آلبوم استودیویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آلبوم استودیویی (به انگلیسی: studio album)، مجموعه‌ای از ترانه‌هایی است که به وسیلهٔ یک هنرمند در استودیو تهیه شده باشد.

این نوع آلبوم، معمولاً شامل اجراهای زنده یا بازترکیب‌ها (Remix) نیستند، و اگر باشند آن ترانه‌ها قسمت عمدهٔ آلبوم را تشکیل نمی‌دهند و معمولاً با واژهٔ ترانهٔ اضافی شناخته می‌شوند. به‌خاطر ماهیت بسیار آماده‌شدهٔ این آلبوم‌ها، می‌توانند شامل جزئیات حرفه‌ای و تکنیک‌های تولیدی و زینت‌های خاصی مانند segue (بدون توقف از یک ترانه، ملودی یا صحنه به دیگر ترانه، ملودی یا صحنه ادامه‌دادن)، افکت‌های صدایی و همکاری‌های ارکستری باشند که در یک ترانهٔ زنده، اجرای آن‌ها دشوار است.

در صنعت موسیقی، آلبوم‌های استودیویی معمولاً در مقابل آلبوم‌های تلفیقی و زنده قرار می‌گیرند. آلبوم‌های استودیویی اغلب به عنوان آلبوم‌هایی مطرح می‌شوند که کامل و شایسته و شامل ماهیتی باشند که در اکثریت، ازپیش‌منتشر نشده و ابتکاری باشند. چنین آلبوم‌هایی گرایش دارند که پرفروش‌ترین آلبوم‌ها باشند. برای مثال در بریتانیا، هجده مورد از بیست‌وچهار آلبومی که بیش از دوونیم‌میلیون نسخه فروش کرده‌اند، در دستهٔ آلبوم‌های استودیویی قرار می‌گیرند.

در موسیقی کلاسیک، با موسیقی‌های زنده از این جهت که آن‌ها و نتیجهٔ ویرایش‌های صدایی چندباره بودند تفاوت دارد. خصوصاً اثرهای ارکستری می‌تواند نتیجهٔ چندین برداشت از یک قطعه باشد. این طرز کار، یک شیوهٔ بااساس و جاافتاده‌است، و پیش‌تر، در ضبط‌های آنالوگ، ویرایش‌ها، هنگامی که به موسیقی دیجیتال تبدیل می‌شوند بسیار مورد توجه‌اند.

آلبوم چند رسانه‌ای[ویرایش]

آلبوم چند رسانه‌ای به مجموعهٔ مطالب و تصاویر و صدا و عکس‌هایی گفته می‌شود که در راستای موضوع و شاخص واحدی در کنار همدیگر قرار گرفته، و در رسانیدن مطلب و درک راحت برای مخاطب همدیگر را تکمیل می‌کنند. این آلبوم‌ها در کنار هم به صورت آرشیو قرار گرفته و مجموعه‌ای را تشکیل می‌دهند. آلبوم چند رسانه برای اجرا و نشر نیاز به بستر خاصی دارد که بتوان در آن همهٔ اطلاعات آلبوم که از متن، صدا، عکس و تصویر ساخته شده را در کنار یکدیگر نمایش داد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]