بالکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بالکان

بالکان شبه جزیره‌ای در جنوب شرقی اروپا که از شرق به دریای سیاه و دریای اژه؛ از غرب به دریای یونان و دریای آدریاتیک؛ از جنوب به دریای مدیترانه و از سوی شمال به کوه‌های آلپ دینار و آلپ ترانسیلوانی و جلگه مجارستان مرزبندی می‌شود.

کشورهای که خاک بالکان را پر کرده اند عبارتند از:[۱]

پهنه منطقه بالکان ۷۲۸٬۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۶۰ میلیون نفر است.

ریشه نام[ویرایش]

نام بالکان از رشته‌کوه‌های بالکان گرفته شده که از مرکز بلغارستان تا بخش شرقی صربستان کشیده شده است. باور بر این است این رشته کوه نیز نام خود را از زبان ترکی گرفته است. در ترکی «بالکان» به معنی رشته کوه‌های پوشیده از درخت است.[۲][۳] همچنین این نام از واژه بلخانه یا بلخان گرفته شده باشد که به معنی بالا، روی و خانه پرشکوه است. و بر این ناحیه زمانی که قبایل ترک در قرن ۱۱ و ۱۲ میلادی به آن وارد شدند اطلاق شده باشد.[۴] این نام هنوز در آسیای مرکزی در رشته کوه‌های بلخان و استان بلخان در ترکمنستان حفظ شده است.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. Wikipedia contributors, "Balkans," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Balkans&oldid=182668612 (accessed January 9, 2008)
  2. "Balkan". Encarta World English Dictionary. Microsoft Corporation. Archived from the original on 2009-10-31. Retrieved 2008-03-31. 
  3. "balkan". Büyük Türkçe Sözlük . http://www.tdkterim.gov.tr/bts/: Türk Dil Kurumu. "Sarp ve ormanlık sıradağ" 
  4. Todorova, Maria N. (1997). Imagining the Balkans. New York: Oxford University Press, Inc. p. 27. 
  5. "Balkhan Mountains". World Land Features Database. Land.WorldCityDB.com. Archived from the original on 28 February 2008. Retrieved 2008-03-31. 
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ بالکان موجود است.