زوبین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Agrianian3.jpg

زوبین، ژوبین یا ژوپین، نیزه کوتاه و سبکی است که برای پرتاب استفاده می‌شود. زوبین به‌طور تاریخی یک سلاح دورزن برای جنگ یا شکار بوده‌است اما اکنون بیشتر برای ورزش استفاده می‌شود. نیزه‌ای که در رشتهٔ پرتاب نیزه پرتاب می‌شود در واقع زوبین است.

زوبین در قدیم ژوبین یا ژوپین هم تلفظ می‌شده و در شاهنامه فردوسی ژوبین آمده‌است. این کلمه به عنوان اسم هم استفاده می‌شده و نام پسر کیکاووس در شاهنامه ژوبین بوده‌است. البته زوبین، حالت عربی واژه‌ی ژوپین است و اگر بخواهیم به پارسی و به‌صورت درست سخن بگوییم، باید واژه‌ی ژوپین را به‌کار ببریم.

اگرچه چنانچه در بالا به آن اشاره گردید، زوبین به نیزه های کوچک پرتابی گفته می‌شود. اما اخیرا به اشتباه معادل واژه ( crossbow ) در زبان فارسی استفاده می‌شود. علت آن است که در گذشته از نوعی سلاح مانند کمان (کراسبو) استفاده می‌شده است که نیزه های کوچک (زوبین) به وسیله آن پرتاب می‌شده است، و به دلیل آنکه در فارسی واژه‌ی معادل فارسی متداول مترادف با کلمه crossbow وجود نداشته لذا در بسیاری از منابع و جستارهای فارسی منظور از زوبین همان کراسبو است. کراسبو به کمان کوچک و مجهز به ماشه همانند تفنگ گفته می‌شود که دارای قنداق همانند تفنگ های رایج امروزی است. اگرچه از عبارت‌های دیگری همچون " کمان زنبورکی" یا "کمان صلیبی" نیز معادل کلمه crossbow (کراسبو) در زبان انگلیسی استفاده شده است، اما همچنان متداول ترین کلمه بین فارسی زبانان کراسبو و یا زوبین است.

منابع[ویرایش]

برپایه داده‌هایی در لغتنامه دهخدا. برپایه داده‌هایی در فرهنگ معین.