جنگ فرانسه و پروس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تاریخ فرانسه
پرچم فرانسه در قدیم پرچم کنونی فرانسه
این‌ها بخشی از این رده هستند
تاریخ باستان
سرزمین گل
گل روم (فرانسه)
فرانک
مروونژی‌ها
فرانسه در قرون وسطی
کارولنژی‌ها
کاپتی‌ها
دودمان والواها
فرانسه در آغاز دوره مدرن
دودمان بوربون
انقلاب فرانسه
فرانسه در سده نوزدهم
جمهوری اول فرانسه
مجمع ملی فرانسه
دیرکتوار فرانسه
کنسول‌های فرانسه
امپراتوری اول فرانسه
بازگشت بوربون‌ها به سلطنت فرانسه
انقلاب ۱۸۳۰
سلطنت ژوئیه فرانسه
جمهوری دوم فرانسه
امپراتوری دوم فرانسه
جمهوری سوم فرانسه
کمون پاریس (۱۸۷۱)
فرانسه در دوران مدرن
دولت ویشی فرانسه
جمهوری چهارم فرانسه
جمهوری پنجم فرانسه

فرانسه درگاه

در سال ۱۸۷۱ (۱۲۴۹) امپراتوری آلمان با اتحاد پروس و کنفدراسیون آلمان شمالی توسط اتو ون بیسمارک به وجود آمد. این کشور قدرتمند تا سال ۱۹۱۸ (۱۲۹۶) ادامه یافت و با عنوان رایش دوم مشهور شد. بیسمارک توانست استان‌های جدید زیادی را طی جنگ‌های مبتکرانه‌ی کوتاه و دیپلماتیک به دست آورد. او با اتریش هم پیمان شد تا دانمارک را شکست دهد و ناحیه‌ی شلزویگ-هولشتاین را تصرف کند. او جنگ اتریش و پروس (آسترو-پروسیان) را آغاز کرد و پیروز شد اما اینکار فقط برای این بود که ایتالیا طرف آلمان را بگیرد. سپس پروس وارد جنگ فرانسه و پروس (فرانکو-پروسین) (۷۱-۱۸۷۰ (۴۹-۱۲۴۸)) شد و توانست شکست کاملی به فرانسه وارد سازد. ویلهلم اول به عنوان آخرین توهین به فرانسوی‌ها در کاخ ورسای در قلب فرانسه به عنوان امپراتور آلمان سوگند خورد. امپراتوری آلمان تا پایان جنگ جهانی اول یعنی زمانی که فرانسه توانست در پیمان ورسای تلافی بکند در اوج خود بود.

جامعه‌ی ملل[ویرایش]

ویلسون، رئیس جمهور آمریکا، در این کنفرانس نظریه‌ی تشکیل جامعه‌ی ملل را داد که این سازمان بعدها تشکیل شد ولی به دلیل خروج آلمان، ایتالیا و ژاپن از آن نفوذ و قدرت سیاسی خود را از دست داد. با این حال، مقدمه سازمان ملل شد که در اکتبر ۱۹۴۵ میلادی تاسیس شد و به پیشبرد امنیت بین‌المللی کمک کرد.

منابع[ویرایش]

  • کتاب جنگ جهانی اول - رابرت گرین - انتشارات ققنوس
پروژه تاریخ فرانسه این مقاله بخشی از پروژه تاریخ فرانسه است. این پروژه به منظور ایجاد، گسترش و تکمیل مقاله‌های مربوط به تاریخ فرانسه آغاز شده است. شما می‌توانید با رفتن به صفحه اصلی پروژه از جزئیات آن مطلع شده و در صورت تمایل با آن همکاری کنید.
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ جنگ فرانسه و پروس موجود است.