سید احمد خوانساری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سید احمد خوانساری
نام کامل سید احمد خوانساری
اطلاعات علمی
تاریخ تولد ۱۳۰۹
زادگاه خوانسار ایران
محل تحصیل خوانسار، اصفهان، نجف، اراک
محل زندگی اراک، قم، تهران
محل مرگ ۱۳۳۵ تهران، ایران
مدفن حرم فاطمه معصومه
شاگردان سید محمد کوه کمره ای
حسینعلی منتظری
سید محمد علی موحد ابطحی
حاج شیخ ابوالفضل خوانساری
سید عبد الکریم موسوی اردبیلی
علی پناه اشتهاردی
سید مهدی غضنفری خوانساری
سید هادی غضنفری خوانساری
و ...
تالیفات جامع المدارک فی شرح مختصر النافع
العقائد الحقة

سید احمد خوانساری (۲ شهریور ۱۲۷۰-۳۰ دی ۱۳۶۳) از مراجع تقلید ایرانی شیعه بود.

زندگینامه[ویرایش]

او در ۲ شهریور ۱۲۷۰ (۱۸ محرم ۱۳۰۹ قمری) در شهر خوانسار در یک خانوادهٔ روحانی متولد شد. جدش سید ابوالقاسم جعفر موسوی خوانساری (میر کبیر) از علمای بزرگ زمان خود بوده است.

تحصیلات[ویرایش]

وی علوم مقدماتی را در زادگاه خود از علمای آن شهر، به‌ویژه حاج سید محمدحسن و حاج سید علی‌اکبر موسوی خوانساری فرا گرفت. سپس به حوزه علمیه اصفهان رفت و از درس حاج میر محمد صادق مدرس، آخوند ملاعبدالکریم جزی و میرزامحمدعلی تویسرکانی استفاده کرد.

آنگاه جهت تکمیل معلومات خود رهسپار نجف شد و از محضر علمایی چون آخوند خراسانی، سید محمدکاظم طباطبایی یزدی (صاحب عروه) و آقا ضیاء عراقی در فقه و اصول و از اساتید دیگر در فلسفه و ریاضیات بهره برد.

خوانساری در سال ۱۳۳۵ هجری قمری (۱۲۹۶ خورشیدی) به ایران بازگشت و در شهر اراک اقامت گزید و از محضر عبدالکریم حائری یزدی نیز بهره برد.

مهاجرت به قم[ویرایش]

پس از آنکه در سال ۱۳۴۰ هجری قمری (۱۳۰۰ خورشیدی) عبدالکریم حائری یزدی، حوزه علمیه قم را بنا کرد، خوانساری نیز به شهر قم مهاجرت کرد و به تدریس علوم حوزوی پرداخت.

مهاجرت به تهران[ویرایش]

در محرم ۱۳۷۰ هجری قمری (۱۳۳۰ خورشیدی) بنابر درخواست سید حسین طباطبایی بروجردی، خوانساری به شهر تهران مهاجرت کرد. او در مسجد حاج سید عزیزاللَّه بازار تهران ضمن اقامهٔ نماز جماعت، به تدریس فقه و اصول پرداخت و تا پایان عمر در آن شهر ساکن بود.

طی سالیان متمادی تدریس خوانساری در حوزه‌های علمیه، تعداد زیادی از علما و فقهای بزرگ از محضر او بهره‌مند شدند، که از آن میان می‌توان به امام موسی صدر، حسینعلی منتظری، سید محمد علی موحد ابطحی، حاج شیخ ابوالفضل خوانساری، سید عبد الکریم موسوی اردبیلی، علی پناه اشتهاردی، سید مهدی غضنفری خوانسارى سید هادی غضنفری خوانساری اشاره کرد

مرجعیت[ویرایش]

پس از درگذشت سید حسین طباطبایی بروجردی، جمع کثیری از مردم ایران و برخی از کشورهای مجاور، به سید احمد خوانساری مراجعه و از رساله ایشان استفاده کردند. همچنین ادارهٔ مالی برخی از حوزه‌های علمیه ایران و خارج از ایران برعهده ایشان بود.

وفات[ویرایش]

سرانجام پس از ۹۶ سال قمری (۹۳ سال شمسی) در نخستین ساعات بامداد روز شنبه مورخ ۳۰ دی ۱۳۶۳ خورشیدی، درگذشت. به مجرد انتشار خبر ارتحال او، سید روح الله خمینی به حوزه های علمیه تسلیت گفت و درسهای حوزه یک هفته تعطیل شد، و از طرف دولت وقت در سراسر کشور عزای عمومی اعلام و بازار تهران هم سه روز تعطیل شد. جنازه او به قم انتقال یافته، و در حرم فاطمه معصومه به خاک سپرده شد.

تألیفات[ویرایش]

۱-جامع المدارک فی شرح مختصر النافع (یک دوره فقه استدلالی)

۲-العقائد الحقة، در علم کلام، پیرامون معتقدات شیعه و دفاع از مبانی کلامی آن.

۳-حاشیه بر العروة الوثقی.

۴-رساله عملیه توضیح المسائل

۵-رساله مناسک حج.

منبع[ویرایش]

  • عقیقی بخشایشی. ناشر: دفتر نشر نوید اسلام، قم. سال انتشار: پاییز - ۱۳۷۶. نوبت چاپ: سوم (با اصلاحات و اضافات)

جستارهای وابسته[ویرایش]