استانداردهای لازم شرکت، گواهینامه آیوسا اعطا می‌کنند. این گواهینامه ۲ سال اعتبار داشته و ۱۵۰ روز قبل از پایان اعتبار، برای تمدید دوباره بازرسی‌های لازمه انجام می‌شود.

انجمن‌های قاره‌ای

[ویرایش]

این انجمن‌ها زیرمجموعه‌های قاره‌ای یاتا هستند و مقر آنها نیز در مقر اصلی یاتا، در شهر مونترال است.

کمیته‌ها

[ویرایش]

یاتا برای انجام فعالیت‌های خود، بین کمیته‌های مختلف تقسیم کار نموده‌است، که این کمیته‌ها عبارتند از:

کمیته مالی

[ویرایش]

انجام امور مربوط به حسابداری و تسویه حساب بین شرکت‌های هوایی، در رابطه با تجارت فی‌مابین آنها را، عهده‌دار می‌باشد. همچنین مسائل شرکت‌های هوایی در رابطه با ارز و مبادله آن، مالیات و مطالبات، بیمه و آمار به این کمیته مربوط می‌شود.

کمیته فنی

[ویرایش]

همکاری شرکت‌های هوایی در زمینه‌های عملیاتی و فنی از طریقه کمیته فنی یاتا امکان‌پذیر می‌گردد. فعالیت فنی یاتا مبتنی بر تبادل اطلاعات و تجارب بین شرکت‌های هوایی می‌باشد.

کمیته حقوقی

[ویرایش]

کمیته حقوقی با موارد و مسائل حقوقی، که به نحوی به حمل و نقل بین‌المللی ارتباط پیدا می‌کند، سر و کار دارد.

همچنین تدوین نظریات شرکت‌های هوایی، در رابطه با مسائلی نظیر مسئولیت و تعهدات شرکت‌های هوایی، در قبال یکدیگر و مسافران، بخشی از وظایف این کمیته می‌باشد.

کمیته ترافیک

[ویرایش]

کمیته ترافیک، در بر گیرنده کلیه فعالیت‌های بازرگانی شرکت‌های هوایی می‌باشد. یاتا به عنوان یک انجمن خصوصاً مایل به تسهیل امور بین شرکت‌های هوایی، از جمله استاندارد کردن فرم‌ها، رویه‌ها و توافق‌های مربوط به هندلینگ می‌باشد.

از طرف دیگر یاتا به منزله آژانسی نیمه دولتی است، که بسیاری از دولت‌ها مسئولیت مذاکره قراردادهای بین‌المللی مربوط به نرخ و قیمت‌ها را به آن محول نموده‌اند، تا نهایتاً پس از تصویب دولت‌ها به مرحله اجرا درآید.

کمیته پزشکی

[ویرایش]

کمیته پزشکی متشکل از مشاورین و متخصصین در امر پزشکی ایرلاین می‌باشد. کار این کمیته، بررسی عوامل روان‌تنی می‌باشد، که ممکن است سلامت و ایمنی کارکنان پرواز و مسافرین را تحت تأثیر قرار دهد. این کمیته کانالی ارتباطی برای همکاری ایرلاین، با سازمان بهداشت جهانی می‌باشد.

سایر بخش‌ها

[ویرایش]

مقر اصلی یاتا در مونترال، کانادا و مرکز کمیته مالی یاتا نیز در شهر ژنو سوئیس مستقر است. از قسمت‌های مهم این سازمان، اداره تسویه حساب یاتا (CLEARING HOUSE) است که شرکت‌های هواپیمایی درآمدهای حاصل از مسیرهای اینترلاین خود را از طریق آن تصفیه می‌کنند.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]