جنگ ائتلاف سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جنگ ائتلاف سوم
بخشی از جنگ‌های ناپلئونی
Austerlitz-baron-Pascal.jpg
ناپلئون در نبرد استرلیتز
تاریخ ۱۸۰۳–۱۸۰۶
مکان اروپای مرکزی, ایتالیا, و اقیانوس اطلس
نتیجه پیروزی فرانسه، پیمان پرسبورگ
جنگ بین
ائتلاف سوم:

Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg امپراتوری مقدس روم
Flag of Russia.svg امپراتوری روسیه
 United Kingdom
Flag of the Kingdom of the Two Sicilies (1816).svg Kingdom of Naples
پرچم Kingdom of the Two Sicilies پادشاهی سیسیل
پرچم پرتغال پادشاهی پرتغال
Naval Ensign of Sweden.svg سوئد

پرچم فرانسه امپراتوری فرانسه
پرچم اسپانیا امپراتوری اسپانیا
Flag of the Napoleonic Kingdom of Italy.svg پادشاهی ایتالیا (ناپلئون)
Flag of the Batavian Republic.svg Batavian Republic
پرچم پادشاهی ایتالیا (ناپلئون) اتروریا
Electoral Standard of Bavaria (1623-1806).svg Electorate of Bavaria
وورتمبرگ

جنگ ائتلاف سوم درگیری نظامی میان قدرت‌های اروپایی و فرانسه از سال ۱۸۰۳ تا ۱۸۰۶ میلادی بود. طی این جنگ امپراتوری فرانسه و متحدانش تحت فرماندهی ناپلئون، موفق به نابودی ائتلاف اتریش، روسیه، پرتغال و باقی مخالفان انقلاب فرانسه شدند.

بریتانیا تنها کشوری در اروپا بود که پس از وقایع آغازین قرن ۱۹ میلادی تا پایان سلطنت ناپلئون، با فرانسه در وضعیت جنگی باقی‌ماند؛ لذا، از ۱۸۰۳ تا ۱۸۰۵ مورد تهدید تهاجم فرانسه واقع بود. اگرچه، ناوگان سلطنتی بریتانیا به فرماندهی دریاسالار نلسون موفق شد در اکتبر ۱۸۰۵ میلادی، نیروی دریایی مشترک اسپانیا-فرانسه را در نبرد ترافالگار درهم بشکند.

ائتلاف سوم زمانی به جنگ واقعی علیه ناپلئون مبادرت ورزید که او در ایتالیا تاجگذاری کرد و خود را شاه کل شبه جزیره ایتالیا نامید و در آلمان نیز به تحرکات نظامی دست زد. بر اثر وقایع به وجود آمده، دول اتریش و روسیه برای جنگ با فرانسه به بریتانیا ملحق شدند. جنگ خیلی زود به موفقیت فرانسویان در لشکرکشی اولم (که از اواخر اوت تا نیمه اکتبر به طول انجامید) و سپس پیروزی قطعی آنان بر نیروهای مشترک اتریش-روسیه تحت فرماندهی تزار الکساندر در نبرد استرلیتز ختم شد. نبرد استرلیتز به عمر ائتلاف سوم پایان داد. سپس، ناپلئون خود را مشغول حمله به ناپل کرد که به پیروزی کامل فرانسه انجامید.

در ۲۶ دسامبر ۱۸۰۵ میلادی، اتریش و فرانسه پیمان پرسبورگ را امضاء کردند که به موجب آن اتریش وادار گردید از ائتلاف سوم کناره گیرد و خود را از جنگ بیرون کشد. همچنین، به موجب این پیمان کلیه متصرفات اتریش در بایرن و ایتالیا به فرانسه واگذار گردید و خاندان هابسبورگ موظف به پرداخت ۴۰ میلیون فرانک به متحدان آلمانی فرانسه شدند. ناپلئون به لشکریان روس اجازه داد به کشورشان بازگردند. پیروزی در نبرد استرلیتز باعث تشکیل کنفدراسیون راین گردید که منطقه حایلی میان فرانسه و اروپای مرکزی ایجاد می‌کرد. همچنین، در اوایل ۱۸۰۶ میلادی، هنگامی که امپراتور فرانتس دوم تاج امپراتوری مقدس روم را کنار نهاد، این حکومت پس از نزدیک به ۹۰۰ سال موجودیت از بین رفت. با وجود تمام این رویدادها، اختلافات قدیمی پایان نگرفت. بریتانیا و روسیه همچنان به جنگ با فرانسه ادامه دادند و پروس نیز که از توسعه فرانسه در اروپای مرکزی بیمناک شده بود، در سال ۱۸۰۶ میلادی جنگ ائتلاف چهارم را آغاز کرد.

منابع[ویرایش]